AnasayfaArtvin'den HaberlerACİL OBSTETRİK BAKIM PROGRAMI 2017 YILI ÇEKİRDEK EKİP TOPLANTISI YAPILDI

ACİL OBSTETRİK BAKIM PROGRAMI 2017 YILI ÇEKİRDEK EKİP TOPLANTISI YAPILDI

ACİL OBSTETRİK BAKIM PROGRAMI 2017 YILI ÇEKİRDEK EKİP TOPLANTISI YAPILDI

 

Artvin Halk Sağlığı Müdürlüğü Tarafından Acil Obstetrik Bakım Programı 2017 Yılı Çekirdek Ekip Toplantısı Yapıldı

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Halk Sağlığı Müdürlüğü Tarafından Acil Obstetrik bakım programı 2017 yılı çekirdek ekip toplantısı yapıldı

Toplantıya; İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, İl ve İlçelerden TSM Sorumlu Hekimleri, ASM Sorumlu Hekimleri,  Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği Yönetici ve Sorumlu Personelleri tarafından katılım sağlandı.

Yürütülen programlardan biri olan “Acil Obstetrik Bakım Programı” kapsamında Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 27 Şubat 2017 tarihinde Halk Sağlığı Müdürü Dr. Abdullah Güleç başkanlığında, Genişletilmiş Acil Obstetrik Bakım Çekirdek Ekip Toplantısı yapıldı.

Toplantıda Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şubesinde görevli üreme sağlığı eğitimcisi Ebe Saadet Altuntaş tarafından Acil Obstetrik Bakım (AOB) konusunda katılımcılara bir sunum yapılmış olup anne ve bebek ölümlerinin önlenmesi konusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Yine Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şubesinde görevli Ebe Hülya Aslan tarafından Gebe Bilgilendirme Sınıfı, Yenidoğan İşitme-Tarama Faaliyetleri, Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları ile Anne Dostu Sağlık Kuruluşları hakkında sunum gerçekleştirildi.

Sunumlar sonrasında Halk Sağlığı Müdürü Dr. Abdullah Güleç tarafından amacı anne ve bebek ölümlerini azaltmak olan Acil Obstetrik Bakım Programı kapsamında, bölgesel olarak yaşanan sorunlarla ilgili olarak ilimize özgü uygun yaklaşımların belirlenmesi ve uygulamaya konulması için gerçekleştirilen faaliyetler ve yeni bakış açıları dile getirildi.

Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada; “Ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olan anne ve bebek ölümlerinin önlenmesine yönelik Bakanlığımız tarafından konu ile ilgili çeşitli programlar yürütülmektedir. Yürütülen bu programlar neticesinde Türkiye’ de anne ve bebek ölüm hızları son on yılda hızla düşmüştür.

Anne ve bebek ölümlerini mevcut seviyeden daha aşağıya düşürebilmek için ölümlere neden olduğu bilinen faktörlere yönelik programları sürdürmek ve ölüme neden olan durumları tespit ederek, çözümüne yönelik yeni programları hayata geçirmek önem arz etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Toplantı, koruyucu ve önleyici çalışmalara yönelik sektörel bazda birtakım kararlar alınarak sonlandırıldı.