AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE, “ 2016 YILI 11’NCİ ETAP EKONOMİK YATIRIMLAR VE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI” DÜZENLENDİ

ARTVİN’DE, “ 2016 YILI 11’NCİ ETAP EKONOMİK YATIRIMLAR VE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI” DÜZENLENDİ

ARTVİN’DE, “ 2016 YILI 11’NCİ ETAP EKONOMİK YATIRIMLAR VE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI” DÜZENLENDİ

1

 

Artvin’de, 2017 yılında uygulamaya konulacak olan “Milli Tarım Projesi” ve “2016 yılı 11’nci etap ekonomik yatırım projeleri”  hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 

ARTVİN- Artvin’de, 2017 yılında uygulamaya konulacak olan “Milli Tarım Projesi” ve “2016 yılı 11’nci etap ekonomik yatırım projeleri”  hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Artvin Valiliği Çoruh Toplantı Salonunda Vali Ömer Doğanay başkanlığında yapılan toplantıya Artvin Vali Yardımcısı Mutlu Almalı,  İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur, Artvin Ziraat Odası Başkanı Köksal Portakal, Artvin Muhtarlar Derneği Başkanı Cafer Azizağaoğlu, sivil toplum kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, mahalle ve köy muhtarları katıldı.

Artvin Valisi Ömer Doğanay,  Artvin’de tarım ve hayvancılık alanında yapılabilecek projelerle üretici ve girişimcilere sağlanabilecek desteklerin görüşülerek bu kapsamda atılacak adımların biran önce hayat geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Doğanay,  “Bu toplantılar devam edecek. İlimiz adına sizler adına ne menfaatliyse ne hayırlıysa elimizden gelen tüm imkanları kullanarak bunları hayata geçirmeye çalışacağız. Bugüne kadar bunu yaptık, bundan sonrada yapacağız” dedi.

Artvin  İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur ise,  yaptığı konuşmada son günlerde Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Başbakanımızın gündeme getirdiği Milli Tarım Projesi ve 11’inci etap kırsal kalkınma yatırımlarının desteklemesi kapsamında konunun muhataplarını ve kamuoyunu bilgilendirmek için bu toplantıyı düzenlediklerini söyledi.

Okur,  bu toplantıları Artvin’in tüm ilçelerinde gerçekleştirdiklerini belirterek,  “Amacımız devletimizin tarım ve hayvancılığa verdiği destekler hakkında vatandaşlarımızı, müteşebbislerimizi, çiftçilerimizi bilgilendirmek ve bu desteklerden en üst düzeyde faydalanmalarını sağlamaktır” dedi.

2006 yılından beri yürütülen kırsal kalkınma yatırımlarının desteklemesi projesi kapsamında Artvin’de bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Okur, “20 adat ahır ve ağıl, 4 adet bal paketleme ve işleme 3 adet çay işleme tesisi, 2 adet meyve sebze işleme paketleme, 2 adet alt yapı yatırımı, 1’er adet soğuk hava deposu, mezbaha, sut işleme tesisi, pekmez pestil köme işleme ve paketleme tesisi, kültür balıkçılığı tesisi ve sera tesisi olmak üzere toplam 30 projenin yapımında yüzde 50 hibe desteği uygulandı.” diye konuştu.

Okur,  “Toplamda Artvin’deki üreticimize 40 milyon liralık destek sağlanmış oldu.  Bu rakamı 2017 yılında başlayacak olan milli tarım projesiyle daha üst seviyelere çıkarmayı istiyoruz. Bu çerçevede toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Toplantı, Artvin Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi Murat Gülseven’in sunumun ardından katılımcıların talep ve sorunlarının dile getirmesiyle sona erdi.

HAYATİ AKBAŞ

2 3