a
Artvinli'ler Hizmet Vakfı
AnasayfaArtvin'den HaberlerORTAKÖY’DE İKİ YANGINLI HAFTA SONU UCUZ ATLATILDI

ORTAKÖY’DE İKİ YANGINLI HAFTA SONU UCUZ ATLATILDI

ORTAKÖY’DE İKİ YANGINLI HAFTA SONU UCUZ ATLATILDI

1-4

 

Artvin Merkez’in en büyük köylerinden biri olan Ortaköy Köyü hareketli bir hafta sonu geçirdi.

ARTVİN-Artvin Merkez’in en büyük köylerinden biri olan Ortaköy Köyü hareketli bir hafta sonu geçirdi. Ortaköy’de bir günde çıkan iki yangın korkuturken meydana gelen maddi hasara karşın can kaybı yaşanmamış olması ise teselli oldu. Arka arkaya çıkan yangınlar Ortaköy’de itfaiye ihtiyacını bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.

Ortaköy hareketli bir hafta sonu geçirdi. Geçtiğimiz Cumartesi gününü Pazar’a bağlayan gece Ortaköy Nahiye Merkezi Cedliyan Mahallesi’nde elektrik kontağından dolayı çıkan yangında iki katlı bir ev yanmıştı. Bu evin eşyaları tamamen yanarken, olayda can kaybı yaşanmamıştı. Ortaköy’de henüz bu yangının şoku yaşanırken Pazar günü bu sefer de Ortaköy Köyü Muhtarı Kutsal Dalkılıç ile kardeşlerine ait olan tarihi evin ahırında yangın çıktı. Köy Muhtarı Kutsal Dalkılıç ve kardeşlerine ait Kokvar (Uyanıklar) mahallesindeki tarihi ev köy halkının yoğun çabası sonucu yanmaktan son anda kurtarıldı. Evin yanında bulunan mereklerde(samanlık) çıkan yangın, tarihi eve sıçramadan söndürüldü. Yangın sonucu içi ot dolusu iki merek tamamen yanarken, tarihi evin yanmaktan kurtarılması köy halkını sevindirdi. Vatandaşlar köy muhtarı Kutsal Dalkılıç ile Kadri, Yakup ve Aslan Dalkılıç kardeşlere geçmiş olsun dileklerinde bulundular.

Ortaköy Köyü’nde bir günde arka arkaya çıkan iki yangın köy halkını endişeye sevk ederken, özellikle ahşap evlerin yoğun olduğu köyde elektrik kontağı başta olmak üzere birçok nedenden dolayı yangınlar çıkabiliyor. Köy halkı çıkan bu yangınların ardından köyde bir itfaiye aracı ihtiyacının bulunduğunu, itfaiye aracının köye gelene kadar yangınların ciddi boyutlara geldiğini ifade ettiler. Köye bir itfaiye aracının temin edilmesinin yaşanabilecek acı olayların önüne geçilebileceğini vurgulayan Ortaköylüler, köyde her yıl büyük yangın vakalarının yaşandığı ve bu vakaların da büyük maddi hasarlara neden olduğunu belirttiler. Bu tür yangınların can kaybına da yol açmasından çekindiklerinin altını çizen köylüler, Artvin’in en büyük köylerinden biri olan Ortaköy’ün şehir merkezine uzaklığı nedeniyle itfaiye aracına ihtiyaç duyduğunu sözlerine eklediler.

Ortaköy Köyü Muhtarı Kutsal Dalkılıç ise kardeşleri ile birlikte kullandıkları eski evin samanlığında yangının çıktığını, köylü ile birlikte yangına müdahaleyi zamanında yaptıkları için eski eve alevler ulaşmadan yangının büyümesinin engellendiğini söyledi. Korkulacak bir şeyin olmadığını belirten Dalkılıç, “ Çok şükür cana bir şey olmadı, mala geldi. Allah hepimizi korudu. ” şeklinde konuştu.

HAYATİ AKBAŞ

1-5 1-6 1-7 1-8 1-9 1-10