AnasayfaArtvin'den HaberlerKABOĞLU’NA ARTVİN’DEN DESTEK

KABOĞLU’NA ARTVİN’DEN DESTEK

KABOĞLU’NA ARTVİN’DEN DESTEK

Yeşil Artvin Derneği, Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu Yalnız Değildir!

Hayati Akbaş

ARTVİN-Yeşil Artvin Derneği, Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında 686 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kamu görevinden çıkarılmasına tepki gösterdi.

Yeşil Artvin Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada; “Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında 686 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 4 bin 464 kişi kamu görevinden çıkarıldı. Bu kişiler arasında Marmara Üniversitesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı çok değerli bilim adamı, memleketine ve ülkesine büyük bir aşk ile bağlı hemşerimiz Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun bulunduğunu büyük bir şaşkınlık ve üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz.

Prof. Kaboğlu; aklını, vicdanını ne şimdi ne de geçmişte hiç bir iktidar ya da muktedirler grubuna teslim etmemiştir. Tüm bilgi ve birikimini; Cumhuriyete, demokrasiye ve millete vakfetmiş, inancını bir an bile yitirmemiş büyük bir vatanseverdir.

İbrahim Kaboğlu ve sırf iktidardan farklı düşünüyor diye işten atılan değerli bilim adamları, ne şimdi ne de bundan önce “kandırıldık, Allah ve millet bizi affetsin” demek zorunda kalmayan, millet ve memleket bekasını kişisel çıkarlarının çok üstünde tutmuş gerçek VATANSEVERLERDİR.

Uçurtmalar rüzgâra karşı koydukları için yükselirler. Şimdilerde moda kendini rüzgârın gücüne bırakmak olsa da, bu rüzgârın ülkemizi yükseltmeyeceği, tersine tüm kurumlarımızı ve yaşam alanlarımızı tahrip edeceği aşikârdır.

Hatırlatmak isteriz ki büyük Atatürk: “Ben zoraki ve insafsız davranmayı bilmem. Ben kalpleri kırarak değil, kazanarak hükmetmek isterim” derken kendinden sonraki iktidarlara da yol gösteriyordu. Elbette kılavuzu Atatürk olanlara…

Artvin Cerattepe Madenciliğinin ve onun demir kollarının tüm Artvin’i bir mengene gibi sıkıştırdığı yirmi yıldır, haklı davamızın her anında bizim yanımızda duran, olağanüstü birikimi ile çevresel adalete erişimde adeta dünyaya hukuk dersi veren, toplantılarımıza ve mahkemelerimize gelerek haklılığımızı hukuk içinde dünyaya haykıran Sayın Kaboğlu hocamız, üniversiteden ayırılsa da kalbimizden sökülemeyecektir.

Dünya ne derseniz deyin, her şeye rağmen, size rağmen dönmektedir. Sayın Prof. Kaboğlu her dönemde adam olarak kalmış, her dönemin adamı asla olmamış bir kişilik abidesidir. Dünyanın döndüğünü de sizlerin bunu saklamaya çalıştığını da söylemeye hep devam edecektir. Hukuk, bir gün ona kötülük yapanlara lazım olduğunda da şüphe yok ki yine doğruları ve mazlumları savunacaktır.

 

Yeşil Artvin Derneği ve Artvin Halkı ona inanmaya ve güvenmeye devam edecektir” ifadelerine yer verildi.