AnasayfaArtvin'den HaberlerKOBİ’LERE NEFES KREDİSİ

KOBİ’LERE NEFES KREDİSİ

KOBİ’LERE NEFES KREDİSİ

KOBİ’lerin finansman erişiminde yaşadığı sıkıntıları ortadan kaldırmak amacıyla TOBB, Ziraat Bankası, Denizbank ve Kredi Garanti Fonu (KGF)ortaklığında “KOBİ’lere Nefes Kredisi” hayata geçirildi.

ARTVİN-Artvin’de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) ‘Nefes Kredisi’ kapsamında12 Aralık 2016 tarihinde Artvin Ticaret ve Sanayi Odası temsilcileri ile TC. Ziraat Bankası, Denizbank Artvin Şubesi temsilcileri bir araya geldi.

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası (ARTSO) toplantı salonunda yapılan toplantıya Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kurtul Özel, Yönetim Kurulu Üyesi Barış Şentürk, Ziraat Bankası Şube Müdürü Hasan Kalyoncu ve Denizbank Şube. Müdürü Akan Sancar katıldı.

ARTSO Başkanı Kurtul Özel burada yaptığı konuşmada, TOBB, Ziraat Bankası, Denizbank ve KGF ortaklığında hayata geçirilen devrim niteliğindeki bir işin temsilcileri olarak bir araya geldiklerini belirterek, “Reel sektör ile finans sektörü el ele vererek KOBİ’lere nefes olacak bir proje hazırlandı. Cumhurbaşkanımız ile Başbakanımızın başlattığı kredi faizlerini düşürme politikasına özel sektörde katkı sağladı” dedi.

Özel “KOBİ’ler yüzde 15 ile yüzde 18 arasında faizle kredi kullanıyor, faiz baskısından nefes alamıyor. KOBİ’lere yüzde 10’un altında faizle kredi kullandırmalıyız düşüncesiyle bu proje hayata geçti.

Önce TOBB ile 365 oda ve borsa olarak elimizi taşın altına koyduk. Tüm kaynaklarımızı birleştirdik. Sonra Hazine ve Kredi Garanti Fonu devreye girdi. KOBİ’ler teminat bulamıyor, bankalar da risk gördükleri için onlara kredi veremiyordu. Başbakanımızın talimatlarıyla, Hazine destekli KGF kefaleti devreye girdi. KOBİ’lerimizin bu proje kapsamındaki kredilerine yüzde 85 kefalet sağlandı.

Türkiye genelinde KOBİ’lere 5 milyar lira, kredi sağlayacak Nefes Kredisi ortaya çıktı. Nefes Kredisi ile KOBİ’lere yıllık yüzde 9,90 – aylık yüzde 0,83 faizle 1 yıl vadeli kredi sağlanacak. 3 ay içinde yaklaşık 80 bin KOBİ’mizin derdine derman olacağız. KOBİ’leri faizin altında ezdirmeyeceğiz, KOBİ’lere nefes olacağız” diye konuştu.

 HAYATİ AKBAŞ