AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN EĞİTİM SEN TERÖR SALDIRILARINI KINADI

ARTVİN EĞİTİM SEN TERÖR SALDIRILARINI KINADI

ARTVİN EĞİTİM SEN TERÖR SALDIRILARINI KINADI

Artvin Eğitim Sen, “Biliyoruz ki hiç bir cümle yitip giden bir insanın hayallerinin, umutlarının boşluğunu doldurmayacak.”

ARTVİN-Artvin Eğitim Sen üyeleri sendika binasında basın açıklaması yaparak, İstanbul ve Kayseri’deki terör saldırılarını kınadı.

Sendika temsilcileri ayrıca OHAL kararlarına ve açığa alınan meslektaşları hakkında açıklamalarda bulundular. Sendika binasında gerçekleşen basın açıklamasına Artvin Eğitim Sen Şube Başkanı Köksal Gümüş ve yönetimi katıldı. Gümüş burada yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

”15 Temmuz darbe girişimi sonrasında,  kısa süreliğine de olsa ortaya çıkan birliktelik ortamı ülkemizde gerçek demokrasinin filizleneceğine dair bir umut oluşturmuş, Meclis’e bombalar atılırken mevcut siyasi partilerin milletvekillerinin Meclis’i terk etmemesi toplumda uzun zamandır ortaya çıkmış olan duygusal kopuşun tamir edilebileceğine dair beklentimizi büyütmüştü. Lakin bu birliktelik görüntüsünden kısa bir süre sonra tüm ülkede alınan OHAL kararı adeta bir cadı avına dönüşmüş, iktidarın muhalif kesimleri baskı altına almak, antidemokratik uygulamaları kolaylaştırmak buna kendilerince meşru bir zemin hazırlamanın aracı haline gelmiştir.

Demokrasiyle bağdaşmayan uygulamalardan, sendikamız da nasibini almış; barış, laiklik ve bilimsel eğitim için yaptığımız eylemler ve Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizde uzun süren sokağa çıkma yasakları nedeniyle eğitimin engellenmesine karşı yaptığımız iş bırakma eylemi gerekçe gösterilerek birçok meslektaşımız Bakanlık Kararnamesi ile açığa alındı. Birçok arkadaşımız mağdur edildi.

Eğitim Sen, baskı ve sindirme politikaları karşısında hiçbir zaman diz çökmemiştir. Bugüne kadar, kime karşı yapılırsa yapılsın, hiçbir haksızlık karşısında hukuksal ve örgütsel mücadeleden geri durmamıştır. Bizler, eğitim emekçileri olarak bizleri korkutmaya ve sindirmeye çalışan her türlü antidemokratik uygulama karşısında duracağımızı, haksız ve hukuksuz bir şekilde görevinden alınan, ihraç edilen tüm üyelerimiz göreve dönene kadar mücadeleyi sürdüreceğimizi buradan belirtmek istiyoruz.

Yaşanan bu süreç bir kez daha örgütlü mücadelenin, dayanışmanın ve sendikacılığın önemini ortaya koymuştur. Buradan diğer sendikalara da, üyelerinin hakkını ve hukukunu koruması gerektiği konusundaki sorumluluğunu hatırlatmak istiyor, antidemokratik uygulamalara karşı direnmeye ve ses çıkarmaya çağırıyoruz!

İçinde bulunduğumuz bu karanlık tablodan çıkmamız demokrasinin etkin kılınmasına, hukukun, adaletin, barışın, birlikte yaşamın tesis edilmesine, laikliğin ve özgürlüklerinin geliştirilmesine, şiddet sarmalından uzaklaşılmasına bağlıdır. Bu inanç ve kararlılıkla, AKP’nin derinleştirdiği bu sivil darbe süreci ve baskılar karşısında tüm emekçilerin talep ve çıkarlarını savunmaya devam edeceğiz. Tekrarlıyoruz: Bütün arkadaşlarımız görevlerine iade edilip, ülkemizde barış ortamı sağlanıncaya kadar emeğimizi ve çocuklarımızın geleceğini savunmak birincil görevimiz olacaktır ve bu mücadelede herkesi yan yana, omuz omuza durmaya davet ediyoruz.

Artvin’de açığa alınan 47 arkadaşımız arkadaşlarımızın büyük kısmı geçtiğimiz haftalar içerisinde nihayet görevlerine iade edilmiştir. Yaşadığımız bu zorlu süreçte bizlerden desteğini esirgemeyerek Meclis Genel Kurulu’nda mağduriyetlerimizi dile getiren CHP Artvin milletvekili Sayın Uğur Bayraktutan’a, meclis ve bakanlık nezdinde birçok girişimde bulunan Eğitim-Sen eski genel başkanı Sayın Yıldırım Kaya’ya, sivil toplum örgütlerine, siyasi partilere, meslek odalarına, velilerimize, öğrencilerimize, dostlarımıza teşekkürü bir borç biliyoruz.

Ülkemiz uzun zamandır yanlış iç ve dış politikaların da etkisiyle zor bir süreçten geçiyor. Toplumdaki farklılıklar zenginlik olmaktan çıkartılıp, ayrışma aracı olarak kullanılarak büyük bir tehlikeye doğru sürükleniyoruz.   Son 1,5 yılda meydana gelen 25 patlamada yüzlerce insanımız hayatını kaybetti, yüzlercesi yaralandı… Geçtiğimiz günlerde birer hafta aralıklarla iki acı olay yaşadık. Eğitim Sen Artvin şubesi olarak İstanbul ve Kayseri’de gerçekleşen insanlık dışı saldırıları kınıyor, yakınlarını kaybedenlerin acılarını kalbimizde hissederek baş sağlığı diliyoruz. Biliyoruz ki hiç bir cümle yitip giden bir insanın hayallerinin, umutlarının boşluğunu doldurmayacak.

Ve Nazım ustanın da dediği gibi:  Yok öyle umutları yitirip karanlıkta savrulmak. Unutma; aynı gökyüzü altında, bir direniştir yaşamak…”

HAYATİ AKBAŞ