AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN TARİHİ KENTLER BİRLİĞİNE ÜYE OLUYOR

ARTVİN TARİHİ KENTLER BİRLİĞİNE ÜYE OLUYOR

ARTVİN TARİHİ KENTLER BİRLİĞİNE ÜYE OLUYOR

 

Hayati Akbaş   

ARTVİN- Yerel yönetimler ile meslek ve sivil toplum örgütlerini bir araya getirerek kentlerimizin tarihsel, kültürel ve doğal dokusunun korunmasını gelecek nesillere aktarılmasını ve tanıtımının yapılması konusunda öncülük yapan Tarihi Kentler Birliğine Artvin Belediyesi üye olma konusunda girişimlere başladı.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’yi makamında ziyaret eden Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu (TKB) Başkanı ve ÇEKÜL/ Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Dr. Asım Güzelbey, ÇEKÜL Vakfı Yüksek Danışma Kurulu Üyesi Mimar Erdem Güven, TKB hakkında geniş bilgi vererek Artvin’in de üye olmasını arzuladıklarını belirtti.

Artvin’in tarihi eserler konusunda zengin bir kent olduğunu bu dokuyu korumaya çalıştıklarını vurgulayan Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Tarihi Kentler Birliği üyeliğinin Artvin’e güç katacağını söyledi.

Kocatepe, ziyaretlerinden dolayı misafirlerine duyduğu memnuniyeti dile getirerek günün anısına TKB Danışma Kurulu Başkanı ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’e Artvin fotoğrafı baskılı taş plaket hediye etti.

Tarihi Birliğin Kuruluşu:

28 Eylül 2000 tarih ve 24184 sayılı resmi gazete yayınlanan 2000/1203 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuştur. 5355 sayılı Mahalli İdare Birlikleri Kanunu kapsamında kamu tüzel kişiliğine sahip mahalli idaredir.

Birliğin Görev Alanları: Birliğin faaliyetleri, Birliğe üye belediyelerin yetki alanları ile sınırlıdır.

Birliğin Görev ve Sorumlulukları:

Avrupa Birliği Aday Üyesi olan Türkiye’nin de kurucusu olduğu, Avrupa Konseyi’nin Avrupa: Bir Ortak Miras kampanyasının 25. yılı kapsamında oluşturduğu Avrupa Tarihi Kentler ve Bölgeler Birliği’nde, Türkiye’nin de temsilini güçlü ve etkin bir şekilde sağlamak üzere, tarihi kentlerin bir araya getirilmesi ve bu kentler arasında kentsel, kültürel ve doğal mirasın bir Ortak Miras anlayışıyla korunması ve yaşatılmasını sağlamak.