AnasayfaArtvin'den HaberlerUĞUR BAYRAKTUTAN’DAN BAKAN TEKİN’E CEMAAT TEPKİSİ

UĞUR BAYRAKTUTAN’DAN BAKAN TEKİN’E CEMAAT TEPKİSİ

UĞUR BAYRAKTUTAN’DAN BAKAN TEKİN’E CEMAAT TEPKİSİ

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in bütçe görüşmelerindeki sözlerini Meclis gündemine taşıdı!

Hayati Akbaş

ANKARA-Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in TBMM Genel Kurulu’nda 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi sırasındaki konuşmasına sert tepki gösteren Uğur Bayraktutan, Bakan Tekin’in sözlerini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a sordu.

TEKİN’İN GÖREVİNE NE ZAMAN SON VERİLECEKTİR?

 Uğur Bayraktutan, Milli Eğitim Bakanı Tekin’in geçmişindeki söylemleri, bürokrasideki eylemleri ve Bakanlığı dönemindeki açıklamalarıyla gündemden düşmediğini hatırlattı.

Bakan Tekin’in her geçen gün kabul edilemez yeni bir olaya imza attığını belirten CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, “ “Tarikat ve cemaatlerle protokol yapmaya devam edeceklerini” ifade etmek “Ben Anayasayı tanımıyorum ve tanımamaya da devam edeceğim” demektir. Tarikat ve cemaat yapılanmalarını bakanlık bünyesinde örgütlediğini ve buna devam edeceklerini Meclis kürsüsünden dile getiren, Anayasa’yı açıkça yok sayan ve her defasında bunu ifade eden kişinin görevine derhal son verilmelidir. “ açıklamalarında bulundu.

 Bayraktutan ilgili konuda tek soruluk bir yazılı soru önergesi hazırladı. Önergesinde Bakan Tekin’in, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 yılı itibarıyla geçerli 2 bin 709 tane protokolümüz var. Bunların içerisinde sizin ‘tarikat, cemaat’ dediğiniz, bizim ‘STK’ dediğimiz yapılarla toplasanız 10 tane protokolümüz vardır. Onlarla protokol yapmaya da devam edeceğiz. Çünkü onlar çocukların dağa çıkmasını engelliyor” sözlerine yer veren Uğur Bayraktutan; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a Tekin’in görevine ne zaman son verileceğini sordu.

 BAYRAKTUTAN’IN CEVDET YILMAZ’A YÖNELTTİĞİ SORU ŞU ŞEKİLDE;

Anayasaya aykırı beyanlarda bulunan, laiklik ilkesini açık şekilde ihlal eden,  Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde cemaat ve tarikatlarla işbirliğini savunan, “Devletin çocukların dağa çıkmasını engelleyemeyecek durumda olduğunu; bunu tarikat ve cemaatlerin engellediğini” ifade ederek Türkiye Cumhuriyeti’nin itibarını zedeleyen, askerlerimizi, emniyet mensuplarımızı zan altında bırakan Tekin’in görevine ne zaman son verilecektir?