AnasayfaArtvin'den HaberlerYAVUZ, HALKA GERÇEKLERİ ANLATMAYA DEVAM EDECEĞİZ

YAVUZ, HALKA GERÇEKLERİ ANLATMAYA DEVAM EDECEĞİZ

YAVUZ, HALKA GERÇEKLERİ ANLATMAYA DEVAM EDECEĞİZ

TMMOB Artvin İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri ve Jeofizik Mühendisleri Odası Artvin İl Temsilcisi Hakan Yavuz, “Provokasyonlar TMMOB’yi Yıldıramaz Hayır Demeye Ve Halka Gerçekleri Anlatmaya Devam Edeceğiz”

 Hayati Akbaş

ARTVİN-TMMOB Artvin İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri ve Jeofizik Mühendisleri Odası Artvin İl Temsilcisi Hakan Yavuz TMMOB’ye yönelik provokatif bir eylem gerçekleştirildiğini söyleyerek açıklamalarda bulundu.

 

Yavuz yaptığı açıklamada, “TMMOB’nin, Anayasa değişikliği referandumu konusunda aldığı Hayır kararını protesto etmek bahanesiyle bazı Bakanlıklar ve TEDAŞ gibi müdürlüklerde idareciler tarafından organize edilen provokasyona bazı meslektaşlarımız zorla getirilmiştir. Çalışanlara, “TMMOB önünde yoklama alınacağı” söylenerek “herkesin katılması gerektiği” zorlaması yapılmıştır. Devletin olanakları ve araçları bazı müdürlerin siyasal amaçları için kullanılmıştır. Birlik binamız önüne gelenleri taşıyan TEDAŞ, TEİAŞ gibi kurumların resmi plakalı araçları basın tarafından fotoğraflanmıştır.

 

Mühendis ve mimarların TMMOB’nin aldığı Hayır kararını protesto ettiği görüntüsü ile organize edilen eyleme bazı AKP milletvekilleri de eşlik etmiş, fotoğraf çekip sosyal medyada paylaşmıştır.

 

Organizasyon ilk olarak, 21 Mart Salı günü AKP Keçiören sosyal medya hesaplarından birisi tarafından duyurulmuş ve TMMOB önünde yapılacak eyleme çağrı yapılmıştır. Aynı gün akşamı bu hesaptan yapılan paylaşımlar silinmiştir. TMMOB önünde yapılmak istenen provokasyonun sahipleri ortadadır.

 

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan meslektaşlarımız bazı müdürlerin tehditler ile yaptığı çağrılara prim vermemiştir. Ayrıca, TMMOB tarafından bir çağrı yapılmamasına rağmen provokasyon haberini alan meslektaşlarımız Birlik binamız önüne gelerek gerçekleştirilmek istenen provokasyona izin vermemiştir.

 

Birliğimize karşı girişilen bu provokatif eylemin yukarıdan talimatla yapıldığı, daire başkanları ve idarecilerin meslektaşlarımıza katılmaları yönünde baskı yaptığı açıktır. “TMMOB’nin önünde yoklama alınacağının”, “katılmayanın defterinin dürüleceğinin” söylenmesinin nedeni de budur. Ancak tüm bunlara rağmen, bu ülkenin teknik elemanları yani mühendis, mimar ve şehir plancıları bu baskılara boyun eğmemiştir.

 

Birlik binamız önünde önünde gerçekleştirilmek istenen provokasyonu şiddetle kınıyoruz.

 

TMMOB önünde gerçekleşen olay ülke genelinde Hayır diyeceğini açıklayan ve Hayır çalışması yapan tüm kurum, kuruluş ve kişilere yönelik baskıdan bağımsız düşünülemez. Yapılmak istenen şey çok açıktır; Hayır diyenlerin sesi kısılmak, susturulmak istenmektedir.

 

Ancak bilinmelidir ki aklın ve bilimin yolunda ilerleyen TMMOB diz çökmeyecek, teslim olmayacak, gerçekleri halka anlatmaya devam edecek ve asli vazifesinden asla vazgeçmeyecektir.

