AnasayfaArtvin'den HaberlerKYK’DAN ÖĞRENCİLERE GÜNCEL DIŞ POLİTİKALAR ÜZERİNE SÖYLEŞİ

KYK’DAN ÖĞRENCİLERE GÜNCEL DIŞ POLİTİKALAR ÜZERİNE SÖYLEŞİ

KYK’DAN ÖĞRENCİLERE GÜNCEL DIŞ POLİTİKALAR ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Artvin KYK’daTürkiye’nin bölgesel ve küresel rolünün konuşulması amacıyla çeşitli konferanslar düzenlenmeye devam ediyor.

ARTVİN-Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünce uluslararası sistemin yeniden yapılandığı süreçte Türkiye’nin bölgesel ve küresel rolünün konuşulması amacıyla çeşitli konferanslar düzenlenmeye devam ediyor.

Artvin İl Müdürlüğüne bağlı Yurt Müdürlüklerinde barınan kız ve erkek öğrencilerinin serbest zamanlarını değerlendirmek, bireysel, sosyal, kültürel ve akademik gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla Çınarlı Gençlik Söyleşileri kapsamında Dış Politikada Türkiye’nin Rotası ana temalı Güncel Dış Politika Sorunları konulu konferans Kanal 7 Dış Haberler Yayın Yönetmeni Mustafa Taha Dağlı’nın gençlerle söyleşisiyle gerçekleşti.

Program Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Artvin İl Müdürü Tamer Yıldırım’ın açılış konuşmasıyla başladı. Yıldırım, Artvin özelinde 2 yıl içinde barınma sorunu çeken öğrenci kalmayacağını hedeflediklerini, 2 Bin kişilik yurt inşaatlarının yakında başlayacağının müjdesini verdi. Sözlerine “Bu topraklarda yaşıyorsak kaderimizden kaçamayız. Ya susup içe kapanıp bize biçilen rolü oynayacağız ya da ayağa kalkıp “Dünya 5’ten büyüktür” diyerek tüm mazlım halklara umut ışığı olacağız” devam eden Yıldırım, programın son derece önemli olduğunu vurgulayarak Dış politikalar Uzmanı Taha Dağlı ’ya ve katılımcılara teşekkürlerini sundu.

Programda Ortadoğu’da yaşanan karmaşa ve Türkiye’nin; İran, Irak, Suriye, İsrail, Rusya, Avrupa Birliği ve ABD ile ilişkileri üzerinde yorumlarda bulunan DAĞLI, son dönemde yaşanan Rus Büyükelçisi Karlov’a yapılan suikastın arka planında yatan sebepler ve Türkiye-Rusya ilişkilerine etkisi üzerine konuştu.

Konuşmanın ardından programa yoğun ilgi gösteren öğrenciler Dağlı’yı soru yağmuruna tuttu. Yakın tarihte gündeme gelen olayların uluslararası alanda ikili ilişkilere etkisinin ne boyutta olacağını, Türkiye’nin yaşanan gelişmelere karşı tutumunun ne yönde olacağı, Ortadoğu’da yaşanan duruma Türkiye’nin attığı adımların başarı durumu gibi sorularla Dış Politikalarda Türkiye’nin Rotası ana temalı Güncel Dış Politika Sorunları Konferansı sona erdi.

Programın sonunda Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu İl Müdürü Tamer Yıldırım; Kanal 7 Dış Haberler Yayın Yönetmeni Taha Dağlı ‘ya hediyelerini sunarak bir kez daha teşekkür etti.

HAYATİ AKBAŞ