AnasayfaArtvin'den HaberlerYUSUFELİ BARAJI VE HES PROJESİ’NDE ÇALIŞMALAR TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

YUSUFELİ BARAJI VE HES PROJESİ’NDE ÇALIŞMALAR TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

YUSUFELİ BARAJI VE HES PROJESİ’NDE ÇALIŞMALAR TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

 

Yusufeli Barajı ve HES Projesi İnşaatında Enerji Tüneli Su Alma Yapısında Kalıp Ve Beton İmalatları Devam Ediyor

Hayati Akbaş

YUSUFELİ-DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, tesisin kurulu gücü 558 MW olup, yıllık enerji üretimi 1 888 GWh. Projenin tamamlanması ile yıllık yaklaşık 450 milyon TL milli bütçeye katkı sağlanması hedefleniyor.

Öte yandan, Yusufeli Barajı ve HES Projesinde sol sahil revize kazıları da devam ediyor. Proje tamamlandığında temelden 270 metre yüksekliği ile kendi sınıfında dünyanın en yüksek 3. barajı olacak.

Geçtiğimiz aylarda DSİ Genel Müdür Yardımcısı Ergün Üzücek başkanlığında gerçekleşen Yusufeli Barajı Ve HES Projesinde İstişare Ve Değerlendirme Toplantısı’nda Dünya’nın en yüksek 3. Barajı olacak olan Yusufeli Barajı ve HES Projesi’nin milli ekonomiye 450 Milyon TL katkı sağlayacağı ifade edilmişti.

DSİ Genel Müdür Yardımcısı Ergün Üzücek ise şu değerlendirmelerde bulunmuştu:

Dünyanın En Yüksek 3. Barajını İnşa Ediyoruz

Yusufeli Barajı ve HES, DSİ Genel Müdürlüğü ve özel sektörün Çoruh Nehri Anakolu üzerinde yer alan 10 projeden birisidir. Türkiye Cumhuriyetinin uzun vadeli enerji vizyonunun içinde yer alan en önemli yatırımlardan birisi.

Baraj 270 Metre Yüksekliğinde Olacak

Yusufeli Barajının 270 metre yüksekliğe sahip kendi sınıfında dünyanın en yüksek 3. barajı konumunda. Baraj çift eğrilikli beton kemer baraj tipinde inşa ediliyor. Sözleşmesine göre 19.05.2019 tarihi olmakla beraber 29.05.2018 tarihinde bitirilmesi yüklenici firma tarafından taahhüt edildi. Baraj İnşaatında yüzde 59,70 fiziki gerçekleşme seviyesine ulaşıldı.

Milli Ekonomiye 450 Milyon TL Katkı

Ülkemizde 2016 yıl sonu itibari ile işletmede ki toplam hidroelektrik enerji 92 500 GWh/yıl olup, Yusufeli Barajı 558 MW’lık (3*186 MW) kurulu gücü ile 1 888 GWh/yıl kapasitesi ile bunun yüzde 2,1’ini üretecek. Çoruh havzasındaki projelerin toplam enerji üretimin yüzde 13’ ü Yusufeli Barajı ve HES Projesinden üretilecek. Tamamen Türk mühendisi ve işçisinin alın teri İle yapılan Yusufeli Barajı ve HES günlük 1 Milyon TL’yi aşkın tutarlı elektrik enerjisi üreterek 7 yılda kendisini amorti edecek olup, 650 bin nüfuslu bir şehrin enerji ihtiyacı karşılanacak. Projenin tamamlanması ile milli ekonomiye yıllık 450 milyon TL katkı sağlayacak.

Yusufeli Kimliği Kaybolmayacak

Baraj nedeni ile yeni yerleşim yerine taşınacak olan Yusufeli İlçesi için hazırlanan yeni yerleşim planlarının yörenin coğrafi şartlarına göre bütün kesimlerin ihtiyaçlarına cevap vereceğini, yörenin kültür ve geleneklerine uygun şekilde hazırlanıyor.