AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN KAFKASÖR FESTİVALİYLE MARKA HALİNE GELDİ

ARTVİN KAFKASÖR FESTİVALİYLE MARKA HALİNE GELDİ

ARTVİN KAFKASÖR FESTİVALİYLE MARKA HALİNE GELDİ

 

Hayati Akbaş

ARTVİN-Bu yıl 37’ncisi düzenlenecek olan Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali hazırlıkları tamamlandı. 29 Haziran – 2 Temmuz 2017 tarihlerinde gerçekleşecek olan Kafkasör Festivali için şehrin dört bir yanında itinalı çalışmalar yapıldı.

Kafkasör Festivali boyunca katılımcıların rahat edebilmeleri, güvenli bir biçimde eğlenmeleri ve festivalde trafik sorunu yaşamamaları için işi sıkı tutan Artvin Belediyesi festivale destekçi kuruluşlar ile Festival Hazırlık Komisyonu aracılığıyla Kafkasör hazırlıkları madde madde takip ediliyor.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ramazan bayramının hemen sonrasında festival programını yaptıklarını hatırlatarak 29 Haziran –2 Temmuz tarihlerinde 4 günlük bir  bir festival programı düzenledikleri belirtti.

Artvin esnafının tek tek gezerek festivale davet eden Başkan Kocatepe;” Artvin’imizin markası haline gelmiş Kafkasör Kültür Turizm Boğa Güreşleri Festival’imiz için şehrimizde yoğun bir çalışma içerişine girdik. Festival süresince yüzün üzerinde personelimiz görev yapacak” dedi.

Kafkasör Festivali için hummalı bir çalışma yürüttüklerini dile getiren Kocatepe şunları söyledi. Şehrin süslenmesinden caddelerin yıkanmasına bordur taşlarının boyanmasına hatta yeni yaptığımız Dr. Kadir Topbaş Bulvarı’ nın açılışına kadar yoğun bir çalışma temposuna girdik. Yeni giriş yolumuzun duvarlarına monte ettiğimiz 14 adet billboarda şehrimizin ve hizmetlerimizin fotoğraflarını astık bunun çok ciddi bir tanıtım materyali olacağını düşünüyoruz.

Kafkasör Yolumuzda Asfaltlama yapıyoruz

Geçtiğimiz yıllarda  Kafkasör yoluna yaklaşık 7 kilometrelik bir asfaltlama çalışması yapmıştık. Bu asfaltın 1,5-2 kilometresinde bozulmalar oldu. Bu bozulmalar da Artvin’ in en büyük sorunlarından biri olan içme suyunun getirilmesi noktasında o yoldan gidiliyor o yol kazındı bir yandan boruların döşenmesi münasebetiyle kırılan asfaltları yeniliyoruz. Katrevan bölgesinde şehrimizin gelecek suyunun konvansiyonel arıtma tesisi yapılıyor. Onun hafriyatını taşıması sırasında yolları bozduğu için o bölgede de sıcak asfalt serimi yaptık. Kafkasör festivalimiz süresince iş makinelerinin beton mikserlerin çalışmasını durdurduk.

Artvin’imizin Değerlerine Yer Veriyoruz

Artvin’imizin markası haline gelen Kafkasör Festivalimizde bu yıl tamamen Artvin’e özgü ürünlerin sergileneceği stantlar açıyoruz.  Belediyemizin Engelsiz Yaşam Kültür Sanat Merkezinde üretilen Artvin’in turizmine katkı sunan hediyelik ürünlerimiz ve Halk Eğitim Merkezinde ki el becerilerinin stantlarını festival süresince Milli İrade meydanında açıyoruz. Bununla birlikte 29 Haziran Perşembe günü saat 19.00 d Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde Artvin ve Kafkasör Fotoğraflarının yer aldığı sergiyle birlikte  Artvin’ imizin ünü artık gerçekten Türkiye genelinde yayılmış Öztürk Serengil Tiyatro Topluluğu’ muzun “Livanelim” isimli Artvin şivesiyle Artvin’ i Artvin insanına anlatan güzel bir oyun sahne alacak. Tüm hemşerilerimizi davet ediyorum.

Kortej Yürüyüşü için tüm halkımızı Dr. Kadir Topbaş Bulvarı Girişine Davet Ediyorum

Artvin’in giriş ve çıkış trafik sorununa neşter vurduğumuz yeni güzergâhtan yaptığımız yolun açılışını Kafkasör Festivalimizin kortej yürüyüşü ile gerçekleştireceğiz.

Festivalimizin resmi açılışını 30 Haziran Cuma günü saat 16.00’da Valiliğin önündeki Atatürk heykeline çelenk bırakarak yapıyoruz.  Çelenk sonrasında 18.00 boğalarımızla birlikte kortej yürüyüşü yapacağız. Bu sene güzergâhımızı biraz farklı tuttuk,  kortej yürüyüşüne Dr. Kadir Topbaş bulvarından yeni giriş yolumuzdan belediyenin arkasından Cumhuriyet Caddesi boyunca yürüyerek Halit paşa Kavşağı’ na geleceğiz. Boğalarımızı Kafkasör’ e uğurlarken bizler de Milli İrade Meydanı’nda ki programlarımıza devam edeceğiz. Tüm halkımızı kortej yürüyüşüne davet ediyorum.

Âşıklar, Şairler ve Ünlü Sanatçılar Konser Verecek

Festivalimizde her yıl sanatsal ve kültürel kapsamda önemli misafirlerimizi ilimizde ağırlıyor Artvinli sevenleriyle buluşturuyoruz.  Bu yılda yine aynı konsepte Milli İrade meydanında (Valilik önü) yerel iki gurup çıkacak, aşıklar var ve arkasından da bizim hemşerimiz Barbaros Çelikoğlu ile Meliha Güneş sahne alacak. Gecenin sonunda bizim gençliğimizin hit sanatçısı Hakan Peker sevenleriyle buluşacak. Hakan Peker Artvin’ imize de ilk defa gelecek. Konserler sonrasında geceyi görsel şölene dönüşecek havai fişekle Kafkasör’ ümüzün ateşini yakmış olacağız.

Cumartesi – Pazar Kafkasör’deyiz

Cumartesi günü etkinlikler daha çok Kafkasör’ de devam edecek bir taraftan sportif alanlarda gençlik sporun faaliyetleri devam ederken diğer yandan boğa güreşlerimiz arena da yapılacak. İlk gün yani Cumartesi günü deste, ayak ve küçük ortayı bir de süper başı da aynı güne aldık çünkü ertesi gün daha fazla boğanın katılacağı büyük orta, başaltı ve baş güreşleri olacak. Bu esnada da tabi konuklarımızı ağırlayacağız. Bu seneyi de kazasız belasız atlatacağız inşallah. Yine boğacılığa emek veren kardeşlerimize plaketler yaptırdık. 65 bin TL bu senenin ödülü. Bu sene de Kafkasör’ ümüz böyle geçecek. Biz de belediye olarak yiyecek içecek temizlik gibi ihtiyaçlarını karşılamak için çalışacağız. Bu sene çok daha güzel bir Kafkasör bekliyoruz inşallah.”