AnasayfaArtvin'den HaberlerVALİ DOĞANAY’DAN, ŞAVŞAT TEPEKÖY GELENEKSEL YAŞAM KÜLTÜRÜ MÜZESİ’NE TANITIM DESTEĞİ

VALİ DOĞANAY’DAN, ŞAVŞAT TEPEKÖY GELENEKSEL YAŞAM KÜLTÜRÜ MÜZESİ’NE TANITIM DESTEĞİ

VALİ DOĞANAY’DAN, ŞAVŞAT TEPEKÖY GELENEKSEL YAŞAM KÜLTÜRÜ MÜZESİ’NE TANITIM DESTEĞİ

 

 

Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Yaşam Eğitim ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sevim ile yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

Hayati Akbaş

 ARTVİN-Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Yaşam Eğitim ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sevim ile yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

Başkan Orhan Sevim beraberindeki dernek üyeleri Tepeköy köyü Muhtarı Davut Karaaslan, Yalçın Temiz ile Yaşanur Yüksel ile birlikte ziyarette,  derneğin kuruluş amacı, faaliyetleri ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Şavşat ilçesine bağlı Tepeköy’de 2015 yılında Şavşat Tepeköy Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesi Projesi kurduklarını anlatan Başkan Sevim,” Proje kapsamında öğrenci azlığı nedeniyle kapalı olan okul binasının tadilatı yapılarak, gerekli düzenlemeler yapılarak 2015 yılının Haziran ayında hizmete açtık.” dedi.

Projenin amacı hakkında bilgi veren Sevim, ”Geçmişte geleneksel yaşam kültüründe yer alan ancak köyden kente göç, teknolojik gelişmeler veya başka nedenlerle kaybolmaya yüz tutan eşyaların, eserlerin burada sergilenerek yaşatılması ve genç nesillere ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. Müze içerisinde sergilenen yaklaşık 600 eser bağış yoluyla temin edilmiştir.” dedi.

-6 bin turist ziyaret etti

Köy müzesine her geçen yıl yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiğini kaydeden Sevim,” Müze açıldıktan sonra bugüne kadar yaklaşık 6 bin kişi ziyaret etti. İlimizin yanı sıra ülkemizin değişik illerinden ve özellikle Avrupa ülkelerinden çok sayıda ziyaretçi müzeyi gezdi. Müze sayesinde köyümüz başta olmak üzere ilçemize ve ilimizin tanıtımına ve turizmine katkı sağladığını düşünüyoruz. Köyümüze olan ilgi ve alakadan dolayı Tepeköylüler olarak çok memnunuz.”

Başkan Sevim, geçmişten günümüze ışık tutan müzenin daha da tanıtılması için Vali Doğanay’dan yardım istedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getiren Vali Doğanay, kısa sürede köy müzesini ziyaret edeceğini ve kendisinden talep edilen tanıtım noktasında gerekli çalışmaları hemen başlatacağını söyledi.