AnasayfaArtvin'den HaberlerAKAK PROJESİNDEN ARTVİN’E BÜYÜK YATIRIM

AKAK PROJESİNDEN ARTVİN’E BÜYÜK YATIRIM

AKAK PROJESİNDEN ARTVİN’E BÜYÜK YATIRIM

1

Artvin İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü AKAK Projesinden İlimize Büyük Yatırımlara ilişkin açıklamalarda yapıldı.

ARTVİN-Artvin İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü AKAK Projesinden İlimize Büyük Yatırımlara ilişkin açıklamalarda yapıldı.

İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Eş Finansman Programı Kapsamında Bağ/Bahçe/Sera Kurulumları Ve Ödemeler: 2016 Yılında Ardahan-Kars-Artvin Kalkınma Projesi kapsamında 37 adet bahçe,18 adet bağ ve 37 adet sera yapılmıştır. Yapılan yatırımın toplam proje tutarı 1.973.480 TL dir. Yapılan yatırımlara projeden 1.381.436 TL destek verilmiştir. Çiftçi katkısı 592.000 TL olmuştur.

Demonstrasyon Faaliyetleri

Yem bitkileri demonstrasyonu: Proje kapsamında  ( Merkez, Ardanuç, Şavşat ve Yusufeli ilçelerinde) 510 kg yonca ve 4000 kg korunga tohumu dağıtımı yapılmıştır.130 da alanda yonca 400 da alanda korunga ekimi yaptırılmıştır. Proje Bütçesi 40.000 TL

Likapa (Mavi Yemiş) Bahçesi Demonstrasyonu: Merkez-Bakırköy, Ortaköy de birer adet, Şavşat-Meydancık ta 2 adet olmak üzere toplam 4 çiftçi de 7,6 dekar alanda Likapa bahçesi tesis edilmiştir. Toplam Bütçesi 97.000 TL.

Çiftçi Gezisi: Proje kapsamında bağ, bahçe ve sera yaptırmış olan çiftçilerimizin teknik bilgilerini artırmak amacıyla Samsun, Amasya ve Tokat illerinde uygulamalı ve teorik eğitim verilmiştir. Eğitim alan çiftçi sayısı 23 kişidir. Toplam bütçesi 50.000 TL.

Yapımı Devam Eden Faaliyetler

Altyapı Yatırımları: Ardanuç Hayvan Pazarı: Yer teslimi yapıldı. İnşaat süreci başlayacaktır. Proje bütçesi 1.500,000 TL

Yayla yollarının yapımı: İl Özel İdare ile yapılan işbirliği protokolü kapsamında Şavşat Bilbilan yığılı yaylası, Şavşat Papart Mereta, Yusufeli Erenköy yayla yollarının iyileştirilmesi için Projelendirme ve ihale süreci bitmiş ve yapımına başlanmıştır. Bütçesi 1.500,000 TL

Çoban Barınakları: ihale sürecinde. Ardanuç-Kutlu, Ovacık Köyleri, Şavşat-Kirazlı, Kireçli Köyleri ve Yusufeli Darıca köyünde olmak üzere 5 adet Çoban Barınağı yapılacaktır.

Satış Reyonları: Toplam Dört adet satış reyonu Yusufeli, Merkez, Şavşat ve Ardanuç İlçelerinde yapılacaktır. Uygulama Planı hazırlanmış ve Bakanlığımıza gönderilmiştir. İhale süreci aşamasındadır.

Sulama Projesi: Yusufeli Yüncüler köyünde yapılacaktır. İl Özel İdare ile yapılan protokol kapsamında yaptırılmaktadır. İhalesi Artvin İl Özel İdaresi tarafından yapılmıştır. Proje Tutarı 320.000 TL.

Şıra İşlikleri

Çiftçilerimizin kendi imkânları ile yapmış oldukları pekmezlik (ocak) gibi yapıların yerine daha sağlıklı ve kullanılabilir şıra imalat ünitelerini kurmalarını sağlamak için Ardahan Kars Artvin Kalkınma Projesi kapsamında Ardanuç İlçesinde 3 adet, Yusufeli İlçesinde 3 adet olmak üzere toplam altı adet Şıra işliği yapılacaktır. İhale aşamasında. Toplam Bütçesi 60.000 TL.

Ahır ve Ağıl Yapımı

Yusufeli Kılıçkaya, Erenköy ve Bakırtepe köylerinde yapılması planlanmıştır. Projelendirme aşamasında, toplam bütçesi 210.000 TL.”

HAYATİ AKBAŞ