AnasayfaArtvin'den HaberlerŞAVŞAT’TA ÖĞRENCİLERDEN ANLAMLI DESTEK

ŞAVŞAT’TA ÖĞRENCİLERDEN ANLAMLI DESTEK

ŞAVŞAT’TA ÖĞRENCİLERDEN ANLAMLI DESTEK

 

Şavşat’ta Dünya Kanser Gününde Öğrenciler Farkındalığı Artırmak için Fidan Diktiler.

Hayati Akbaş

ŞAVŞAT-Şavşat Kaymakamlığı ve Şavşat Belediyesi’nin desteği ile Toplum Sağlığı Merkezi, Çocuk Belediyesi olarak “4 Şubat Dünya Kanser Günü” ve “15 Şubat Dünya Çocukluk Çağı Kanser Günü” kapsamında kanserlerle ilgili farkındalığı arttırmak amacıyla bir yürüyüş ve fidan dikim etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Aybike Uysal, Orman İşletme Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Murat Durmuş, Atatürk Ortaokulu Müdürü Aysun Atabek Altun, Çocuk Belediyesi üyeleri, Artvin Spor Kulübü yönetim kurulu üyeleri, çeşitli kurum çalışanları, veliler ve vatandaşlar katıldı. Belediye binasının önünden Anadolu Lisesi altındaki fidan dikim alanına kadar yürüyüşün ardından 60 adet sarıçam fidanı dikimi gerçekleştirildi.

Programda konuşma yapan Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Aybike Uysal: “Kanser, dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemidir ve toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi manevi kayıp ve zorluklara yol açmaktadır. Ölüm nedenleri arasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelmektedir. Bunun yanı sıra kanserlerin önemli bir kısmının önlenebilir olması bu konuya verilen önemin de giderek artmasına yol açmıştır. Bu konu hakkında yapılan çalışmaların ana amacı kansere bağlı erken ölümlerin engellenmesi, kanser tanısı alanlarda yaşam oranlarının ve yaşam kalitesinin arttırılmasıdır.

Kadınlarda en sık meme, akciğer, kolon (bağırsak) ve serviks (rahim ağzı) kanseri görülürken; erkeklerde en sık prostat, akciğer, kolon (bağırsak) ve mesane kanseri görülmektedir. Çocukluk çağında ise kanserler arasında en yaygın olanı lösemidir.

Kanser oluşumunun önemli bir kısmından çevresel etkenler sorumludur. Kötü beslenme, sedanter yaşam, tütün kullanımı, alkol kullanımı, güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma, radyasyon gibi kanser oluşumunda etkisi olan çevresel etkenlerin kontrol altına alınmasıyla kansere yakalanma oranı azalacaktır. Doğru korunma stratejileri ile kanserlerin üçte birini önlemek mümkündür. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korutulabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak bireylerin yaşam süreleri uzatılabilmektedir.

Kanserlere erken tanı koymak amacıyla Toplum Sağlığı Merkezi, Aile Sağlığı Merkezi ve hastanelerde; Serviks (Rahim Ağzı) Kanseri için 30-65 yaş aralığındaki kadınlarda 5 yılda bir PAP-smear testi, Kolorektal (Bağırsak) Kanseri için 50-70 yaş aralığındaki erkek ve kadınlarda 2 yılda bir gaitada gizli kan testi ve 10 yılda bir kolonoskopi,

Meme Kanseri taraması için 40-69 yaş aralığındaki kadınlar için 2 yılda bir mamografi filmi çekilerek tarama işlemi yapılmaktadır.

Siz de Dünya Kanser Günü’nün bu yılki “Yapabiliriz, Yapabilirim” sloganı çerçevesinde kansere neden olan etkenlerden korunarak, erken teşhis için tarama testlerinizi zamanında yaptırarak kendi sağlığınız için en doğrusunu yapabilirsiniz” dedi.

Kısa bir konuşma yapan Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk ise: “Çocuk Belediye Meclisi, aldığı meclis kararında ağaçlandırma çalışması yapmak istediklerini resmi yazı ile belediye meclisimize sundular. Geçtiğimiz günlerde Sayın Aybike hanım, 14 ve 15 Şubat için fidanlama çalışması yapacaklarını belirtince bu çalışmaya Çocuk Belediyesi’nin de dahil olması gerektiğini düşündük. Zira Çocuk Belediyesi kurulduğu günden bu güne kadar sosyal belediyecilikte öncü projeler gerçekleştirdi. Bu yıl hedefimiz ilçe merkezinde daha çok yeşil alan oluşturmak. İnşallah Orman İşletme Müdürlüğü’nün de katkıları ile bu hedefe ulaşabiliriz. Toplum Sağlığı Merkezi hekimlerimize, tüm çalışanlarına ve Sayın Dr. Aybike Uysal’a, Orman İşletme Müdürlüğü personeli ve Müdür Yardımcısı Murat Durmuş’a, Çocuk Belediyesi üyelerine, belediyemiz çalışanlarına ve sizlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Fidanlama programı dikilen fidanlar ve çekilen hatıra fotoğraflarının ardından sona erdi.