AnasayfaArtvin'den HaberlerYURDA KAÇAK YOLLARDAN SOKULMAK İSTENEN 11 BİN ARACA EL KONULDU

YURDA KAÇAK YOLLARDAN SOKULMAK İSTENEN 11 BİN ARACA EL KONULDU

YURDA KAÇAK YOLLARDAN SOKULMAK İSTENEN 11 BİN ARACA EL KONULDU

Gümrük muhafaza ekipleri, gerçekleştirdiği operasyonlarda, aralarında Porsche, Mercedes ve BMW gibi lüks otoların da yer aldığı, toplam piyasa değeri 237 milyon liralık 11 binden fazla kaçak araca el koydu.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Gümrük muhafaza ekipleri, gerçekleştirdiği operasyonlarda, aralarında Porsche, Mercedes ve BMW gibi lüks otoların da yer aldığı, toplam piyasa değeri 237 milyon liralık 11 binden fazla kaçak araca el koydu.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı gümrük muhafaza ekiplerinin, ülkede yasal olmayan ticaretin önüne geçme adına gerçekleştirdiği denetimler hız kesmedi. Muhafaza ekipleri tarafından geçen yıl yapılan yaygın çalışmalar ve etkin denetimler neticesinde, aralarında bir çok lüks otonun da bulunduğu 11 binden fazla kaçak araca el konuldu.

Aralarında Porsche, Mercedes ve BMW gibi markaların da yer aldığı lüks araçların toplam piyasa değeri ise 237 milyon liranın üzerindedir. El konulan araçları kullanan kişilere toplamda 33 milyon 371 bin lira değerinde ceza uygulandı.

– En çok Gürcistan ve Bulgaristan’dan

Türkiye’ye sokulmak üzere getirilen araçların çoğunun Gürcistan ve Bulgaristan sınır kapılarından giriş yaptığı belirlendi. Yakalanan araçların büyük çoğunluğunu son model lüks otomobiller oluştururken, halk arasında cip olarak bilinen büyük, otomobilden yüksek ve genellikle dört çeker SUV araçlar da ele geçirildi.

Söz konusu araçların Türkiye’de satılan ikinci el piyasa değerinin adet bazında yaklaşık 50 bin lira ile 1 milyon lira arasında değişmektedir.
– Yasal süreç neler öngörüyor? 

Yasal olarak hakları olmadığı halde, bu araçları ülkeye getirenler hakkında 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa veya 4458 Sayılı Gümrük Kanunu’na göre işlem yapılıyor.

Yapılan işlem neticesinde idari para cezası uygulanırken, adli makamlardan müsaderesine karar verilmesi durumunda araca el konularak, satışı gerçekleştiriliyor.