AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN DEVLET HASTANESİNDE KALP PİLİ TAKILMAYA BAŞLANDI

ARTVİN DEVLET HASTANESİNDE KALP PİLİ TAKILMAYA BAŞLANDI

ARTVİN DEVLET HASTANESİNDE KALP PİLİ TAKILMAYA BAŞLANDI

Artvin’deki vatandaşları yakından ilgilendiren açıklama Artvin Devlet Hastanesi’nden geldi. Artvin Devlet Hastanesi’nden ‘Kalp Pili’ Uygulaması başladı.

 Hayati Akbaş

 

ARTVİN-Artvin’deki vatandaşları yakından ilgilendiren açıklama Artvin Devlet Hastanesi’nden geldi. Artvin Devlet Hastanesi’nden ‘Kalp Pili’ Uygulaması başladı

.

Artvin Devlet Hastanesinde kalp yetmezliği ve ritim bozukluğu sorunu olan hastalara ‘kalp pili’ takılmaya başlandı.

 

Artvin Devlet Hastanesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık ölüm nedeni kalp damar hastalıklarıdır. Bölgemizde kalp damar hastalıklarına oldukça sık rastlamaktayız. Hastanemize yılda 1000 bin kalp yetmezliği ve 400 civarında kalp ritm bozukluğu sorunu olan hasta başvurusu olmaktadır. İlimizde ki hastalarımız daha önce il dışında ki uzak hastanelere başvuru yapmak zorunda kalıyorlardı. Hastanemiz de kalp yetmezliği ve kalp ritm sorunu olan hastalara seri şekilde kalp pili uygulaması başlanmıştır. Bu hizmet sayesinde hastalarımız il dışında ki hastanelere başvuru yapmak zorunda kalmadan hızlıca sağlıklarına kavuşmaktadır. Hastanemizde uygulanan kalp pili, manyetik rezonans (MRG ) cihazına uyumlu olup hastalarımızın sonraki zamanlar da yaşam kalitesini de artırmaktadır.

 

Kalp pili nedir?

 

Kalıcı kalp pilleri (pacemarker), kalbin ritmini oluşturan, düzenleyen ve intrakardiyak şok uygulayabilen elektronik cihazlardır. İlk çıkış amacı kalbin yavaş atması sonucu gelişen rahatsızlıkları tedavi etmektir. Son yıllarda ölümcül ritim bozuklukları ve kalp yetmezliği tedavisinde de daha gelişmiş kalıcı kalp pilleri (ICD, CRT ve CRT-ICD) kullanılmaya başlanmıştır.

 

Kalıcı kalp pili nasıl takılır?

 

Kalıcı ritim bozukluklarında kullanılır. Batarya (jeneratör) genellikle sol veya sağ üst göğüs bölgesine derinin altında bir cep oluşturularak yerleştirilir. Ancak çoğunlukla göğüs duvarının sol tarafına konur. Hastanın sağ veya sol eli kullanmasına bağlı yer tercihi yapılır. Sağ kolu baskın olarak kullanan hastalarda sol taraf tercih edilir.

 

Kalp Pili Takılması İşlemi Nasıl Yapılır?

 

İşleme genelde hastayı uyutmadan bölgesel lokal anestezi ile pil takılacak bölgenin uyuşturulması başlanır. Sağ veya sol köprücük kemiğinin 1-2 cm altındaki cilt altı bölgesine bataryayı içerisine alacak kadar genişlikte cep açılır. Kalbe giden büyük toplardamarların içinden lead denilen ve kalp ile cilt altına yerleştirilecek jeneratör arasında iletiyi sağlayacak olan ince teller kalp odacıklarından birine veya her ikisine yerleştirilir. Daha sonra bu elektrotlar cilt altına yerleştirilecek olan jeneratöre bağlanır. Bu işlem yaklaşık 30-45 dakika sürer ve hastanede yatış süresi yaklaşık 2–5 gündür.

 

Kalıcı kalp pili takılmış hastalarımız için önemli bilgiler: Kalıcı kalp pilleri takıldıktan sonra yara yeri kapatılarak hasta yatağına alınır. İlk 12 saat yatak istirahati gereklidir. Ertesi günlerde yara yeri bakımı ve göğüs radyografisi çekilerek kalbin içerisine konulan elektrotlarını yeri ve kalıcı kalp pilinin verileri kontrol edilir. Hastanın durumuna göre; genellikle 2-3 günde hasta evine gönderilir.

 

Evde yaranın bulunduğu tarafta ki omuzun 1 ay süre ile fazla hareket etmemesi gereklidir. Omuz dışında ön kol ve el hareket ettirilebilir. Kolu sabit vücuda yapıştırmak doğru değildir. Kol serbest olmalı ve sadece omuz hareketleri kısıtlanmalıdır.

 

Kalıcı kalp pilinin yerleştirildiği bölüme basınç uygulanmamalı ve bir süre (20-30 gün) yüzüstü yatılmamalıdır. Yaranın bulunduğu taraf temiz ve kuru tutulmalıdır. İlk 1 hafta sonra yapılan kontrolde yara bakımı doktorunuz tarafından yapılmalıdır.

Kalıcı kalp pili takılan her hastaya pil firması tarafından özel bir kart verilir. Bu kart üzerinde hastanın kimlik bilgileri ve kalıcı kalp pili bilgileri yazılıdır. Bu bilgiler gerek Sosyal Güvenlik bölümünce ve gerekse kalp pili firmasının ana birimi tarafından kayıt altında tutulur ve izlenir. Hastaların bu kartı devamlı yanında taşıması gereklidir.

Daha sonraki kontroller yine doktorunuz tarafından yapılacaktır.

 

Kalp pili yerleştirilen bölge kızarıklık, akıntı ve yabancı cisim gözükmesi gibi durumlarda hemen doktorunuza başvurunuz.”