AnasayfaArtvin'den HaberlerŞAVŞAT ÇOCUK BELEDİYESİ CİTTASLOW ÇOCUK ÇALIŞTAYI’NA KATILDI

ŞAVŞAT ÇOCUK BELEDİYESİ CİTTASLOW ÇOCUK ÇALIŞTAYI’NA KATILDI

ŞAVŞAT ÇOCUK BELEDİYESİ CİTTASLOW ÇOCUK ÇALIŞTAYI’NA KATILDI

 

Türkiye’nin Cittaslow (Sakin Şehir) temsilcileri ve bu şehirlerde yaşayan çocuklar Seferihisar’da gerçekleşen “Cittaslow Çocuk Çalıştayı”nda bir araya geldi.

Hayati Akbaş

ŞAVŞAT-Türkiye’nin Cittaslow (Sakin Şehir) temsilcileri ve bu şehirlerde yaşayan çocuklar Seferihisar’da gerçekleşen “Cittaslow Çocuk Çalıştayı”nda bir araya geldi.

“Çocuk ve Kent”, “Sakin Şehirlerde Çocuk Olmak” başlıklarıyla düzenlenen ve Seferihisar Çocuk Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşen Cittaslow Çocuk Çalıştayı’ na Ülkemizdeki Cittaslow kentleri Yenipazar, Mudurnu, Eğirdir, Taraklı, Kıbrıs Mehmetçik ve Yeni Boğaziçi belediyeleri temsilcileri ve bu şehirlerin çocuk meclisinde görev alan çocuklar ile İlçemizi temsilen Şavşat Çocuk Belediyesi Başkanı Osman Güner ve Çocuk Belediyesi Meclis Üyesi Tuğçe Nisa Yılmaz katıldı.

Çalıştay Programında yapılan Konuşmaların ardından İlk olarak tanışma etkinliğinde bir araya gelen çocuklar, katılımcı belediye yetkilileriyle birlikte “Çocuk ve Yetişkin Gözüyle Kent”, “Kente Çocuk Gözüyle Bakmak”, “Çocuk ve Kent İlişkisi”, “Kentlerin Karşılaştırılması ve Analizi” ile “Neşeli Bilim” atölyelerine katıldı. Ayrıca Çocuk Çalıştayında Cittaslow kentlerinin çocukları ve temsilcileri hazırlanan materyaller ile yaşamak istedikleri kentlerin maketlerini oluşturdular ve karşılıklı analizleri gerçekleştirildi.

Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk yaptığı açıklamada; Çocukların yaşadıkları ilçedeki sosyal kültürel ve fiziksel koşulları tanımlamaları, yöneticiler ile birlikte fikir işbirliği içerisinde çözüm üretmeleri, belediyenin uygulamayı düşündüğü projelerde müdahale etme hakkına sahip olmaları ve çocukların yaşadıkları kentten kendilerini sorumlu hissetmeleri bakımından 2016 yılında Çocuk Belediyesinin kurulduğunu ifade ederek kentimizdeki tüm çocukların özgüvenlerinin artması, bilinçli bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlamak üzere bütçe ayırarak Çocuk Belediyesi faaliyetlerini desteklediklerini söyledi.

Çalıştaya katılan Çocuk Belediye Başkanı Osman Güner ve Meclis Üyesi Tuğçe Nisa Yılmaz ise yaptıkları açıklamada; Öncelikle Çocuk Belediyesi kurarak çocukları kent yönetiminde söz sahibi yaptıkları için Belediye Başkanımız Ahmet Sinan Öztürk ve Belediye Meclis üyelerine teşekkür ediyoruz dediler. Açıklamalarının devamında İlçenin tüm çocukları adına yeni dostluklar edindiklerini, programın faydalı geçtiğini söyleyerek, Çalıştay Programını hazırlayan Seferihisar Çocuk Belediyesi çocuklarına ve yetkililerine teşekkür ederek Şavşat Çocuk Belediyesi Üyeleri ile yapacakları bilgilendirme toplantısında Çalıştay sonuçlarını arkadaşlarıyla paylaşacaklarını ve hazırlayacakları raporlarını Belediye Meclisinin Haziran Ayı toplantısında Meclisin bilgisine sunacaklarını söylediler.