AnasayfaArtvin'den Haberler78’LİLER ARAŞTIRMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ ENVER KARAGÖZ’Ü UNUTMADI

78’LİLER ARAŞTIRMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ ENVER KARAGÖZ’Ü UNUTMADI

78’LİLER ARAŞTIRMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ ENVER KARAGÖZ’Ü UNUTMADI

78’liler Araştırma ve Dayanışma Derneği Enver Karagöz’ü Ölümünün 10. Yılında Andı

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin 78’liler Araştırma ve Dayanışma Derneği, hem Enver karagöz’ün 10. ölüm yıldönümü, hem de 30 Mart Kızıldere olayının 45. yıldönümünü çeşitli etkinliklerle andı.

78’liler Derneği Lokalinde gerçekleştirilen anma programına ADD Artvin Şube Başkanı Ahmet Biber, Eğitim Sen Artvin Şube Başkanı Köksal Gümüş, OR-KOOP Başkanı Hasan Yaşar, 78’liler Araştırma ve Dayanışma Derneği Başkanı Seyfettin Altıkulaç, Haziran Hareketi, Halkevleri, Enver Karagöz’ün öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.

Anma programı devrim şehitleri adına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından bir konuşma yapan Başkan Altıkulaç; “Mahir Çayanlar, Deniz Gezmişler emperyalizmle savaşmıştır. Emin olun ki bu büyük kahramanlar bugün yaşasalar emperyalistler birçok şeye cesaret edemezlerdi.

30 Mart 1972 yılında hunharca katledilen YHKP-C önder kadrolarından 10 devrimcinin katilleri aramızda ellerini kollarını sallayarak dolaşmaktadırlar. Kimileri belki devletin en yüksek mevkilerinde yöneticidirler. Geçmişle yüzleşme yapılmadığından Mahir Çayan ve yoldaşlarının katillerinden yasalar nezdinde hesap sorulamamıştır. O dönemin yöneticilerinden bazıları anılarını yazarak geçmişten geriye kalan “devlet sırrı” diye adlandırılan katliamın bir nevi meşruluğunu savunmaya devam etmektedir. Mahirlerin, Deniz Gezmiş ve yoldaşlarının idamlarını engellemek için tereddütsüz ölüme yol aldıkları 30 Mart 1972 günü, dün gibi sıcaklığını halen korumaktadır. 30 Mart 1972´de Kızıldere´de 10 devrimcinin öldürülmesinin üzerinden 45 yıl geçti. Dönemin başbakanı Nihat Erim anılarında çatışmadan sağ kalanların da öldürüldüğünü söylemişti.

Tarihe Kızıldere Katliamı olarak geçen olay, Türkiye´nin devrimci, sosyalist hareket tarihinin bir dönüm noktası olarak kabul görüyor.

12 Mart askeri faşist müdahalesi sonrası yakalanan THKO militanları Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan´ın idam edilmesine engel olmak için 11 devrimci ortak eyleme geçerek 26 Mart 1972´de Ordu´nun Ünye ilçesindeki NATO üssünde görevli iki Kanadalı bir Britanyalı teknisyeni rehin aldılar.

Tokat´ın Niksar ilçesi, Kızıldere köyünde yerleştikleri evde güvenlik güçlerince sarılan Mahir Çayan ve arkadaşları teslim olmayı reddettiler. Makineli tüfekler, havan topları ve bombalarla yapılan saldırı sona erdiğinde teknisyenler de dahil on devrimci ve üç teknisyen hayatlarını kaybetmişti. Bitişikteki samanlığa sığınarak kurtulan Ertuğrul Kürkçü ertesi gün yapılan aramada yerel jandarma tarafından sağ olarak bulundu.

Nihat Erim, başbakanlığı sırasında, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan Yusuf Aslan´ın idam edilmesine kadar varacak Balyoz Harekâtı olarak bilinen uygulamaları başlatması nedeniyle Balyoz lakabıyla anılıyor. “Gerekirse demokrasilerin üstüne şal örtmeli” sözü nedeniyle de Aziz Nesin tarafından kendisine “Şalcı Nihat” denmiştir.

