AnasayfaArtvin'den HaberlerTEMA ÜYESİ BİR GRUP ÖĞRENCİ YÖRESEL PEMBE DOMATES FİDESİNİ TOPRAKLA BULUŞTURDU

TEMA ÜYESİ BİR GRUP ÖĞRENCİ YÖRESEL PEMBE DOMATES FİDESİNİ TOPRAKLA BULUŞTURDU

TEMA ÜYESİ BİR GRUP ÖĞRENCİ YÖRESEL PEMBE DOMATES FİDESİNİ TOPRAKLA BULUŞTURDU

 

Artvin’de bir grup Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğa Varlıklarını Koruma Vakfı (TEMA)  üyesi öğrencisi pembe domates fidesini toprakla buluşturdu.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’de bir grup Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğa Varlıklarını Koruma Vakfı (TEMA)  üyesi öğrencisi pembe domates fidesini toprakla buluşturdu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce 2015 yılında Yöresel Tarım Ürünlerinin Yaşatılması Projesi kapsamında başlatılan yöreye özgü pembe domates fideleri Merkeze bağlı Seyitler Köyünde bir çiftçiye ait bahçede TEMA üyesi bir grup öğrenci tarafından toprakla buluşturuldu.

Sebze fidelerinin toprakla buluşturulması etkinliğine Artvin Valisi Ömer Doğanay,  İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğa Varlıklarını Koruma Vakfı (TEMA) Artvin Temsilcisi Kübra Elif Bağrıyanık, bahçe sahibi üreticiler ile öğrenciler katıldı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Okur, projenin 2015 yılında başladığını anımsatarak, “Proje kapsamında 500 bin fide dağıtım hedefimiz var.

Bölgede yerel ürünleri özelliklede pembe domatesi yetiştirip dağıtıyoruz. Bu yıl ilk fidelerimizi Yusufeli’nde dağıttık. Bugünde TEMA üyesi bir grup öğrencilerimizle birlikte Seyitler köyündeki bir çiftçimize ait bahçede domates fidelerini toprakla buluşturduk. Öğrencilerimiz kendi elleriyle çapa ve kazma yardımıyla toprağı işleyerek fideleri ektiler. Ardından can suyu olan sulama işlemini gerçekleştirdiler.”  dedi.

Artvin Valisi Ömer Doğanay ise öğrencilerin toprağı işleyerek sebze fidelerini toprakla buluşturmalarını çok önemsediğini belirterek,” Devletimiz ve hükümetimiz değişik teşvik ve destekleriyle her zaman üreticinin yanındadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının teşviklerinden üreticilerin ve çiftçilerin faydalanmalıdır” dedi.

-Üreticilerin sera ve bahçelerinde inceleme

Vali Doğanay,  daha sonra Ardahan-Kars-Artvin Kalkınma Projesi Gelir Getirici Örtü Altı Sebze Yetiştiriciliği Projesinden faydalanarak % 70 hibe alarak bahçesinde 3 adet sera kuran Mustafa Altuntaş’ın bahçesinde ve seralarında incelemelerde bulundu.

Üretici Altuntaş ise, geçen yıl AKAK projesinden kurduğu seralarında marul, soğan, domates ve salatalık gibi sebzeleri yetiştirerek, pazarlarda satışa sunduğunu ve projeyle yüzünün güldüğünü söyledi.

Köylülerle bir süre sohbet eden ederek sorunlarını ve taleplerini dinleyen Vali Doğanay, fırsat buldukça köyü hasat zamanında ziyaret edeceğini söyledi.

Bu arada Vali Doğanay, etkinliğe katılan ve köyün çocuklarına çikolata ikram etmeyi de ihmal etmedi.