AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN LİSESİ’NDE SONDAJ ÇALIŞMALARI BAŞLADI

ARTVİN LİSESİ’NDE SONDAJ ÇALIŞMALARI BAŞLADI

ARTVİN LİSESİ’NDE SONDAJ ÇALIŞMALARI BAŞLADI

 

Artvin Merkez’de eğitim kurumlarından Artvin Lisesi’nde sondaj çalışmaları başladı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-87 yıllık eğitim serüvenin ardından binanın fiziksel ömrünü tamamlamasından dolayı yıkılma kararı alınan Artvin Lisesi’nde sondaj çalışmaları başladı. İlk önce ortaokul olarak eğitim serüvenine başlayan daha sonra lise olarak devam eden Artvin Lisesi, bir diğer ismiyle Kazım Karabekir Lisesi için sondaj çalışmaları hızla devam ediyor.

Okul bahçesi ve etrafından yapılan sondaj çalışmalarından olumlu rapor çıkarsa şehir merkezinde yeni bir yapı oluşacak.  Daha netliği kazanmamış olan projenin çok kattan oluşacağı ve içerisinde otopark, eğitim kurumu ve Milli eğitim müdürlüğünün bulunacağı öğrenildi.

Birçok kez ismi değişen Artvin Lisesi’nin son olarak Kazım Karabekir Anadolu Lisesi ismiyle 2016-2017 yılı Eğitim-Öğretim yılının başında İskebe mevkisin taşınmıştı.

Artvin Lisesi’nin Tarihçesi

1929 yılında “Artvin Ortaokul Direktörlüğü” olarak açılan okulumuz ilin ilk ortaokuludur. 1954-1955 Eğitim ve Öğretim yılında “Artvin Lisesi” adını almıştır. Lise olarak ta Artvin de açılan ilkokuldur. 1969-1970 Eğitim ve Öğretim yılında Kurtuluş savaşı Doğu cephesi komutanlarından Kazım Karabekir paşanın bölgede sevilen bir tarihi kişilik olmasından dolayı “Artvin Kazım Karabekir Lisesi” adını almıştır. 1973-1974 Eğitim Öğretim yılında “Ortaokul” kısmı kapatılmıştır. 1995-1996 Eğitim ve Öğretim yılında “Yabancı Dil Ağırlıklı Lise” okulun bünyesinde açılmış,2004 eğitim yılından sonra yabancı dil ağırlıklı lise kapatılmıştır. 1997-1998 Eğitim ve Öğretim yılında her ilin kendi adıyla bir lisesi olduğu ve daha öncede adının Artvin Lisesi olmasından dolayı ,“Artvin Lisesi” olarak adı değiştirilmiştir.

Bakanlık Makamının 29.06.2010 tarih ve 5299 sayılı onayı ile Okulumuz Anadolu lisesine dönüşmüş ve ismi Kazım Karabekir Anadolu Lisesi olarak belirlenmiştir.2010-2011 Eğitim öğretim yılından itibaren okulumuz sınavla öğrenci almaktadır. Artvin İlinde Anadolu lisesine dönüşen ilkokulumuzdur. Bugüne kadar 8397 kişiye lise diploması verilmiştir. Merkez ilçede açılan en eski ortaokul ve lise olan okulumuz, bir yüz yıla yaklaşan geçmişiyle Artvin ve Artvinliler için en önemli Eğitim ve Öğretim kurumu olmuştur. Okulumuzdan birçok bilim, sanat, kültür, siyaset ve iş adamı yetişmiş, ülkemize değişik kademelerde hizmet vermişlerdir.