AnasayfaArtvin'den HaberlerSEYİTLER KÖYÜ KARŞIYAKA OLMA YOLUNDA İLK ADIM ATILDI

SEYİTLER KÖYÜ KARŞIYAKA OLMA YOLUNDA İLK ADIM ATILDI

SEYİTLER KÖYÜ KARŞIYAKA OLMA YOLUNDA İLK ADIM ATILDI

1-5

Seyitler Köyü’nün Artvin Belediyesi sınırları içerisine katılmasıyla ilgili yöre halkıyla istişare toplantısı yapıldı

ARTVİN-Seyitler Köyü’nün Artvin Belediyesi sınırları içerisine katılmasıyla ilgili yöre halkıyla istişare toplantısı yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Yönetişim anlayışıyla birlikte karar verip birlikte uyguladıklarını söyleyerek Seyitler Köyünün Artvin’in Karşıyaka mahallesi olmasını arzuladıklarını söyledi.

Artvin Fen Lisesi Toplantı salonunda gerçekleştirilen Seyitler köyü Çarbiyet Mahallesi sakinleri ile yapılan bilgilendirme toplantısına Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Belediye Başkan Yardımcısı Zafer İnce, Belediye Fen İşleri Müdürü Osman Ayık, Belediye İmar ve Şehircilik Müdürü Musa Faruk Demir, Belediye Muhtarlıklar Müdürü Mustafa Güner, Belediye İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Oğushan Pehlivan, Belediye Kültür Sosyal İşler Müdürü Hamdi Özder, Belediye Hal ve Ulaşım Müdürü Engin Bilgin, Köy Muhtarı Mustafa Keskin ve mahalle sakinleri katıldı.

“Biz Buraya Ne Verebilirizin Derdiyle Geldik”

Artvin Çoruh Üniversitesinin Artvin Fen Lisesinin Seyitler Köyünde kurulmasıyla gelişmeye başlayan, ismin köy olarak kalmasından ihtiyaçlarının artık köy ihtiyaçlarının ötesinde şehir merkezi ihtiyaçlarının ilerisine gittiğini gördüklerini söyleyen Başkan Kocatepe Kocatepe “Seyitler köyünün belediyeye bağlanması uzun zamandır idareciler ve vatandaşlar tarafından da konuşuluyordu. Belediyeye almaya çalıştılar çözüm üretmeye çalıştılar ama cesaret edemediler.  Yol ve alt yapı sorunundan yerel yönetimler hep korkuyordur. Şehir merkezinin yolu, suyu, kanalizasyonunu çözemediğiniz bir noktada Seyitler köyünü de alıp onun da sorunun çözememek gerçekten hizmet etmek isteyen bir belediyeyi düşündürür. Beni de düşündürdü. Göreve geldiğim günden bu güne kadar şehir merkezimizde ki hizmetlerimizi belirli bir noktaya getirelim ondan sonra gidip halkımızla konuşuruz. Biz buraya ne verebilirizin derdiyle geldik.  Köy olarak kalırsak ne olur Belediye olursak ne olur biz bunları konuşmaya geldik.

Değerli arkadaşlar bu bilgilendirme sizi İl’e bağlanmak için ikna etme toplantısı değil. Böyle bir şeye ne sizin nede bizim ihtiyacımız var. Dürüstçe, ne oluyor? Ne olur? Sorularına cevap aramak için sizlerin karşısındayız. Merkezde her şey bitmiş değil ama en azından büyük bir ölçüde eksikliklerimizi gidermeye çalışıyoruz.  Seyitler köyü içinde Milletvekilimiz İsrafil Kışla beye dedim ki sayın vekilim buranın özellikle kanalizasyon ve yol sorununu çözmeden almayacağım dedim.  Vekilimizden Allah razı olsun onun da destekleriyle 2,2 Milyon TL kaynağı bulduk. Özel idare üzerinden kanalizasyon ihalesini gerçekleştirdik.  Sorunlar yavaş yavaş çözülmeye başladı. ” şeklinde devam etti.

Hareketli Ve Büyüyen Artvin

Başkan Kocatepe konuşmasında; ”Biz göreve gelirken bütün projelerimizi 53 Bin 200 nüfusuna göre yaptık. Şehrin içme suyu, biyolojik atık su arıtma tesisi, sosyal projeler gibi çalışmalarımızda bu doğrultuda ilerliyor. Hareketli bir şehir meydana getirmek için mücadele veriyorum. Şehri, sağına soluna aşağıya yukarıya büyütme şekliyle düşünüyoruz. Yeni mahalleyi hepiniz görmüşsünüzdür. Yüzme Havuzu, Şehir Stadı, Eğitim Kompleksi, Hanımlar Lokali gibi bir çok kurum orada. Buna bağlı olarak yürüyüş yolları, seyir terasları, mevcut yolların iyileştirmesi, alternatif yollar yapmaya başladık. Neden?  Artık insanlar bir yerde hareketsiz şekilde kalmıyor. Hareketsiz kalınca ekonomik canlılık da bitiyor. Şimşek Mermer ile Dere Mahallesi balık çiftliği arasında ki yolu yapmaya başlıyoruz. Orada ki arsalar da hayata geçecek. Atatepe’yi de hizmete açıyoruz orası da bir canlılık katacak.  Bunların yanı sıra neden Karşıyaka’ya doğru büyümeyelim dedik.  Seyitler Artvin’e bağlanınca uçacak değiliz.  Ben samimi bir şey söylemek istiyorum bu bölgeye daha bir muhabbetle hizmet edelim çünkü sizin Allah razı olsun demeniz benim için her şeye bedeldir.   Sizlere birileri yok sizin ahırınızı kapatırlar yok evlerinizi yıkarlar diye korku siyaseti yaymaya çalışanlar olacaktır sakın ola sakın kulak asmayın. Artvin’de 60 tane ahır var ben bu zamana kadar hangisi kapatmışım. Burada bir şey yapacaksam sizlerle istişare ederim. Artvin artık daraldı ve Karşıyaka’ya doğru büyümesi gerekiyor” ifadelerine yer vererek konuşmasını tamamladı.

Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin konuşması ardından Çarbiyet Mahallesi sakinlerinin başlıca İmar İşleri, Fen İşleri, Ulaşım konularında yetkili müdürlere köyün sorunlarıyla ilgili çeşitli sorular yönelterek cevap aldılar.

Bilgilendirme toplantıları Lomaşen, Sot, Sotibar mahallerinde devam edeceği ifade edildi.

 

HAYATİ AKBAŞ

1-1 1-2 1-3 1-4