AnasayfaArtvin'den HaberlerAÇÜ MOBİLYA DEKARASYON ATÖLYESİ AÇILDI

AÇÜ MOBİLYA DEKARASYON ATÖLYESİ AÇILDI

AÇÜ MOBİLYA DEKARASYON ATÖLYESİ AÇILDI

Artvin Çoruh Üniversitesi Artvin Meslek Yüksekokulu bünyesinde hizmet verecek olan Mobilya Dekorasyon Atölyesi gerçekleştirilen açılışla hizmete girdi.

ARTVİN-AÇÜ Seyitler Yerleşkesinde hizmete giren Mobilya Dekorasyon Atölyesi açılışına Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Prof. Dr. Aydın Tüfekçi, Prof. Dr. Abdulkuddüs Bingöl, Artvin Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Bülent Sağlam ve çok sayıda davetli katıldı.

Mobilya Dekorasyon Atölyesi açılışında Artvin Meslek Yüksekokulu ve hizmete giren Mobilya Dekorasyon Atölyesi hakkında açılış konuşması yapan Artvin Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Bülent Sağlam, MYO 18 adet açık 4 adet kapalı program olmak üzere toplam 22 programda 2 Bin 363 öğrenci ile eğitim-öğretime devam ettiğini söyledi. Artvin Meslek Yüksekokulu bünyesinde faaliyet gösteren Yeni Mobilya Dekorasyon Atölyesi’nin, toplamda 1500 metrekare kapalı alana sahip olduğunu belirten Sağlam, “Yeni Atölyemiz, toplamda 1500 metrekare kapalı alana sahip olup; mobilya ve dekorasyon programı uygulama ve montaj hattı, makine programı uygulama atölyesi, öğretim elamanları odalarının bulunduğu yönetim katları, teknik ofis, kazan ve yangın güvenlik sistemlerinin bulunduğu kazan dairesi gibi bölümlerden oluşuyor” dedi.

Sağlam, “İleri Teknolojiye Sahip Modern Makineleriyle Bir Atölyeye Sahibiz”

Bilgilendirme konuşmasında Sağlam şu ifadelere yer verdi; “Artvin Meslek Yüksekokulu bünyesinde faaliyet gösteren Yeni Atölyemiz, toplamda 1500 metrekare kapalı alana sahip olup; mobilya ve dekorasyon programı uygulama ve montaj hattı, makine programı uygulama atölyesi, öğretim elamanları odalarının bulunduğu yönetim katları, teknik ofis, kazan ve yangın güvenlik sistemlerinin bulunduğu kazan dairesi gibi bölümlerden oluşmaktadır.

Mobilya ve Dekorasyon Programı Uygulama ve Montaj Hattı Bölümü yaklaşık 850 m2 kapalı alana sahiptir. Bu bölümde; Biri düz (flat) tabla ve diğeri fincanlı vakumlama sistemine sahip 2 adet CNC işlem merkezi, Düz kenar bantlama makinesi (2 adet) ve iki katlı sıcak pres makinesi, Eğrisel kenar bantlama makinesi, Eğrisel bantlanmış parçaları frezeleme makinesi, Çizicili yatar daire, Kalınlık makinesi, Planya makinesi, Şerit testere makinesi, Torna makinesi bulunmaktadır.

Ayrıca, bu bölümde sanatsal eğitim-öğretim faaliyetlerinin yürütülmesi için; Kıl testere (3 adet), Mini şerit testere, Dik matkap, Çeşitli zımpara makineleri gibi el aletleri ve hobi makineleri de bulunmaktadır.

Bu bölümdeki faaliyetler 1 öğretim üyesi, 2 öğretim görevlisi ve 3 tekniker tarafından yürütülmektedir. Teknik ofis bölümünde; 75 kw kesim gücüne sahip ithal laser kesim makinesi, düz (flat) tabla mini CNC işlem merkezi, 3 ve 4 eksen çalışabilen mini torna gibi makineler yer almaktadır. Bu makinelerle hem büyük CNC makinelerin temel eğitimi ve örnekleri yapılmakta hem de iç mekâna yönelik tasarım maketleri ve ahşap süs eşyaları yapılmaktadır.

Makine programı uygulama atölyesinde; 3 adet üniversal torna, 1 adet üniversal freze tezgâhı, 1 adet CNC freze tezgâhı, 1 adet üniversal test cihazı (çekme-kopma), çeşitli metal kesim ve işleme makineleri, kaynak atölyesi ve diğer alet ve cihazlar bulunmaktadır. Makine programı uygulama atölyesinde 3 öğretim görevlisi ile eğitim ve öğretim faaliyetleri yürütülmektedir.

İdari bölümde; 6 adet öğretim elamanları odası, 1 adet teknik personel odası, 1 adet arşiv odası ve 1 adet 43 kişilik derslik bulunmaktadır.

Kazan dairesi bölümündeki 7,5 bar hava üretme gücüne sahip vidalı kompresör sistemi ve buna bağlı hava kurutucu ünite ile makinelerin ihtiyacı olan basınçlı hava karşılanmaktadır. Atölye içerisinde ortaya çıkan ahşap tozları merkezi toz emme ünitesine vakum edilerek atölyeden dışarıya alınmaktadır. Böylece tozların meydana getirebileceği sağlık sorunları en aza indirilmiştir. Bu anlamda da bölgede örnek bir atölye durumundadır.

İş sağlığı ve güvenliği önlemleri atölye için vazgeçilmez bir unsurdur. Bunun için atölyeye tüm modern makinelerde gerekli güvenlik bariyeri, güvenlik ipi ve ışıklı bariyer gibi koruyucular eklenmiştir. Ayrıca mobilya sektöründe en çok tehlike oluşturan ve uzuv kaybına neden olan daire testere makineleri insan tenine duyarlı hassas koruma ünitesine sahiptir. Bu sistemde insan canlı dokusu testereye dokunduğunda testere kısa sürede fren yapmaktadır. Böylece uzuv kayıpları küçük çiziklerle atlatılabilmektedir.

İleri teknolojiye sahip modern makineleri bünyesinde barındıran Mobilya Atölyesinde hem Üniversitenin ihtiyaçları olan mobilyalar üretilmekte hem de sektörün son derece ihtiyaç duyduğu ara eleman ihtiyacına yönelik ciddi bir eğitim-öğretim faaliyeti yürütülmektedir. Burada amaç sektörün ihtiyacı olan personelin yetiştirilmesi yanında örnek Ar-Ge ve üretimler yaparak bölge işletmeler ile işbirliği yapmaktır.”

Konuşmanın ardından Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman ve beraberindeki davetlilerle birlikte kurdele kesimiyle Mobilya Dekorasyon Atölyesi açılışı gerçekleştirilip atölye gezildi.

Çekinilen toplu fotoğraf çekimiyle program sona erdi.

HAYATİ AKBAŞ