AnasayfaArtvin'den HaberlerUĞUR BAYRAKTUTAN: İSTANBUL’UN MANHATTAN’DAN PAHALI OLMASININ SORUMLULARI KİMLERDİR?

UĞUR BAYRAKTUTAN: İSTANBUL’UN MANHATTAN’DAN PAHALI OLMASININ SORUMLULARI KİMLERDİR?

UĞUR BAYRAKTUTAN: İSTANBUL’UN MANHATTAN’DAN PAHALI OLMASININ SORUMLULARI KİMLERDİR?

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın İstanbul’daki kira fiyatlarının yüksekliğinden şikâyetçi olması ve gıda fiyatları sorunlarına ilişkin açıklamalarını sordu.

Hayati Akbaş

ANKARA-CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın İstanbul’daki kira fiyatlarının yüksekliğinden şikâyetçi olması ve gıda fiyatları sorunlarına ilişkin açıklamalarını sordu.

ASGARİ ÜCRETLİ NASIL GEÇİNSİN?

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın, Mehmet Şimşek’in “kiralarda gerileme başladı” açıklamasını havada bıraktığına işaret eden Uğur Bayraktutan, “161 bin TL maaş alan Erkan’ın yüksek kira bedelleri nedeniyle ev bulamadığı yerde asgari ücretle geçimini sağlamaya çalışan vatandaşlarımız bu ihtiyacını nasıl karşılayacaktır?” diye sordu.

“Ekonominin başındakilerin birbirinden haberi olmadığı, bir açıklamanın diğeriyle ters düştüğü, ne yazık ki özetle trajikomik bir durumla karşı karşıyayız.” Açıklamasında bulunan CHP’li Bayraktutan, Bakan Şimşek’e “12 Aralık tarihindeki “Kısa vadeli kiralamalara ilişkin düzenlemelerimiz konut arzını artırdı, özellikle büyükşehirlerde kiralarda gerileme başladı.” açıklamanız sıcaklığını korurken, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın, İstanbul’daki kira fiyatlarının yüksekliğinden şikâyetçi olması ve gıda fiyatları sorunlarına ilişkin açıklamaların ülke gündeminde geniş yer bulmuştur” sözleriyle süreci hatırlattığı yazılı soru önergesinde, “Ek ödemeler dışında brüt maaşı 161 bin TL olan Erkan, Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’a yaptığı açıklamada “Sosyal konut eksikliğinden dolayı kiralarda artış var. Ayrıca kiralarda Türkiye’ye özgü bir artış söz konusu. Cumhurbaşkanımız ve Cumhurbaşkanı yardımcımız da bu konunun üzerinde çok duruyorlar. Bir insanın 10 evi olmamalı, 10 insanın bir evi olmalı. İstanbul, Manhattan’dan pahalı olur mu? Biz İstanbul’da ev bulamadık. Müthiş pahalı. Annemlere yerleştik, onların yanında kalıyoruz” ifadelerini kullanmıştır.” dedi.

MERKEZ BANKASI BAŞKANINI AYDINLATSINLAR

Hafize Gaye Erkan’ın “İstanbul, Manhattan’dan pahalı olur mu? Biz İstanbul’da ev bulamadık. Müthiş pahalı. Annemlere yerleştik, onların yanında kalıyoruz” sözlerinden hareketle Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e “161 bin TL maaş alan Erkan’ın yüksek kira bedelleri nedeniyle ev bulamadığı yerde asgari ücretle geçimini sağlamaya çalışan vatandaşlarımız bu ihtiyacını nasıl karşılayacaktır?” sorusunu yönelten Bayraktutan, “Bütün ekonomik verilerin elinde bulunduğu Merkez Bankası Başkanı’nın ülkemizin içerisinde bulunduğu pahalılık karşısında hayrete düşmesi ekonomimizin nasıl bir yönetiminin elinde olduğunu ortaya koymaktadır. Vatandaşın halinden anlamayan, geçim sıkıntısı olmadığını savunan, alım gücü her

geçen gün düşerken enflasyon karşısında halkımızı ezdirmiyoruz nidaları atanlar, İstanbul’un Manhattan’dan nasıl daha pahalı olduğu konusunda Merkez Bankası Başkanını aydınlatsınlar” dedi.

 

Bayraktutan, Bakan Şimşek’in cevaplaması istemiyle şu soruları yöneltti:

“*Son 5 yılda büyükşehirlerdeki ortalama kira bedellerini listeler misiniz? Yaşanan artışın gerekçeleri nelerdir?

*161 bin TL maaş alan Erkan’ın yüksek kira bedelleri nedeniyle ev bulamadığı yerde asgari ücretle geçimini sağlamaya çalışan vatandaşlarımız bu ihtiyacını nasıl karşılayacaktır?

*Merkez Bankası Başkanı Erkan’ın dile getirdiği üzere İstanbul’un Manhattan’dan pahalı olmasının sorumluları kimlerdir?”