AnasayfaArtvin'den Haberler“ŞEHİRLERİN EKONOMİK BEKLENTİLERİ” FORUMU ARTVİN DE YAPILDI

“ŞEHİRLERİN EKONOMİK BEKLENTİLERİ” FORUMU ARTVİN DE YAPILDI

“ŞEHİRLERİN EKONOMİK BEKLENTİLERİ” FORUMU ARTVİN DE YAPILDI

 

AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen “Şehirlerin Ekonomik Beklentileri” çalıştayı düzenlenerek Artvin’in ekonomik talepleri Ankara’ya taşındı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen “Şehirlerin Ekonomik Beklentileri” çalıştayı düzenlenerek Artvin’in ekonomik talepleri Ankara’ya taşındı.

AK Parti Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı Ali Boğa “Şehirlerin Ekonomik Beklentileri Forumu ile şehirlerin ekonomik talepleri alıp Ankara’ya götürülerek bu talepler doğrultusunda bir eylem planı oluşturulacak” dedi.

Bir otelin salonunda yapılan toplantıya Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, AK Parti İl Başkanı Erkan Balta, ilçe belediye başkanları, partililer, iş adamları ve STK temsilcileri katıldı.

Artvin Çoruh Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fikret Sözbilir moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Boğa Artvin’in geleceğiyle ilgili çok önemli bir faaliyet yaptıklarını belirterek bu faaliyeti iyi değerlendirmek ve için ilin sorunlarını tartışarak bir sonuca gitme arzusunda olduklarını söyledi.

Daha önce katıldığı illerin ekonomik beklentileri toplantısında o ile 15 yıldan bu yana yapılan bazı hizmetlerin tarafından unutulduğunu tespit ettiğini belirten Boğa, “Çok şükür ki unutulacak kadar hizmet yapılmış. Kars, Iğdır, Bolu, Artvin, Konya, Karaman, Çorum gibi çeşitli illerimizde çalışmalara da katıldık ve oralarda gördük ki çok şükür illerimize hizmet götürmüşüz. Ankara şunu arzu ediyor arkadaşlar, “Tamam ben hizmet götürdüm ama bu hizmetlerimin hangisinden şehir daha çok memnun oldu.” Bunu da test etmek istiyor. Şu anda devam eden projeler var, bunlardan hangisi biran önce biterse şehri rahatlatır, burada yaşayan insanların yaşam standardına katkıda bulunur. Şimdiye kadar yapılanlar geçti, yapılmakta olanlar hızlandırılacak. Önümüzdeki dönem ilimiz için ne istiyoruz. Sizin istekleriniz bizim için çok önemli. 10 yıl sonra Artvin’i nerede görmek istersiniz, Artvin’de hangi projelerin hayata geçmesini istersiniz, önümüzdeki nesiler için bu soruyu size sormuş olacağız”  diye konuştu.

Boğa, amaçlarının idareci durumunda olan Ankara’daki irade ile o iradeye destek veren ya da vermeyen bütün vatandaşlara hizmet götürmek olduğunu söyledi.

Boğa, “Eğer siz Ankara’dan bir şey bekliyorsanız Ankara size şunu soruyor. Ben benden beklediklerinden ne kadar hoşlandın ve bundan sonra ne bekliyorsun. İşte çağdaş yönetim tarzı, bizim inancımıza uyan yönetim tarzı budur. AK Parti tarzıyla, muhalefetin tarzı burada ortaya çıkıyor. Onlar laf olsun diye gelip siz burada ne istiyorsunuz diye sorabilir ama sizin verdiğiniz cevapları ve isteklerinizi uygulama imkânları yok. Bugün AK Parti’nin elinde sizin desteğinizle bunları uygulama imkânı var. Bu yüzden şehirler bizden ne istiyor sorusunu sormaya geldik. Şehirlerin ekonomik taleplerini alıp Ankara’ya götürerek  bu talepler doğrultusunda bir eylem planı oluşturacağız. Bu eylem planı sizin öncelikleriniz şeklinde planlanacak.  Her şey bir anda düzelmeyecek ama adım adım düzelerek gidecek. Sizin önceliklerinize göre hayata geçirilecek projelere öncelik verilerek Türkiye ve Artvin şartlarına uygun olarak hayata geçirilecek. 81 vilayete gidiyoruz. 81 ildeki toplantılara ekonomik işleri başkan yardımcısı arkadaşımız vaziyet ediyor.” ifadelerine yer verdi.

Artvin ekonomisini ayakta tutan iş adamlarıyla ve sivil toplum kuruluşlarının fikirlerini de alacaklarını belirten Boğa şunları söyledi: “Bunun dışında genel merkezimiz 81 vilayette anket yaptıracak ve vatandaşlara şehir adına beklentilerini soracak.  En sondada bu verileri değerli milletvekillerimizle değerlendirip rapor halinde cumhurbaşkanımıza sunacağız. Cumhurbaşkanımızın vereceği uygulama planı çerçevesinde de gerekli işler yapılacaktır. Artvin’in bulunduğu seviyeye bir katkımız olursa karınca kararınca kendimizi mutlu hissedeceğiz. Çalışmaların şehre hayırlar getirmesini diliyorum.”

AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla’da konuşmasında Artvin’in ekonomik sorunları devlet büyüklerine ilettiğini ifade ederek bu program sayesinde bu sorunları tekrar ele alıp çözüm için adımlar atılacağını umduğunu söyledi.

Kışla, “Artvin’in teşviklerde dördüncü bölge olmasını ben çok yanlış bir tercih olarak görüyorum. Ekonomik ve sosyal açıdan Artvin’den çok daha kalkınmış illerin beşinci bölge kapsamında olması, Artvin’deki kamu yatırımlarının özellikle baraj yatırımlarında dolayı ilimizin dördüncü bölgede kapsamında değerlendirilmesi çok yanlıştır.

Artvin en az beşinci ya da altıncı bölge teşvikleri kapsamına alınmalıdır” diye konuştu.

Gün boyu devam eden toplantı bu konuşmaların ardından basına kapalı olarak devam etti.