AnasayfaArtvin'den HaberlerŞAVŞAT ÇOCUK BELEDİYESİ YENİ BAŞKANINI SEÇTİ

ŞAVŞAT ÇOCUK BELEDİYESİ YENİ BAŞKANINI SEÇTİ

ŞAVŞAT ÇOCUK BELEDİYESİ YENİ BAŞKANINI SEÇTİ

 

İki yıldır sosyal sorumluluk projeleri ile çalışmalarını devam ettiren Şavşat Çocuk Belediyesi Yüksek Seçim Kurulu’nun gözetimi altında yeni başkanını seçti.

Hayati Akbaş

ŞAVŞAT-İki yıldır sosyal sorumluluk projeleri ile çalışmalarını devam ettiren Şavşat Çocuk Belediyesi Yüksek Seçim Kurulu’nun gözetimi altında yeni başkanını seçti.

Atatürk İlkokulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seçime, Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Başkan Yardımcısı Özcan Arslan ve Belediye Meclis Üyesi Fatma Çelik katıldılar. Çocuk Belediyesi üyelerinin hazır bulunduğu toplantı renkli görüntülere sahne oldu. Başkan adayı olmak isteyenlerin isimlerini yazdırmasıyla başlayan seçimde 17 çocuğun başkan adayı olması dikkatlerden kaçmadı.

Şavşat Belediyesi Yazı işleri Müdürü Filiz Özcan, Çocuk Belediyesi hakkında bilgilendirmelerde bulundu ve seçimin nasıl yapılması gerektiğini anlatmak üzere Yüksek Seçim Kurulu tarafından görevlendirilen Yener Aydın söz verdi. Yener Aydın, belediye meclisi üyesi çocuklarımıza seçimin nasıl yapılacağı konusunda bilgilendirmede bulundu.

Bilgilendirmelerin ardından Çocuk Belediye Başkanı adayları tek tek söz alarak kendilerini tanıttılar ve projelerini paylaştılar. Yapılan konuşmaların ardından başkan seçimi için oy kullanma işlemi başladı.

Yapılan oylama sonucunda en çok oy alan Osman Güner Çocuk Belediye Başkanı seçildi. Ayrıca kullanılan oylardan en çok oy alan Ecenur Kaya, Yiğit Yalduz, İlayda İpekoğlu, Sudenaz Köse, Ecrin Asel Öztürk, Tuğçe Nisa Yılmaz, Emre Yalçın ve Muhammet Kökten Belediye Meclis Üyesi olarak seçildiler. Seçim sonuçları ardından yeni başkan ve meclis üyeleri Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’ü makamında ziyaret ettiler.

Yeni Seçilen Çocuk Belediye Başkanı ve Meclis Üyeleri Başkan Öztürk’ü Makamında Ziyaret Etti

Seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından Şavşat Çocuk Belediyesi Başkanı Osman Güner ve Çocuk Belediye Meclisi üyeleri Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’ü makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşma yapan Başkan Öztürk: “Yakın zamanda Özel Kalem Dergisinin yerel yönetimler ödülleri töreni vardı. Bizde oraya Şavşat Belediyesi olarak katılmıştık. Orada 2 ödül aldık. Birincisi Şavşat Belediyesi, diğeri de Şavşat Kadın yaşam Merkezi olarak. Malumlarınız Ülkü Ulusoy teyzemizin Şavşat’ımıza hediye etti bir yaşam merkezi vardı. Bu vesile ile de bu teyzemize Şavşat adına teşekkür ediyorum. Şavşat Çocuk Belediyesi ülkemizde 2. Olarak kurulmuş bir Belediyedir. Çocuk meclisleri birçok Belediyede var ama Çocuk Belediyesi Türkiye’de sadece Bir İzmir Seferihisar ilçemizde Çocuk Belediyesi var. Birde Şavşat’ımızda Çocuk Belediyesi var. Şavşat belediyesi meclisinin almış olduğu kararla bir yönetmelik doğrultusunda 3 yıl Şavşat Çocuk Belediyesini oluşturduk. Çocuk Belediyesine seçilen çocuklarımızın yönetmelikte belirtilen şekillerde zaman zaman Şavşat Belediye meclisine katılımları ve çocuklarla ilgili ve Çocuk Belediyesi faaliyetleri ile çok önemli çalışmalar içerisinde olmuşturlar. Çocuklar bizim için sadece geleceği teminatı değil, bugünün karar almada paydaşlarımız ortaklarımız olarak görüyoruz. Çocuklarla sohbet ederken, konuşurken özel bir şekilde dikkatli olmamız gerekiyor. Çocuklarımızın hepsi tertemiz birer sayfa. Onlar herhangi bir leke kabul etmiyor. Onun için bu temiz sayfa üzerinde herhangi bir işlem yapacağınız zaman hataya mahal vermeyecek şekilde davranmanız gerekiyor. Buda çocuklarımızın saflığı ve temizliğidir. Bizim Belediyemizde olduğu gibi bütün mahalli idarelerde örnek bir meclis olarak görmekteyiz.

