AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN İL ÖZEL İDARESİ TOPLAM 52 ARAÇ İLE KAR MÜCADELESİ VERDİ

ARTVİN İL ÖZEL İDARESİ TOPLAM 52 ARAÇ İLE KAR MÜCADELESİ VERDİ

ARTVİN İL ÖZEL İDARESİ TOPLAM 52 ARAÇ İLE KAR MÜCADELESİ VERDİ

Artvin İl Özel İdare Genel Sekreteri Orhan Yazıcı, Artvin’de yoğun kar yağışının hayatı felç etmemesi, köy yollarının ulaşıma açılabilmesi için İl Özel İdaresi 55 kişi, 52 araçla mücadele ettiklerini söyledi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin İl Özel İdare Genel Sekreteri Orhan Yazıcı, Artvin’de yoğun kar yağışının hayatı felç etmemesi, köy yollarının ulaşıma açılabilmesi için İl Özel İdaresi 55 kişi, 52 araçla mücadele ettiklerini söyledi

Kışı yoğun bir kar yağışı ile geçiren Artvin’de İl Özel İdaresi toplam 52 araç ile kar mücadelesi verdi. Artvin İl Özel İdaresi’nin 55 kişiden oluşan karla mücadele ekibi Artvin’i yoğun kar yağışının etkisinden kurtarmak 52 kar mücadelesinde kullanılan araçla çalıştı.

Artvin İl Özel İdare Genel Sekreteri Orhan Yazıcı; “Kar mücadelesinde de her ilçemizin büyüklüğüne ve köy sayısına göre makine parklarımız vardır. En büyük ilçelerimiz Yusufeli ve Şavşat’tır. En yoğun makine parklarımız oradan başlamak üzere Ardanuç, Merkez, Borçka, Murgul, Hopa ve Arhavi gibi dağıtılmışlardır. Köy sayısı olarak en küçük ilçemiz Murgul’da dahi 5 ekip çalışabilecek şekilde ekibimiz vardır. Bunlar Yusufeli gibi Şavşat gibi büyük ilçelerimizde 12 ye çıkabiliyor. Toplam ekibimiz 55 civarındadır. Bir fiil 55’i arazide olmasa bile, mutlaka kar yoğunluğuna göre ilçelerde çalışılıyor. Mesela Borçka’ya mı yağdı, Borçka’da 10 ekibimiz mi var, hepsi birlikte çalışıyor. Bu şekilde vatandaşımızı hiç dara sokmadan, evine hapsetmeden bitirmeye çalışıyoruz” dedi.

Kış aylarında karla mücadelenin dışında proje hazırlıklarıyla da uğraştıklarını, yazın yapılacak hizmetlerin kış ayından belirlendiğini dile getiren Genel Sekreter Yazıcı “Kışın hazırlık dönemimiz geçer. Bu hazırlık dönemi proje çalışmamızdır. Baharla birlikte neler yapabileceğimize dair proje çalışmaları. Arazi çalışmaları tabi ki kar nedeniyle,  hava şartları nedeniyle biz arazi çalışmalarını yapamıyoruz. Mesela sulama kanal çalışmaları, arazi ölçüm çalışmaları yapılmışsa proje çalışmaları, kanalların boyutları, ebatları, maliyetlendirmesi yaklaşık maliyetlerin bulunması, ihaleye hazırlık safhası diyoruz biz buna. İçme suları yanı şekilde. Hangi köylerimize, mahallelerimize yeterli miktar içme suyu sağlıklı içme suyu ve ya hiç içme suyu olmayabiliyor. Bunların teminiyle alakalı daha önceden arazi çalışmaları bitmişse bunlarla ilgili proje çalışmaları, yaklaşık maliyet çalışmaları, depo kapasitelerinin bulunması gibi projelerin çalışmaları devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Artvin’de 720 km’lik yeşil yol ’un 25 km’lik ham yolu kaldı.

Artvin’de yapımı devam eden, Doğu Karadeniz Yaylalarını birbirine bağlayacak Yeşil Yol çalışmaları hakkında da bilgi veren Yazıcı Artvin’den geçen 720 Km’lik Yeşil Yol ‘da sadece 25 Km’lik bir ham yolun kaldığını dile getirdi. Yazıcı “Bunun haricinde yine yollarımız var. İhale edeceğimiz yollar var. Biliyorsunuz Artvin’de Doğu Karadeniz bölgesini ilgilendiren bir Yeşil Yol var. Bu Yeşil Yol henüz tam ikmal edilmiş değil. Bizim ilimizden tam 720 km Yeşil Yol geçiyor. Bu Yeşil Yol’un 220 Km’si hiç yapılmamış yollardan idi. Biz yaptık yaptık şimdi 25 Km civarında bir ham yolumuz kaldı. Bu ham yolun yine proje çalışması, bunun maliyetlendirmesi. Baharla birlikte bunu ihale edersek yılı içinde de bu yolu yaptıralım diye. Yine bunların proje çalışmaları var. Dolayısıyla kış aylarında bizim ekiplerimiz daha yoğunlukta kar mücadelesinde çalışır” şeklinde konuştu.