AnasayfaArtvin'den HaberlerARDANUÇ İLÇESİNDE GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİ TANITIM TOPLANTISI DÜZENLENDİ

ARDANUÇ İLÇESİNDE GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİ TANITIM TOPLANTISI DÜZENLENDİ

ARDANUÇ İLÇESİNDE GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİ TANITIM TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Artvin Ardanuç İlçesinde Genç Çiftçi Projesi tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

 Hayati Akbaş

 ARDANUÇ-Artvin Ardanuç İlçesinde Genç Çiftçi Projesi tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya İlçe Müdürü Yücel Gerdan, Ardanuç Tarım Kredi Kooperatif Müdürü Şemsettin Pombe, Artvin İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Talip Işık ve Artvin İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Azam Demirci, çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.

 

İlçe Müdürü Yücel Gerdan, öncelikle Ardanuç İlçe Müdürlüğü’nün faaliyetleri hakkında kısa bir sunum yaptı. Sunum sonunda 2016 yılında Bakanlığımızca İlçemiz çiftçilerine 6.449.747,00 TL desteğin hibe olarak verildiğini söyleyerek, tarımla ilgili çevremizde çok fazla bilgi kirliliği olduğunu, bunun da ancak çiftçilerimizin Müdürlüğümüz personeli ile temasa geçerek veya bizzat İlçe Müdürlüğümüze gelerek önlenebileceğini ve doğru bilgiye ancak bu şekilde ulaşılabileceğini ifade etti.. Genç Çiftçi Projesinin bölgede istihdama katkı sağlayacağını söyleyen Gerdan, proje dosyalarının bağlı oldukları İlçe Müdürlüklerine şahsen teslim edileceğini, başvuruların 07.04.2017 tarihinde başlayıp 05.05.2017 Cuma günü mesai saati bitiminde sona ereceğini söyledi. Daha sonra Veteriner Hekim Ümit Yarar Genç Çiftçi Projesi hakkında sunum yaptı. Ayrıntılı bir şekilde projeyi anlatan Yarar, “Proje için ücretli çalışan, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak, daha önceden bakanlığın diğer hibe programlarından faydalanmış olmamak şartı arandığını belirtip “Projede dikkat çeken bir detay ise, köye dönüş yapacak gençlerimizin 15 adet büyükbaş ve 50 adet küçükbaş hayvandan daha fazla hayvanları bulunması durumunda küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık programlarından, 50 adet arılı kovanı bulunan yetiştiricilerimizin ise arıcılık ile ilgili hibe desteklerinden faydalanamıyor olmalarıdır. Ayrıca eşleri çalışan genç çiftçilerimizde projeden yararlanamamaktadır. Başvuru yapacak gençlerimizin tavsiye projelerden birini seçerek başvurmaları ve hibenin son aşamasında yatırımın yapılacağı köy, ilçe veya kırsal alana ikametlerini aldırmaları gerekiyor” dedi. Başvurularda izlenmesi gereken yol ve uygulamalar geçtiğimiz yıl ile aynı olacak. Ön başvurular, çiftçilerimiz tarafından web tabanlı https://gencciftci.tarim.gov.tr üzerinden, kesin başvurular ise yerleşim biriminin bağlı olduğu İl/İlçe Müdürlüklerine şahsen yapılacak. Değerlendirme sonunda belirlenen genç çiftçilerle hibe sözleşmeleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünce imzalanacak ve projeler uygulanmaya başlanılacak. Projeye, tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 18 yaşını doldurmuş ve 41 yaşından gün almamış, 1 Nisan 1977-31 Mart 1999 tarihleri arasında doğan geçlerimiz müracaat edebilecekler.

 

Sunum sonunda bir genç çiftçimizin müracaatı yapılarak görsel olarak nasıl yol izleyecekleri anlatıldı. Toplantı Ardanuç İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Ardanuç Halk Eğitim Müdürlüğü ve Artvin İŞ-KUR Müdürlüğü ile koordineli olarak düzenlenen “Arı Yetiştiriciliği”, “Süt Hijyeni” ve “Süt Sığırı Yetiştiriciliği” konularında verilen kurslara katılanlara sertifikaları verilerek sona erdi.