AnasayfaArtvin'den HaberlerSAKİN ŞEHİR ŞAVŞAT’A 1,3 MİLYONLUK PARK VE SOSYAL TESİS

SAKİN ŞEHİR ŞAVŞAT’A 1,3 MİLYONLUK PARK VE SOSYAL TESİS

SAKİN ŞEHİR ŞAVŞAT’A 1,3 MİLYONLUK PARK VE SOSYAL TESİS

 

Artvin’in Sakin Şehir (Cittaslow) unvanına sahip Şavşat ilçesinde yapılan “Fefkar Tepesi 15 Temmuz Şehitler Parkı’nın açılışı yapıldı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’in Sakin Şehir (Cittaslow) unvanına sahip Şavşat ilçesinde yapılan “Efkar Tepesi 15 Temmuz Şehitler Parkı’nın açılışı yapıldı.

Şavşat Belediyesi ve Konya Selçuklu Belediyesi arasındaki kardeş şehir projesi kapsamında Selçuklu Belediyesi tarafından 2 hektar alan üzerinde 1 milyon 300 bin liraya yaptırılan ve içerisinde sosyal tesiste bulunan park 2 yılda tamamlandı.

-Vali Doğanay, “Şavşat, yeryüzü cenneti”

Artvin Valisi Ömer Doğanay, burada yaptığı konuşmasında,  Konya Selçuklu Belediyesi’nin bu doğa cenneti ilçeye böylesine önemli ve anlamlı bir eser kazandırmasının bu kent için çok önemli olduğunu söyledi.

Şavşat’ta eşsiz bir yaratılış mucizesi olduğunu belirten Doğanay, “Efkâr Tepesi 15 Temmuz Şehitler Parkının bu ilçe için önemli bir kazanım. İsmi de çok manidar. Hem Efkâr Tepesi hem de şehitler tepesi. Burası ilçemizin sembolü olacak bir yer. Kardeş olmanın sonucu Şavşat’ımız bu güzel tesisle gördü. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Tüm şehitlerimizi minnetle yad ediyorum. Cenabı Allah birliğimizi ve dirliğimizi bozmasın” diye konuştu.

Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk ise, Selçuklu ve Şavşat ilçelerinin Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlığı döneminde kardeş şehir ilişkileri kurduğunu ifade ederek, bugün burada açılışı yapılan park ve tesisin bu ikili ilişkilerinin eseri ortaya çıktığını söyledi.

Öztürk, Efkar Tepesi 15 Temmuz Şehitler Parkı’nın ilçeye vizyon kazandırdığını ifade ederek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Belediye olarak ilçede sosyal hayatı canlandıracak projeleri hayata geçirdiklerini anlatan Öztürk, “Her geçen gün büyüyen turizmin gözdesi şehrimiz için gelecek vizyonu ortaya koyarak, sosyal alanların artırılması adına “Efkar Tepesi 15 Temmuz Şehitler Parkını” çok önemsiyoruz” dedi.

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı ise böylesine anlamlı ve güzel bir projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Pekyatırmacı, “Bizim pek çok kardeş şehrimiz var ama en doğudaki Şavşat. Buraya Konya’dan ulaşmak zor olsa da kardeş şehir ilişkilerimizle bir şeyler yaptık. Şavşat’ın doğası ve tabiatı görülmeye değer. Buraya bir nebzede olsa katkımızın olması bizim en büyük mutluluğumuz.” dedi.

AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta ise, Efkar Tepesi’nin ilçenin en güzel yerlerinden birisi olduğunu ifade etti.

Balta, “ Doyumsuz bir doğa manzarası sunan bu noktada böyle bir tesis yapılması buranın güzelliğine değer katmıştır. Şavşat,  İsviçre gibi Alpler gibi hatta oralardan daha da zengin ve güzel bitki örtüsü olan, tabiat güzelliği açısından Türkiye’de hatta dünyada emsali olmayan bir yer. Şavşat’ın bu güzelliğine böyle bir eser kazandıranlardan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

AK Parti 26. Dönem Milletvekili İsrafil Kışla da güzel bir tesisi Şavşat’a kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

Bu tesisi ilçeye kazandırılmasında Eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun çok büyük bir katkısı olduğunu anımsatan Kışla, projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

AK Parti iktidarında Artvin’e ve Şavşat’a 50 yılda yapılamayan yatırımlar yapıldığını söyleyen Kışla, “ Bunlar kolay şeyler değil. Çevre yolu yapılarak ilçenin trafik sorunu çözüldü. Yüksekokul açtık, kapalı spor salonu yapıldı faaliyete geçecek, Anadolu Lisesi ve yurdunu yaptık. Hastane binası bitti, şimdi hizmet veriyor.  SGK İlçe binası, tarım ilçe binası, öğretmenevi gibi birçok yatım yapıldı. Yapılıyor. Bunların hepsi güçlü iktidar sayesinde yapılıyor” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Doğanay, Selçuklu Belediye Başkanı Pekyatırmacı’ya katkılarından dolayı plaket takdim etti.

Vali Doğanay daha sonra beraberindeki protokol mensuplarıyla kurdele keserek tesisin açılışını yaptı.