AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN KAR ESARETİ ALTINDA

ARTVİN KAR ESARETİ ALTINDA

ARTVİN KAR ESARETİ ALTINDA

Artvin’de Kar Kalınlığı Yer Yer 40 Santimetreye Ulaştı

ARTVİN-Artvin son 20 yılın en yağışlı kışını yaşıyor. 1980’lerin kışını hatırlatan bu yıl ki kış etkili kar yağışı ile devam ediyor. Kar yağışı ili adeta esir almış durumda. Artvin’de yer yer, ilçe ilçe kar kalınlığı 30 santimetreden 1 metre arasında değişiyor. 150’nin üzerinde köy yolu ulaşıma kapalı iken, Cankurtaran ve Sahara geçitleri yine geçit vermiyor. Cankurtaran’da kar kalınlığı 50 santimetreyi geçerken, yol ulaşıma açık durumda. Zincirsiz araçların Cankurtaran’dan geçişleri yasak. Artvin-Ardahan yolu Şavşat Sahara Geçidi’nde ise trafik ulaşıma kapalı. Artvin, Şavşat, Borçka, Murgul, Ardanuç güne karla uyanırken, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün geçtiğimiz Cuma günü yaptığı yoğun kar yağışı uyarısı bir kez daha gerçekleşmiş oldu.

Meteoroloji Uyardı, Kar Etkili Şekilde Yağdı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 16 Aralık Cuma günü tüm haber merkezlerine Artvin’de etkili kar yağışı olacağı uyarısında bulundu. Artvin Merkez, Borçka, Murgul, Ardanuç, Şavşat ilçe merkezleri ile bu ilçe merkezleri ve Yusufeli, Arhavi’nin yüksek köylerinde yoğun kar yağışı gerçekleşeceği uyarısı çok geçmeden gerçekleşti. Meteoroloji’nin tam da yaptığı uyarıda olduğu gibi 17 Aralık Cumartesi’nin ilk saatlerinde kar yağışı başladı ve kısa sürede her tarafı beyaza bürüdü. Artvin merkez ve ilçelerinde Cumartesi sabah saatlerinde etkili olan kar yağışıyla birlikte Artvin’de kar kalınlığı yer yer 40 santimetreye ulaştı. Şavşat, Borçka, Ardanuç ve Murgul ilçelerinde de benzeri tablolar yaşandı. Murgul’un Damar Köyü’nde kar kalınlığı 1 metreyi aşarken, bir çok ilçede onlarca köy yolu ulaşıma kapandı. İlçe merkezlerinde kar kalınlıkları 20 santimetre ile 1 metre arasında değişirken, karın en etkili olduğu yerlerde ulaşım sıkıntıları yaşanıyor.

Artvin Merkez’de Lapa Lapa Kar Yağdı

Kent merkezinde zaman zaman lapa lapa, zaman zaman da tipi şeklinde gerçekleşen yağışın ardından kent merkezi beyaza büründü. Kar kalınlığı yüksek kesimlerde ise 50 santimetreye ulaştı.

Yetkililer ulaşımda aksamalar, buzlanma, yüksek ve eğimli bölgelerde çığ gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmasını istediler. Kar yağışının özellikle yüksek geçit noktalarında ulaşımda aksamalara sebep olduğunu, bu yolları kullanacak sürücülerin zincir ve çekme halatsız yola çıkmamaları konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundular.

Hopa Dağı Yine Geçit Vermiyor

Yüksek kesimlerde 50 santimetreyi aşan kar nedeniyle, Cankurtaran Geçidinde ulaşımda aksamalar yaşandı.

Artvin Merkez ve ilçeleri yoğun kar yağışının etkisinde kalırken Cankurtaran Geçidi yine sürücülere zor anlar yaşattı. Sürücüler yoğun kar yağışı ve sis nedeniyle ulaşımda sıkıntılar yaşarken yetkililer tarafından vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla önlemler gecikmedi.

Yol açma çalışmalarının ardından Cankurtaran Yolu tüm araçların zincir takma şartıyla yolun trafiğe açıldığı öğrenildi.

Murgul’da Kar 1 Metreyi Geçti

Geçtiğimiz hafta etkili olan kar yağışı Murgul ilçesinde 1,5 santimetreye ulaşmıştı. Cuma gecesi başlayan ve şiddetini arttıran kar yağışı Murgul ilçesinin yüksek kesimlerinde yeniden 1 metreyi geçti.

Şavşat’ta kar kalınlığı 1 metreye yaklaştı

Kar yağışının etkili olduğu bir başka ilçe Şavşat olurken, Şavşat ilçesinde kar kalınlığı 1 metreye yaklaştı. Şehrin yüksek kesimlerinde bulunan köylerin tamamına yakının köy yolu ulaşıma kapalı durumda. İlçede resmen bir esaret yaşanıyor. Kar nedeniyle vatandaşlar neredeyse evinden çıkamaz durumda.

Kar Yağışına Her Zaman Olduğu Gibi Çocuklar Seviniyor

Kar yağışının etkili olması her zaman olduğu gibi yine çocukları sevindiriyor. Bu yıl oldukça fazla kar yağışı gören çocuklar buldukları her fırsatı karda oynayarak geçiriyorlar. Karda kayan çocuklar, kar topu oynayan minik yavrular, kardan adam yapmaya çalışan minikler güzel görüntülerin ortaya çıkmasını sağlarken, kar yağışı çocukları mutlu etmeye devam ediyor.

Sosyal medya kar fotoğrafları ile dolu

Kar yağışı her zaman olduğu gibi sosyal medyayı da kar fotoğrafları ile doldurdu. Kar yağışının etkili olduğu 17 Aralık Cumartesi günü sabah saatlerinde Kayseri’den gelen şehit haberleri sosyal medyada kar yağışının güzelliklerinin yayınlanmasını engellese de kar yağışı nedeniyle araçları kar altında kalan ve ulaşıma kapanan yolların görüntüleri sosyal medyada bol bol paylaşıldı.

Artvin’in karla imtihanı sürerken, kar yağışının yoğun olması kurumların yağışa yetişememişini sağladı. Henüz bir gün önce açılan yolların büyük bir bölümü yeniden ulaşıma kapanırken, ilçelerde belediyeler, köylerde ilçe özel idareleri, karayollarında da Karayolları Şube Müdürlüğü yol açmakta zorlandı.

Kurulan ekipler yetersiz kaldı, yapılan çalışmalarda yağan karın ara vermemesi nedeniyle etkisiz oldu. Kelimenin tam anlamıyla doğa teknolojiyi yenmiş oldu. Artvin’in bu yıl karla imtihanı devam ederken, dağlardaki kar kalınlığının da 3 metreyi geçtiği bilgisine ulaşıldı.

HAYATİ AKBAŞ