AnasayfaArtvin'den HaberlerLİVANELİMLE ARTVİN’İ ARTVİNLİYE ÇOK GÜZEL ANLATTILAR

LİVANELİMLE ARTVİN’İ ARTVİNLİYE ÇOK GÜZEL ANLATTILAR

LİVANELİMLE ARTVİN’İ ARTVİNLİYE ÇOK GÜZEL ANLATTILAR

 

Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro Topluluğu Artvin yöresine ait kendi yazdıkları ‘Livanelim’ adlı oyunla izleyicileri kahkahaya boğdu.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro Topluluğu Artvin yöresine ait kendi yazdıkları ‘Livanelim’ adlı oyunla izleyicileri kahkahaya boğdu.

Artvin Belediyesi tarafından 2016 yılı başlarında kurulan ve ismine Artvinli ünlü tiyatrocu Öztürk Serengil’in ismi verilen tiyatro topluluğu her geçen gün başarılarına bir yenisi daha ekleyerek sahne hayatına devam ediyor.

Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde Artvin ağzı ile yazılan Komedi oyunu Livaneli’mle sahneye çıkan Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro Topluluğu, seyircilere Artvin’i Artvinlilere Artvin ağzıyla anlatarak kuvvetli alkış aldı.

Artvin Belediyesinin ilk tiyatro ekibi olan Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro topluluğu 3 ay önce Artvin yöresine ait bir oyun yazma hazırlığına girerek kısa sürede yöresel oyunu izleyicisiyle buluşturdu.

Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro ekibinin yazdığı yönetmenliğini Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro Topluluğu ekip sorumlusu Berkay Alkan’ın yönettiği dekor ve kostüm tasarımını tiyatro eğitmeni ve oyuncusu Tuğçe Öztürk’ün yaptığı oyuncularının Berkay Alkan, Tuğçe Öztürk, Gökhan Dokur, Simge Karaibrahimoğlu, Tugay Karaca, Berkan Gür, Yunus Emre Altun, Kader Çelik, Kübra Turanlı, Seren Çiçek ve Hüseyin Avcı sahne aldığı “Livanelim” oyunu izleyiciler tarafından tam not aldı.

Köyde yaşanan olaylıları esprili şekilde sunan oyuncular oyunun sonunda kız isteme sahnesine sürpriz konuk oyuncu olarak Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan’ı dahil ettiler.

Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, Sahnede kız istedi

Oyun gereği çocuklukta birbirlerine söz veren Sultan ile Berkay büyüyüp evlenecek yaşa geldiklerinde ailelerinin rızasını da alarak evlenmeye karar verirler. Fakat kızın babası damat tan 3 çift boğa istediğini duyurunca Berkay olayı babasına söyler. Baba, Artvin Belediyesinin Canlı Hayvan Pazarından boğaları alacağını kızı da Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan’a istettireceğini söyler. Bunun üzerine hazırlıklar başlar. Işıklar kapanır ve sahneye Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan çıkar.

Aile toplanmıştır. Yazan, söze girer. “Gençlerimiz birbirlerini görmüşler beğenmişler. Evlenmeye karar vermişler. Bizde Allah’ın emri peygamberin kabli ile kızınız Sultan’ın oğlumuz Berkay’a istiyoruz” der.

Kızı alan Erkan Yazan kahvesini yudumlayarak perde kapanır.

Yazan, genç yetenekleri tebrik etti

Oyunda rol alan Erkan Yazan, Tiyatro ekibini tebrik ederek çok güzel bir oyun sergilediklerini söyledi. Yazan, “ Belediyemizin ekibini canı gönülden kutluyorum. Artvin’i çok güzel anlatmışlar.  Başarılarının devamını diliyorum. “dedi.

Tiyatro sonunda yoğun fotoğraf seremonisi yaşandı. İzleyiciler oyuncularla fotoğraf çektirmek için adeta birbirleriyle yarıştılar. Büyük ilgi gören ve ayakta alkış alan Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro Topluluğu izleyicileriyle hatıra fotoğrafı çektirerek gece son buldu.

Oyun sonunda açıklamalarda bulunan ekip sorumlusu Berkay Alkan, Öztürk Serengil Tiyatro Sahnesinin kurulmasına Artvinli genç yeteneklere böyle bir imkân sunulmasına vesile olan Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’ye çok teşekkür ederek, Artvin yöresine ait ilk oyunu sergilemenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Livanelim oyunun konusu:

Artvin’de ki köy hayatını ve kız isteme adetlerini konu alan oyunda hayvancılık, çiftçilik, misafir perverlik, yöresel yemeklerin yanı sıra Artvin’in turizm destinasyon merkezlerinin tanıtımına yer veriliyor.