AnasayfaArtvin'den HaberlerMATRUŞKA YUSUFELİ’DE SAHNELENİYOR

MATRUŞKA YUSUFELİ’DE SAHNELENİYOR

MATRUŞKA YUSUFELİ’DE SAHNELENİYOR

 

Matruşka Adlı Tiyatro Gösterisi Yusufeli’nde Sergilendi

 Hayati Akbaş

YUSUFELİ-Yusufeli Belediyesi tarafından organize edilen yakın tarihte meydana gelen olayların mizahi şekilde anlatıldığı Matruşka adlı oyun Halit Paşa Ortaokulu Konferans salonunda sahnelendi.

 

Yusufeli Belediyesinin bir kültür hizmeti olarak tiyatrocu Ayşe Bayyurt’un kaleme aldığı Matruşka (oyun içinde oyun) isimli oyun, tiyatro severlere ücretsiz olarak gösterildi.

Ünlü tiyatro sanatçısı Cem Kurtoğlu’ nun da içinde bulunduğu oyuncu kadrosunda tiyatro sanatçıları Çağdaş Çankaya, Zeynep Bone, Nurgül Açık, Metin Yıldırım ve Çağrı Gökbak rol aldı.

31 Marttan, 15 Temmuz darbe girişimine kadar ülkemizde meydana gelen darbeleri ve siyasete müdahaleleri tiyatro belgesel tadında izleyiciyle buluşturan Matruşka izleyiciden de büyük beğeni topladı.

27 Mayıs darbesine, 12 Mart’a ve 12 Eylül gelirken Türkiye’nin yaşadığı iniş çıkışlar yakın tarihimizde yaşanan 28 Şubat ve arkasından yaşananlar Abdülhamit Han’a, Adnan Menderes’e, Necmettin Erbakan’a ve Tayyip Erdoğan’a  duyulan öfkenin aslında Türkiye’nin bağımsızlığı ile alakalı bir durum olduğu, bu oyunların   Türkiye’nin bağımsız olma yolunda IMF ile ilişkilerinin kesilmesi sonrası nasıl yeniden sahnelenmek istendiği  ve 15 Temmuz’unda bu şekilde okunması gerektiği izleyicilere tiyatral bir şekilde anlatıldı.

Bu oyun bitmez temasıyla verilmek istenen mesaj aynı zamanda bu şarkı da bitmez denilerek Türk milletinin bütün bu oyunları boşa çıkaracağı ve milli egemenliği ve demokrasiyi her zaman koruyacağı vurgusuyla sona erdi.

Yusufeli Kaymakamı Ahmet Altun, Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Belediye encümenleri, STK temsilcileri,  Kurum amirleri ve halkın yoğun katılımı ile sergilenen oyunun sonunda sahne alan oyunculara plaket ve çiçek takdim edildi.