AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN ORTAKÖY’DE BÜYÜK YANGIN: 15 EV KÜL OLDU!

ARTVİN ORTAKÖY’DE BÜYÜK YANGIN: 15 EV KÜL OLDU!

ARTVİN ORTAKÖY’DE BÜYÜK YANGIN: 15 EV KÜL OLDU!

 

Can Kaybı Yok Ancak Maddi Hasar Büyük

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’in en büyük köylerinden biri olan Ortaköy Köyü’nde Sefer Çelik adlı vatandaşın evinde çıkan yangın söndürülmek üzere iken çıkan fırtına kısa sürede yangının diğer ev ve mereklere sıçramasına neden olunca 15 ev ve altlarındaki ahırlar tamamen yandı. Olayda çok sayıda da samanlık yanarken olayda can kaybının olmaması temenni oldu. Ortaköy Köyü Muhtarı Kutsal Dalkılıç olay üzerine yaptığı açıklamada can kaybının olmadığını ancak 15 hanenin evsiz kaldığını söyledi.

Artvin Merkez’in en büyük köyünde 19 Nisan 2017 Çarşamba günü saat 10.00 civarlarında Ortaköy’ün Gündüzlü Mahallesi’nde Sefer Çelik adlı vatandaşın evinde henüz nedeni belli olmayan bir şekilde yangın çıktı. Artvin Belediyesi tarafından Ortaköy Muhtarlığına bağışlanan itfaiye yangına hemen müdahale ederek kontrol altına almayı başardı. Yangın kontrol altına alınmışken çıkan fırtına yangının samanlıklara alışmasını ve diğer evlere sıçramasını sağladı. Gündüzlü Mahallesi’nde evlerin bitişik ve birbirlerine yakın olması nedeniyle 15 ev biranda alev yığınağına dönüştü. Ardanuç ve Artvin Belediyesi’nden yardım talebinde bulunulması ve buralardan da itfaiyelerin gelmesine karşın 15 evin tamamen yanmasına engel olunamadı. Çevre belediyelerden gelen itfaiyeler aracılığıyla güçlükle kontrol altına alınan yangında can kaybı yaşanmadı. Vatandaşların seferber olmaları üzerine ahırlardaki hayvanlar yanmaktan kurtarılırken yangın sonrasında 15 evin tamamen yandığı belirlendi. Yangın soğutma çalışmaları yapılırken Artvin AFAD ve diğer yardım kuruluşları bölgeye sevk edildi.

Ortaköy Köyü Muhtarı Kutsal Dalkılıç yaptığı açıklamada 15 hanenin evsiz kaldığını söyledi. Muhtar Dalkılıç bu ailelere acil yardım talebinde bulunurken, “ Saat 10.00 civarlarında Sefer Çelik adlı vatandaşımızın evinde yangın çıktı. Artvin Belediyesi’nin bize hediye ettiği itfaiye ile bu yangına müdahale etmiş ve kontrol altına almıştık ancak tam o sırada şiddetli bir fırtına çıktı. Fırtınanın etkisi ile alevler çevredeki samanlıklara ulaştı. Samanlıklar biranda alevlendi ve evlere de yangının bulaşmasını sağladı. Şuan büyük bir duman var, tam olarak kaç evin yandığını tespit edememekle birlikte 15 hanenin tamamen yanmış olduğunu düşünüyoruz. Çevre ilçelerden ve Artvin Belediyesi’nden gelen itfaiyeler ile birlikte yangını kısmen de olsa kontrol altına aldık. Gündüzlü mahallesindeki evler ve samanlıklar çok iç içe durumdadır. Bu sebepten yangının etkisi büyük oldu. 15 ev ve çok sayıda samanlık yanmış durumda. Yangında vatandaşlarımızın yardımları ile vatandaşların ahırlarındaki hayvanları çıkardık. Şükür hayvanları kurtardık ancak yangının etkisinden dolayı vatandaşların evlerindeki eşyaları kurtaramadık. Yangında can kaybımız yok ancak maddi hasarımız çok büyük. Vatandaşlarımız evsiz kaldılar. Acil yardım bekliyoruz. ” şeklinde bilgi verdi.

Yangın yapılan müdahalenin ardından kontrol altına alındı ancak halen soğutma çalışmalarının yapıldığı belirtiliyor. Yangında can kaybı yaşanmazken büyük çapta maddi hasarın olduğu beyan edildi.