AnasayfaArtvin'den HaberlerORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN 4 MİLYAR TL’LİK DEV YATIRIM

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN 4 MİLYAR TL’LİK DEV YATIRIM

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN 4 MİLYAR TL’LİK DEV YATIRIM

ARALARINDA ARTVİN’DE YAPIMI TAMAMLANAN TESİSLERİN DE YER ALDIĞI 151 ESER CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN TARAFINDAN HİZMETE ALINDI…

ANKARA-Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ülke genelinde yapımı tamamlanan, 4 milyar lira yatırım bedelli 151 eser, bugün Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun katılımıyla hizmete alındı.

Ak parti Artvin İl Başkanı Erkan Balta, Hopa İlçe Başkanı İlyas Güven ve diğer İlçe Başkanlarının da katıldığı, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen merasimde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına 81 ilden törene gelen vatandaşları selamlayarak başladı.

Açılışı yapılan 4 milyar lira yatırım bedelli 151 tesisin hayırlı olmasını temenni eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin dört bir köşesine yayılan eserlerin yapımında emeği geçenleri kutladı.

“Gereğini Yapıyoruz”

El Bab’da şehit olan 16 askere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Erdoğan, “Bu mücadelemiz sıradan bir mücadele değil. 16 şehidimiz oldu, 200’e yakın DEAŞ’lı orada öldürüldü. Ülkemizi sürekli tehdit altında tutanlara karşı artık duramazdık ve bunun gereğini de yapıyoruz. Bütün bunlar yapılırken bir taraftan diplomasi de yürüyor Rusya’yla, Amerika’yla, öbür tarafta İran’la, Irak’la bütün buralarla, Körfez ülkeleriyle Katar, Suud hepsiyle görüşmelerimizi yapıyoruz ve bütün bunlardan sonra da bu harekât başladı.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı yapılan 151 eserle 663 bin dekar araziyi zirai sulamaya açtıklarını, yerleşim merkezlerine yılda 100 milyon metreküp içme suyu temin ettiklerini, bir il 29 ilçe, 186 yerleşim yeri ve 376 bin dekar arazinin sel ve taşkından korunmasını sağladıklarını aktardı.

Ağaçlandırma, ormancılık ve milli park projeleriyle daha yeşil bir Türkiye hedefine doğru adım adım ilerlediklerinin altını çizen Erdoğan, barajları, göletleri, sulama tesisleri, içme suyu tesisleri, ağaçlandırma çalışmaları başta olmak üzere geniş bir alana yayılan 151 eseri teker teker saymanın mümkün olmadığını ifade etti.

“Milletimiz Bu Hizmetlerin Hepsini Görüyor”

Türkiye’ye toplu açılış geleneğini getirmek suretiyle siyasi bir kadro oluşturan yapılanma olduklarını söyleyen Erdoğan, “Bugün de tek bir törenle 4 milyar liralık bir yatırımı bir anda hizmete açıyoruz. Milletimiz bu hizmetlerin hepsini görüyor, kimlerin yaptığını, nasıl yaptığını da gayet iyi görüyor.” dedi.

Ziya Paşa’nın, “Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri” sözünü hatırlatan Erdoğan, ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlendikleri 14 yıldır, “istismar siyaseti” yerine “eser siyasetini” tercih ettiklerini belirtti.

“O Kadar Çok Eser Var ki Tek Tek Açmaya Ne Vakit Var Ne de İmkan Var”

Başbakan Binali Yıldırım ise merasimdeki konuşmasında yeni bir açılışta, güzel bir vesile için birlikte olduklarını söyledi.

Terörle mücadelede kararlılıklarını artırarak devam ettireceklerini vurgulayan Yıldırım “Onlar istiyorlar ki Türkiye ilerlemesin, büyümesin, frene bassın, hatta geri vitese taksın. Hayır! Hayata kasteden bu alçakların tuzağına düşmeyeceğiz. Hayatın bütün alanlarında emek ve değer üretmeye devam edeceğiz ve böylece kalkınma, refah yolunda, Türkiye’nin 2023 hedeflerini gerçekleştirme yolunda emin adımlarla yolculuğumuzu sürdüreceğiz. Burada bugün toplu açılışını yaptığımız eserler de bu yöndeki kararlılığımızın en güzel göstergesi. AK Parti iktidarından önce maalesef böyle toplu açılış törenleri bir tarafa, temel atmak için bile bakanlar kıvranıyordu, ‘Aman bir yerde bir şey bulun da gelip temel atalım.’ Temellerin iki, üç sefer atıldığı günleri artık unuttuk, geride kaldı. Şimdi yapılan o kadar çok eser var ki tek tek açmaya ne vakit var ne de imkân var. Onun için böyle 50’şer, 100’er toptan açılışlarla ancak eserleri milletimizin hizmetine veriyoruz.”

Başbakan Yıldırım, “İnsan odur ki bıraka bu dünyada bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser” anlayışıyla yola çıktıklarının altını çizerek “14 yıl içinde bir eser değil, binlerce eserin hem temelini attık hem de açılışını yaptık. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethederken gemileri nasıl karadan denize indirdiyse, torunları Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları da trenleri ve arabaları denizin altından geçirdi. Ecdadına layık olan bu torunlar ülkemizin geleceği için gece gündüz demeden çalışmaya, üretmeye ve vatandaşın yolunu da gönlünü de yapmaya gayret ediyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu törende konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yıl 14 Ocak’ta 99 Baraj ve HES’in resmi açılışını gerçekleştirdiğini söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bugün açılışını yapacağı 151 tesisle birlikte toplam 15 milyar lira maliyetinde 250 tesisi milletin hizmetine sunmuş olacaklarını belirtti.

HAYATİ AKBAŞ