AnasayfaArtvin'den HaberlerŞavşat’ tan Hemşehrimiz Köy Enstitülü Eğitimci Şairden Yaşama Dair Dizeler

Şavşat’ tan Hemşehrimiz Köy Enstitülü Eğitimci Şairden Yaşama Dair Dizeler

Şavşat’ tan Hemşehrimiz Köy Enstitülü Eğitimci Şairden Yaşama Dair Dizeler

poster

Basın Bülteni

Köy Enstitülü Eğitimci Ahmet Biber’ in şiirleri “Gidene de Gelmek Var” adıyla Artikel Yayıncılık’tan çıktı. Artvin, Kars, Giresun’ da öğretmenlik ve ilköğretim müfettişliği yapan Biber’ in, Anadolu aydınlığı duyarlılığıyla kaleme aldığı dizeleri 8 Eylül’ de şiir severlerle buluştu.

1998’de yaşama veda eden Ahmet Biber’ in şiirleri Ailesi tarafından derlenerek yayına hazırlandı. Kitaptaki şiirler, 1953 ile 1996 yılları arasında yazılmış.

Ahmet Biber, eğitimci kimliğiyle yaşadığı toplumunun gerçeklerini, aşkı, doğayı, insanı ifade etmede şiirle yol almış. “Şiir ayakta yazılır, ayakta okunur” söylemine uyarak şiirle yaşamayı, paylaşmayı  ve  konuşmayı  yaşam  ilkesi  olarak  benimsemiş.

Okur bu şiirlerde, yaşamı boyunca, felsefeden aşka, ülke gerçeğinden kendi gerçeğine ne varsa gören, duyan, düşünen, duygulanan bir insanın dizelere döktüğü dünyasının içtenliğine tanık oluyor.

Kitapta Eğitimci-Şair Biber’ in yaşamından kesitler de aktarılıyor. Şair dostları ve yakınlarının onun anısına kaleme aldığı dizeler ve anılarla aile albümünden fotoğraflar da okura sunuluyor.

Artvinli doğa dostu, hümanist, eğitimci şair Ahmet Biber’ in “Gidene de Gelmek Var” kitabının 1. baskısının geliri, Ailesi tarafından Cerattepe’ de yaşam ve doğasını koruma uğraşısı içinde olan Artvin halkına manevi ve maddi destek için Yeşil Artvin Derneği’ne bağışlanmış.

Kitap,

İstanbul’ da: Vakıf Merkezimizden(Mecidiyeköy), Şavşat Dernekler Federasyonu(Sefaköy), Pınarlı Köyü Derneği(Şirinevler), Sedef Kıraathanesi(Şirinevler), Artvin ve İlçeleri Derneği(Ataşehir)
Ankara’ da: Şavşatlılar Derneği(Kızılay)
Artvin’ de: Gazihan, Akın, Menekşe Kırtasiye(Merkez), Zafer Fotoğrafçılık, Arkadaş Kırtasiye(Şavşat), Sevinç, Birinci Kırtasiye(Ardanuç)’ nin yanı sıra,
Artikel Yayıncılık, D&R, İdefix, Odakitap, Kabalcı ve Kitapyurdu dahil internet satış kanalları üzerinden de temin edilebilecektir.

Ahmet Biber

Gidene de Gelmek Var

Şiir, 120 sayfa, Eylül 2016

Artikel Yayıncılık

https://www.facebook.com/yesilartvindernegi/photos/pcb.1242616472446714/1242616282446733/?type=3&theater

http://www.artvinpost.com/haber/guncel_1/cerattepe%E2%80%99ye-adanan-kitapta-muhtesem-siirler-yer-aliyor/3845.html

http://savsatinsesi.org/koy-enstitulu-egitimci-sairden-yasama-dair-dizeler/

http://www.serhatbirikim.com.tr/haber-4190-ahmet_biberin_gidenede_gelmek_var