Şavşat Çocuk Belediyesi geçmiş yıllarda yapmış oldukları etkinliklerde tarafımızdan yakinen takip edilmekte ve destek olunmaktadır. Çocuk Belediyemizin çok önemli faaliyetleri olmuştur. Bunların bazıları şöyledir. İlk yılda Cadde ve kaldırımlardaki bordürlerin boyanması ile başladılar. Daha sonra “Çocuk aklı deme çocuk haklı” sloganı ile yola çıkarak, ilçemizde başıboş gezen hayvanların rehabilite edilmesi anlamında bizlerden bir takım talepleri oldu. Bizde bu talepler doğrultusunda  zaman zaman özel firmalar ile anlaşarak başıboş dolaşan kedi ve köpeklerin aşılanması ve gereken bir bölümünün kısırlaştırılması anlamında çalışmalarımız oldu. Mama kaplarının dağıtılması, çevre temizliğine dikkat edilmesi, atık pillerin, atık yağların toplanması ve kağıt atıklarının toplanarak geri dönüşümün sağlanması ve toplanan kağıtların firmalara satışı ile elde edilen gelir ile Çocuk Belediyesinde bir takım faaliyetler icra etme konularında önemli faaliyetlerde bulundular. Ayrıca Çocuk belediyesi ile birlikte ilçemiz girişinde Söğütlü mahallesin de bir çocuk ormanı oluşturduk. Bu yılda o ormanın bakımı yapıldı. Şavşat Belediyesi olarak Çocuk Belediyesine maddi anlamda her türlü desteği vermekteyiz. Ayrıca bütçemizde Çocuk Belediyesine ayrı bir ödenek ayrılmıştır. Çocuk Belediyesinin gelirleri kısıtlı olsa da bağış ve yardımlar ve de Belediyemiz tarafından yaptığı işler doğrultusunda desteklenmektedir.

Çocuklara gençlere, engellilere ve yaşlılara çok ayrı bir önem vermekteyiz. Şavşat Belediyesi Sosyal Belediyecilik anlamında mahalli idarelerde olması gereken yere damgasını vurmuştur. Buradan sonrada değerli basın mensuplarımızın destekleri ile Şavşat halkımızın desteği ile Şavşat Belediyesinin, meclis üyelerinin ve çalışanlarının desteği ile her zaman çocuklarımızın yanında olacağız. Onlara gereken desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Ayrıca da Şavşat Çocuk belediyesinin diğer il ve ilçelerdeki Belediyelere de örnek olacağı kanaatindeyiz. Zaten bu yönde oldukça olumlu tepkiler almaktayız. İnşallah hep beraber başaracağız. Bütün çocuklarımızı seviyoruz. Çocuklarımız çok önemlidir. Geleceğimizin teminatı değil karar almada ortaklarıdır. Her zaman olduğu gibi Çocuk Belediyesi konusunda da yapmış olduğunuz katkılardan dolayı Yerel ve Ulusal basınımıza da çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ziyaret sohbetin ardından çekilen hatıra fotoğrafları ile sona erdi.