AnasayfaArtvin'den Haberler“SON NEFESTE ARTVİN” BELGESELİ PATİKA KİTABEVİ’NDE GÖSTERİLDİ

“SON NEFESTE ARTVİN” BELGESELİ PATİKA KİTABEVİ’NDE GÖSTERİLDİ

“SON NEFESTE ARTVİN” BELGESELİ PATİKA KİTABEVİ’NDE GÖSTERİLDİ

 

“Son Nefeste Artvin” belgeseli ikinci kez Patika Kitapevi’nde gösterildi. Yönetmenliğini Nisa İdil Varan’ın yaptığı belgesel izleyenleri duygulandırdı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-“Son Nefeste Artvin” belgeseli ikinci kez Patika Kitabevi’nde gösterildi. Yönetmenliğini Nisa İdil Varan’ın yaptığı belgesel izleyenleri duygulandırdı.

Cerattepe belgeseli “Son Nefeste Artvin” CHP Artvin Belediye Başkan Adayı Demirhan Elçin, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Anıl Öztürk, ÖDP İl Başkanı Sercan Dede, Eczacı Asiye Ergül, Filimin yapımcısı ve yönetmeni Nisa İdil Varan’ın annesi Varan Kuaför Selma Varan ve Artvin Halkı katıldı.

“Son Nefeste Artvin” belgesel filmi ile bir kere daha Cerattepe davasının Artvin’in varoluş ve yok oluş meselesi olduğu gözler önüne serildi.. 14 Ocak 2019 Pazartesi akşamı Patika Kitabevi’nde Saat 20:00’de başlayan 25 dakikalık kısa belgesel filmi sonrası Filmin yapımcısı Nisa İdil Varan açıklamalarda bulundu.

Okul Bitirme Tezim Cerattepe Oldu

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi ‘nde Radyo-TV ve Sinema Bölümü’nden mezun olmadan önce tez konusu olarak Cerattepe’yi aldığını belirten Nisa İdil Varan,”Ben İstanbul Yeni Yüzyıl Radyo-TV ve Sinema Bölümü’nden mezun oldum.. Bitirme tezi olarak Cerattepe’yi aldım. Aslında buna daha 2. sınıfta iken karar vermiştim. O tarihten beri çalışmalarıma başladım. Sınıf ve okul arkadaşlarımla birlikte filmi çekmeye karar verdik. Aslında bu belgesel 38 dakikalıktı. Ancak 25 dakikasını kabul ettirebildik. Bu bir tez belgeseliydi, ilk çekimimizdi. Amatör ruhla yapılmıştı. Bütün okula bu belgeseli izleterek bir anlamda Cerattepe farkındalığını akademik boyuta taşımanın mutluluğunu yaşadık. Bu akşam yine salonumuz doldu.

Belgeseli Çok Beğendim, Teşekkür Ediyorum

Herkes, hepimiz yeniden o günleri yaşadık, duygulandık. Geldiğiniz için teşekkür ediyorum.”dedi Belgeseli dikkatle izleyen ve çok duygulandığı gözlenen CHP Artvin Belediye Başkan Adayı Demirhan Elçin,”Öncelikle bu güzel ve bizim için çok büyük değeri ve anlamı olan Cerattepe belgeseli ” Son Nefeste Artvin”i gerçekten çok beğendim.

Emeğinize sağlık. Sıkıcı olmayan, yaşadıklarımızı özetle anlatan güzel bir görsel olmuş. Nisa İdil Varan’ı ve bu filmi çeken ekip arkadaşlarını yürekten tebrik ediyorum. Bir kere daha Artvin’e ne kötülükler yapıldığını ve bundan sonra da yapılacağını görmüş olduk. Biz Artvin Halkı olarak mücadelemizi hep hukuk ve demokratik haklar çerçevesinde yaptık. Bundan sonra da bu mücadele devam edecek.”dedi.

“Son Nefeste Artvin Misali Sonuna Kadar…”

Belgesel gösterimi sonrası düşüncelerini açıklayan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan;” Nisa, böyle bir proje için bize geldiğinde neden olmasın diyerek elimizden gelen bütün desteğimizi verdik.

Bu belgesel içinde yer alan birisi olarak bundan dolayı hüzünlü bir mutluluk duydum. Hüzünlü çünkü Cerattepe’yi, Artvin’i anlattık. Mutluluğum ise Bu mücadelede sonuna kadar, belgeselin adı gibi “Son Nefeste Artvin” misali var olmaya devam edeceğim.

Devlet Sözü Verildiyse De

Beni mutlu eden bir başka konu, gençlerin bu bilinci çok iyi yakalamış olması. Bu akşam gençlerin çoğunlukta olması. Ben Nisa İdil Varan’ı ve bu filmi çeken ekibi kutluyorum. Burada olmaktan, gençlerle bir arada bulunmaktan mutluluk duydum.. Bizim tek derdimiz var. Artvin. Yaşam alanlarımız, geçmişimiz, geleceğimiz, kısaca biz, hepimiz.

Belgeselin içinde de konuştuğum gibi dönemin Başbakanı Sayın Ahmet Davutoğlu bize Cerattepe ‘de mahkeme süreci bitmeden hiç bir çalışma yapılmayacağı sözünü vermesine rağmen, orada maden şirketi devletin sözünü hiçe sayarak çalışmalara başladı!. AYM’de davamız devam ediyor. Biliyorsunuz şirketin 240 hektara çıkarma başvurusu Rize İdare Mahkemesi tarafından reddedilmişti. ” dedi.

Nisa İdil Varan’ı bu güzel yapıtından dolayı kutluyor, bundan sonra daha çok güzel işlere imza atmasını diliyoruz..