AnasayfaArtvin'den HaberlerARHAVİ’Lİ ANKARA’DA DİKYAMAÇLILAR (KAMPARONALILAR) FARKINI HİSSETTİRDİ

ARHAVİ’Lİ ANKARA’DA DİKYAMAÇLILAR (KAMPARONALILAR) FARKINI HİSSETTİRDİ

ARHAVİ’Lİ ANKARA’DA DİKYAMAÇLILAR (KAMPARONALILAR) FARKINI HİSSETTİRDİ

 

ANKARA’DA ARHAVİLİLER KAHVALTIDA BULUŞTU

Hayati Akbaş

ANKARA- 2015 yılında Dikyamaç Köyünde kurulan Dikyamaç Köyü Kalkındırma, Eğitim, Kültür, Sanat, Turizm, Müze Geliştirme ve Dayanışma Derneği (Dikyamaçder) Ankara’daki ilk etkinliğini Dikmen Keklik Pınarı Artvin Evi – Livane Restaurantta kahvaltı düzenlediler.. Etkinliğe yaklaşık 300 kişilik her yaştan Arhavili katıldı.

Dernek Başkanı Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Maksut Coşkun’un bir konuşma yaparak Köyleri ile ilgili daha yararlı işler yapabilmek ve tüzük maddelerindeki icraatları gerçekleştirebilmek için derneğe katılım ve destek istedi.

Köy Muhtarı İdris Numanoğlu ’da kısa bir konuşma yaparak yöre gelişimine destek olacak her etkinliğe destek verileceğini ve Köy mensupları ve sonradan köylerine katılanları çalışmalarına destek olmaya çağırdı. Birlik ve beraberliğin sağlanması, akraba, eş, dost, hemşericilik dayanışması adına bu yıl ilki gerçekleştirilen organizasyonda hatırı sayılır katılımcı olması ve bunların tamamının Dikyamaç  (kamparona) köyünden olmaları dikkat çekici idi. Köylüler Kahvaltı sonrasında Ankara’da tulumun ve kemençenin sesini epeyce duyurdular. Geleneksel Laz kültürünün ve oyunlarının tulum ve kemençe eşliğinde halaylar ve horonlar oynayarak hakkını verdiler.

Etkinlik bir sonraki organizasyonun daha çok katılımcı ile yapılabilmesi için Dikyamaç Köylülerinin derneğe maddi manevi destek olmaları talebi ile sonlandırıldı.