AnasayfaArtvin'den HaberlerTÜRKİYE BOĞA GÜREŞLERİNİN İKİNCİSİ AYDIN’DA YAPILACAK

TÜRKİYE BOĞA GÜREŞLERİNİN İKİNCİSİ AYDIN’DA YAPILACAK

TÜRKİYE BOĞA GÜREŞLERİNİN İKİNCİSİ AYDIN’DA YAPILACAK

 

Organizatör Boğacı Mahir Gülseçgin, “Boğa Güreşlerini Tüm Türkiye’ye Yaymak İstiyoruz”

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’in Kafkasör yaylasının Ağustos ayında düzenlenen Türkiye Boğa güreşleri şampiyonasının ardından ikincisi Aydın’da düzenleniyor. Organizatör Boğacı Mahir Gülseçgin, boğa güreşlerini Türkiye yaymak istediklerini açıkladı.

Kafkasör Yaylası’nda, Karadeniz ve Ege bölgelerindeki illerden getirilen boğaların katılımı ile Ağustos ayında yapılan Türkiye Boğa Güreşi Şampiyonası ardından ikincisi Aydın’da düzenleniyor. 12 Kasım tarihinde düzenlenecek şampiyona için Artvin’den 4 boğa TIR’la Aydın’a götürüldü.

Güreşler için son hazırlıkları yapılırken,  organizatör aynı zamanda Artvin bölgesinde boğacılık yapan Mahir Gülsecgin, “Kafkasör yaylasında Türkiye Boğa Güreşleri Şampiyonası düzenledik, ikinci etabını ise Aydın’da iki kulübün organizasyonuyla gerçekleşiyor. Bizde bu müsabakalara Artvinli Boğacıların önderliğinde dört boğayla katılım sağladık. Giden dört boğamızdan en azından bir kupayla Artvin’imizde dönmek istiyoruz” dedi.

Türkiye boğa güreşlerinin Aydın iliyle sınırlı kalmayacağını belirten Gülseçgin, “Bu tür organizasyonlar Boğacı arkadaşlarımızın kaynaşması için önemli organizasyonlar. Artvin’in, Aydın daha sonra Muğla ve diğer illere yayıp Türkiye geneline bu güreşleri düzenlemek istiyoruz. Bunu için iş adamlar ve devlet büyüklerimizin desteklerini bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Artvin esnaflarından Boğacı Erkan Torun ise yaptığı açıklamada, “Artvin’den Aydın’da düzenlenen boğa güreşlerine katılan Boğacı arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Bu tür festivallerin sürekli olmasını temenni ediyorum” dedi.

Ekonomi ve sosyal anlamda önemli bir organizasyon olduğunu ifade eden Torun, “Yüzyıllardır süre gelen bu gelenek bu sayede bozulmayarak gelecek nesillere aktarılmış oluyor. Emeği gecen herkese teşekkür ediyor devamını diliyorum” dedi.