Kızıldere Türküsü ’nün bir kıtasını seslendiren katılımcılar daha sonra Artvin’in bir dönem efsane olmuş, damgasını vurmuş olan Enver Karagöz’ü anma bölümüne geçildi. Enver Karagöz’ün eşi Işılay Karagöz Almanya’dan etkinlik için bir CD gönderdi. CD’de Karagöz’ün ölümünden kısa bir süre önce Su TV’de yaptığı program vardı. Karagöz’ün kaynar suyun boğazına dökülerek yapılan işkence sonucu sesini kaybetmesiyle sessiz konuşması karşısında salonda duygulanıp gözyaşı dökenler oldu. Enver Karagöz’ü anlatan Hasan Yaşar, salonda bulunanların yüzde 80’inin öğretmenliğini yapmış olan Enver Karagöz’ün vatanperver bir şahsiyet olduğunu sosyalist ve solcuların her koşulda ülkesini seven ve bağımsızlık anlamında mücadele eden bir düşüncenin sahibi olduklarının altını çizdi.

Sosyalistler, solcular bir santim vatan toprağı satmamışlardır diyen Altıkulaç, “ açıklamasının devamında, “Değerli arkadaşlar, sosyalistler ve solcular dünyanın nere sinde olursa olsun, her koşulda ülkelerini sever ve bağımsızlık anlamında mücadele ederler. Kendi özdeşinde dünya halklarının kardeşliğini savunur. Bir ülkenin diğer bir ülkeyi işgal etmesine karşı dururlar. Bu işgal ister açık olsun, ister gizli olsun, emperyalist işgallerin tümüne karşı ülkelerin bağımsızlık duruşunda sosyalistler toplumun veya ülkelerinin vicdanıdırlar. Bizler gerek 12 Mart Muhtırası, 12 Eylül dönemlerinde bağımsızlık mücadelesi verdik.

Enver Karagöz de bu mücadeleyi verenlerden biriydi. Yapılan işkenceler sonucunda gırtlak kanseri oldu. Biz sosyalistler vatan hainliğiyle suçlandık. Vatan hainliğiyle suçlanmak biz sosyalistler için namus denen ölçülere eş değerdir. Ne zamandan beri ülkesinin topraklarını, zenginlik kaynaklarını emperyalistlere satanlar vatansever oldular!

İki dönem 12 Mart ve 12 Eylül darbeleri solcuların üzerinden silindir gibi geçti. Solcular bu güzel ülkemizin bırakın yerüstü, yeraltı kaynaklarını, zenginliklerini satmayı bir santim toprağını bile satmadılar. Hiçbir kişi veya kuruluş gerçek sosyalistlerin ülkesine ihanet ettiğinin belgesini gösteremez. Oysaki; bu güzel ülkemizi yabancılara satanlar, peşkeş çekenler, iş birliğini yapanlar itibar gördü. Takdir kamuoyunundur.

Değerli İnsan, demokrasi ve insan hakları savunucusu Türkiye Almanya İnsan Hakları Derneği TÜDAY Kurucusu Üyesi Enver Karagöz’ü 30 Mart 2007 sabahı kaybettik. Enver Karagöz Artvin Şavşat ilçesi Oraklı köyünde 1948 yılında dünyaya geldi. 12 Eylül öncesi, Artvin Kazım Karabekir Lisesi’nde öğretmenlik yaptı. Bütün devrimci eylemlerde ön saflarda yer alıyordu. Demokratik öğretmen Hareketi TÖBDER’in üyesiydi. Mitinglerde yaptığı heyecanlı konuşmalarla kitleleri harekete geçirirdi.

Çok güzel şiir okurdu. 12 Eylül de Enver Karagöz eşiyle birlikte gözaltın alındı, ağır işkencelere uğradı. Artvin Devrimci Yol davasında yargılandı. 12 Eylül rejimi onu susturmak istiyordu. Halkı özgürlüğe mücadeleye çağıran şiirler okunmaması ve bir daha kitlelere seslenmemesi için ağır işkenceden geçirilerek sesini katlettiler. Gördüğü işkence üzerine gırtlak kanserine yakalandı.

12 Eylül Rejimi onu yıllarca yurt dışında siyasi mülteci olarak yaşamaya zorladı. Bir aydın olarak toplumsal mücadelesine yurt dışında da devam etti. Bu çerçevede 1989 yılında kurulan Türkiye Almanya İnsan Hakları Derneği (TÜDAY)’ın kurucuları arasında yer aldı.

Ayrıca İstanbul 78’liler kurucusu oldu. İnsan Hakları ve Demokrasi mücadelesine, aramızdan ayrıldığı güne kadar aktif olarak devam etti. İnsan sevgisi dolu, tutarlı ve kararlı kişiliği ile değerli arkadaşımız insan hakları savunucusu Enver Karagöz’ü kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Başta ailesi olmak üzere, tüm dostlarına, demokrasi ve insan hakları savunucularına, barış, özgürlük ve adaletten yana olan herkese başsağlığı dileriz” ifadelerini kullandı.