AnasayfaArtvin'den Haberler“SOMUNCU BABA AŞKIN SIRRI” FİLMİ ARTVİN’DE BEYAZ PERDEYE TAŞINDI

“SOMUNCU BABA AŞKIN SIRRI” FİLMİ ARTVİN’DE BEYAZ PERDEYE TAŞINDI

“SOMUNCU BABA AŞKIN SIRRI” FİLMİ ARTVİN’DE BEYAZ PERDEYE TAŞINDI

Hacı Bayram Veli’nin hocası Şeyh Hamid-i Veli’nin hayatı, “Somuncu Baba Aşkın Sırrı” filmi dev oyuncu kadrosuyla Artvin’de sinemaseverlerle buluştu.

ARTVİN-Hacı Bayram Veli’nin hocası Şeyh Hamid-i Veli’nin hayatı, “Somuncu Baba Aşkın Sırrı” filmi dev oyuncu kadrosuyla Artvin’de sinemaseverlerle buluştu.

Anadolu Coğrafyasının yetiştirdiği erenlerden biri olan ve fikirleriyle Selçuklu’dan Osmanlı’ya adeta köprü oluşturan Somuncu Baba’nın hayatı Aksaray Belediyesi’nin öncülüğündeki dev bir yapımla beyazperdeye taşındı.

Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde gösterime giren filmi Artvin Valisi Ömer Doğanay, İl Genel Meclis Başkanı Hasan Dilberoğlu ile meclis üyelerinin tamamı ile vatandaşlar izledi.

Yönetmenliğini Kürşat Kizbaz’ın yaptığı ve filmin oyuncu kadrosunda Furkan Palalı, Altan Gördüm, Kurtlar Vadisi filminden Memati karakteriyle tanınan Gürkan Uygun, yine aynı dizide Ömer Baba karakteriyle özdeşleşen Emin Olcay, Kenan Bal, Haldun Boysan, Altan Akışık, Suna Selen, Saruhan Hünel, Serdar Yeğin, Yunus Emre Yıldırımer ve Fırat Tanış gibi daha birçok ünlü oyuncu rol aldılar.

Filmde, babasını genç yaşta kaybeden Hamid, kendini bulabilme isteğiyle bir dergâha girer.  Buraya ekmek yaparak hizmet eden ve her şeyi öğrenme arzusuyla yanıp tutuşan Hamid, kısa sürede hocalarının ve ustalarının sevgisini kazanmayı başarır. Anadolu’da Somuncu Baba namıyla bilinen ve Osmanlı’nın birçok ünlü düşünürünü derinden etkileyen Şeyh Hamid-i Veli’nin yaşam öyküsü ve ilahi aşkı arama öyküsü anlatılıyor.

Aksaray Belediyesine ait Zinciriye Medresesinde başlayıp, Selime yöresinde, Güzelyurt ve Hasan Dağı’nda farklı noktalarından sahneye taşındı.

Aksaray Belediyesi’nin ana sponsorluğunda tamamı Aksaray’da çekilen ve şehrin tanıtımına büyük katkı sağlayan ‘Somuncu Baba Aşkın Sırrı’ filmi, yılın en iyi sinema filmi ödülüne layık görülmüştü.

HAYATİ AKBAŞ