AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN HATİLA’DA KORKUTAN YANGIN

ARTVİN HATİLA’DA KORKUTAN YANGIN

ARTVİN HATİLA’DA KORKUTAN YANGIN

 

Artvin Merkez’e bağlı Taşlıca (Hatila) köyü Melas Mahallesi’nde Hayvan yetiştiricisi Nuri Öztürk’e ait içinde 35 ton ot ve hayvan yemleri bulunan merekte yangın çıktı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Merkez’e bağlı Taşlıca (Hatila) köyü Melas Mahallesi’nde Hayvan yetiştiricisi Nuri Öztürk’e ait içinde 35 ton ot ve hayvan yemleri bulunan merekte yangın çıktı.

Taşlıcda Köyü sakinlerinden Nuri Öztürk’e ait samanlıkta henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Cep telefonlarının çekmediği mahallede sabit telefon hattının yangında zarar göresi nedeniyle tüm iletişim yolu kapanınca Nuri Öztürk, yangını eşi ile birlikte kendi çabalarıyla söndürmeye çalıştı.. Ancak merek ve yaklaşık 35 ton ot tüm çabalara rağmen yok oldu.

Kışın ortasında böyle bir felakete maruz kalan Nuri Öztürk, “Ben Hatila Köyü Melas Mahallesi’nde hayvancılık yapıyorum. Burada tek hane ben oturuyorum. 3 Şubat Cumartesi günü saat 21.45 gibi merekte yangın çıktı. Benim bulunduğum yere ulaşım sıkıntılı. Yolumuz çok kötü İtfaiye gelmiş olsa bile buraya çıkamazdı. Bu sorun yıllardır var. Bunun yanında burada cep telefonu çekmiyor. Hiçbir GSM operatörü çekmiyor. Ama reklamlara bakarsanız yurdun her yerinde şebeke var. Hani Hatila’da Melas Mahallesinde Artvin Merkez’e sadece 18 KM’ uzaklıkta yok! Bu nasıl iştir?

Sabit telefon hattı da yangında zarar görünce iletişim kuramadık, o saatte bir yere gidemedik, kimseyi arayamadık. Eşimle birlikte kendi imkânlarımızla sabaha kadar çabaladık, yangını söndüremedik ama kontrol altında tuttuk. Ahıra ve eve sıçramasını engelledik, yerinde tuttuk. Ne yazık ki geride ne merek, ne de ot kaldı. Şu an hayvanların yiyeceğinden ötürü büyük sıkıntıya düştük.

Sayın Valimizden, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden, Artvin Damızlık Sığırcılar Birliği’nden, ilgili yetkili ve kurumlardan bu konuda bana yardım edilmesini talep ediyorum. Yangın sonrası sabit hattı yeniden bağladık. Rapor tutulması için Jandarmaya haber verdim. İtfaiyeyi aradım. Hala yanmakta olan otu CSB ile yanan yerden arazinin daha güvenli yerine götürdük. İtfaiye geldi. Onlarda rapor tutup gitti.

25 büyükbaş hayvanın yiyeceği gitti. Köyden komşulardan ot topladım birkaç gün idare etmek için. Bu yangın bize burada cep telefonlarının çekmesi için verici kurulmasının bir kere daha önemini gösterdi. Hatila yolunda birçok yerde telefonlar çekmiyor. Burada bir kaza olsa, bize olduğu gibi yangın çıksa kimseye haber veremezdiniz.”dedi.