 

TMMOB’nin aldığı Hayır kararına gelirsek;

 

Cumhurbaşkanına tek başına yürütme ve yönetme gücünün verilmesine; meclisin yasama/kanun yapma yetkisinin Cumhurbaşkanının yeni yetkileri ve kararnamelerinin gölgesinde kalmasına Evet mi diyeceğiz?

Meclisin yürütmeyi dengeleme, frenleme ve denetleme yetkisinin yok olmasına Evet mi diyeceğiz?

Parlamenter sistem ve bakanlar kurulunun ortadan kalkmasına, hükümetin tek kişiden oluşmasına Evet mi diyeceğiz?

Cumhurbaşkanı’nın partili olması/parti başkanı olmasına ve tarafsızlığının kalmamasına Evet mi diyeceğiz?

Cumhurbaşkanı, yardımcıları ve bakanlarının yargılanabilmesinin neredeyse imkânsız hale gelmesine, görevleriyle ilgili olmayan suçlar için de dokunulmazlık kazanmalarına Evet mi diyeceğiz?

Yargının tamamen Cumhurbaşkanı’na bağımlı olmasına Evet mi diyeceğiz?

Cumhurbaşkanının dilediği kadar Cumhurbaşkanı Yardımcısı atayabilmesine Evet mi diyeceğiz?

Cumhurbaşkanı, yardımcıları ve bakanlarının Meclise karşı siyasi sorumluluklarının olmamasına Evet mi diyeceğiz?

Cumhurbaşkanı’na seçilmiş Meclis Başkanının değil atanmış Cumhurbaşkanı Yardımcısının vekâlet etmesine ve tüm yetkileri kullanabilmesine Evet mi diyeceğiz?

Seçimleri yenileme/Meclisi feshetme yoluyla, “bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir” hükmünün ihlal edilmesine Evet mi diyeceğiz?

Cumhurbaşkanının ülkenin merkezi yönetim bütçesini tek başına belirlemesine ve yönetmesine Evet mi diyeceğiz?

Olağanüstü hal kararının yalnızca Cumhurbaşkanının almasına Evet mi diyeceğiz?

Bizler, bu ülkenin aydınlık geleceği için ülkemize, halkımıza, laikliğe, cumhuriyete, yaşam alanlarımıza, yeraltı ve yerüstü kaynaklarımıza, mesleğimize, meslektaşlarımıza, meslek alanlarımıza ve meslek örgütlerimize sahip çıkacak, tüm bu baskı rejimine HAYIR diyeceğiz.

Yargının bir kişiye bağımlı hale getirilmesine, yeraltı ve yerüstü zenginliklerimizin talan edilmesine, yaşam alanlarımızın peşkeş çekilmesine, limanlarımızın, fabrikalarımızın, tesislerimizin yok edilmesine karışı çıkacağız, HAYIR’ı dalga dalga büyüteceğiz!

Türkiye’nin dört bir tarafında, yüreği halkı ve ülke sevgisi ile dolu olan meslektaşlarımız ile başlattığımız HAYIR kampanyasına devam edeceğiz; HAYIR’ı dalga dalga büyüteceğiz!

TMMOB tüm bunlara ve Referandum sandığında önümüze getirilecek olan Anayasa değişikliğine Hayır diyecektir” dedi.

TMMOB, 16 Nisan Anayasa Referandumunda HAYIR diyecek ve ülkemizin karanlığa doğru gidişatına HAYIR demeyi dalga dalga büyütecektir diyen Yavuz açıklamasının sonunda, “ Bu ülkenin teknik elemanları, bilimi ve tekniği halk yararına kullanmaktan, gerçekleri halkımızla paylaşmaktan asla geri durmayacaktır.

Sofradaki yemekten yaşadığımız konutlara, bindimiz otomobilden kullandığımız iş makinalarına kadar yaşamın her alanında izi olan biz mühendis, mimar ve şehir plancılarının, özlemini duyduğumuz aydınlık günlerin gelişinde de izi ve katkısı olacaktır.

TMMOB olarak, üyelerimizi ve bütün yurttaşlarımızı bu değişikliğe, karanlık gidişe HAYIR demeye, reddetmeye, ülkemizin sahipsiz olmadığını göstermeye, Cumhuriyet, demokrasi, laiklik mücadelesini sahiplenmeye ve HAYIR’ı büyütmeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.