AnasayfaArtvin'den HaberlerŞAVŞAT’TA BEZ BEBEKLER YARIŞTI

ŞAVŞAT’TA BEZ BEBEKLER YARIŞTI

ŞAVŞAT’TA BEZ BEBEKLER YARIŞTI

 

Şavşat Halk Elitim Merkezi Müdürlüğü Tarafından Açılan “Kırk Yama Kursu” Yarıyıl Tatiline Güzel Bir Etkinlikle Girdi

Hayati Akbaş

ŞAVŞAT-Şavşat Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü usta öğreticisi Gönül Durmuş tarafından açılan “Kırk Yama Kursu” dönem sonu tatiline güzel bir etkinlikle girdi.

Etkinliğe İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Fatih Bilici, Milli Eğitim Şube Müdürü Soner Gögarçin, Halk Eğitim Müdürü İsmail Çelik, Müdür Yardımcısı Bülent Atabek, Şavşat Atatürk Ortaokulu Müdürü Aysun Atabek, Ziraat Odası Başkanı Gündüz Atabek, Usta Öğretici Gülinaz Dede ve kursiyerler katıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdür V. Fatih Bilici; “Kursiyerlerimiz çok önemli beceriler kazanmışlar. Bunları görmek bizleri memnun etti. Kursiyerlerimiz buradan alınış oldukları bilgi ve becerişlerle aile ekonomilerine katkı sağlayabilecekler. Ayrıca bu kursta kullanılan atıl durumdaki bez ve parçalarında atılmayarak değerlendirilmesi de çok çok önemlidir. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum “dedi.

Şavşat Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü kurs öğretim salonunda gerçekleştirilen etkinlikte 18 kursiyerin yapmış olduğu ürünler tanıtıldı. Kursiyerlerin yapmış olduğu bez bebekler oluşturulan jüri tarafından değerlendirmeye tutularak bez bebekler yarıştırıldı. Jürinin özenle ve dikkatle incelemeleri sonucunda yöresel kıyafetler giydirilen bez bebekler yarışmada ilk 3 sıraya girdi. Bu yarışma cansız varlıkların yarışı iması açısından Türkiye de bir ilk oldu.

Açılan kursta kursiyerler öğrenmiş oldukları bilgiler ve el becerileri ile aile ekonomileri ne katkı sağlayabilecek teri gibi boş zamanlarını da en iyi şekilde değerlendiriyorlar. Evlerinde bulunan artık kumaş parçalarını ve bezleri atmayarak bu parça ve bezlerden yapmış oldukları ürünlerle geri dönüşümünü sağlamış oluyorlar. Oldukça eğlence! i ve kazanç getirici olan bu kurs sayesinde kursiyerler bu kursun devam etmesini isteyerek yapmış oldukları bu ürünlerin pazarlanması konusunda da ilgi beklediklerini ifade ettiler.

Yapılan Bez Bebekler Yarışmasında Fatma Köroğlu’nun yöresel kıyafetlerle yapmış olduğu bez bebek birinci, Mükrime Durmuş’un ikinci, Melahat Gül’ün ise üçüncü seçildi.