AnasayfaArtvin'den HaberlerŞAVŞAT ORMANLARINDA ZARARLI BÖCEKLERE KARŞI BİYOTEKNİK MÜCADELE

ŞAVŞAT ORMANLARINDA ZARARLI BÖCEKLERE KARŞI BİYOTEKNİK MÜCADELE

ŞAVŞAT ORMANLARINDA ZARARLI BÖCEKLERE KARŞI BİYOTEKNİK MÜCADELE

 

Şavşat Orman İşletme Müdürlüğü İlçede, Zararlı Böceklere Karşı Biyoteknik Mücadeleye başladı

Hayati Akbaş

ŞAVŞAT-Şavşat Orman İşletme Müdürlüğü İlçede, Zararlı Böceklere Karşı Biyoteknik Mücadeleye başladı

Şavşat Orman İşletme Müdürlüğü, Merkez Orman İşletme Şefliği sahası hınzat mevkiinde dumansız yangını çıkaran ladin ağaçlarına yoğun olarak zarar yapan Ips typographus (Sekiz Dişli Kabuk Böceği) tespit edilmiş olup, bu böceğe karşı yapılan Biyoteknik (feremon Tuzağı ile) mücadeleye başladı.

Orman Koruma Şube Müdürü Turgay Vatan, Şavşat Orman İşletme Müdürü Mustafa Kesici ile birlikte Şavşat Orman İşletme Müdürlüğü, Merkez Orman İşletme Şefliği sahasında asılan tuzakları kontrol ettiler.

Havaların mevsim normalleri üzerinde ısınması ile erkenden uçuşan Ips typographus (Sekiz Dişli Kabuk Böceği) asılan (feremon) tuzaklarına gelmeye başlamış oldukları görüldü.

Son üç yıldır bölgemizde görülen kuraklık nedeni ile zayıf düşen ladin ağaçları böceklerin tehdidi altına girdiğinden, Biyoteknik mücadelenin yanında mekanik mücadele çalışmaları da yapılacaktır. Ayrıca laboratuarlarımızda üretilen, zararlı böceği yiyen yırtıcı (Thanasimus formicarius) böcek sahaya verilecektir. Tuzaklara yakalanan zararlı kabuk böcekleri haftada bir toplanıp imha ediliyor.