a
Artvinli'ler Hizmet Vakfı
AnasayfaArtvin'den HaberlerİZMİR KEMALPAŞA ARTVİNLİLER DERNEĞİ 2016 ETKİNLİKLERİNİ AÇIKLADI

İZMİR KEMALPAŞA ARTVİNLİLER DERNEĞİ 2016 ETKİNLİKLERİNİ AÇIKLADI

İZMİR KEMALPAŞA ARTVİNLİLER DERNEĞİ 2016 ETKİNLİKLERİNİ AÇIKLADI

İzmir’de önemli çalışmalarda bulunan İzmir Kemalpaşa Artvinliler Derneği, hem İzmir Kamuoyu ile hem de Artvin kamuoyu ile 2016 yılı içerisinde gerçekleştirdikleri faaliyetlere ilişkin bilgiler paylaştı.

Hayati Akbaş

İZMİR-İzmir Kemalpaşa Artvinliler Derneği 2016 yılı faaliyet raporuna ilişkin yaptığı bilgilendirmede, İzmir’deki Artvinlilerin kaynaşmaları ve Artvinlilerin sosyal faaliyetler içerisinde bulunmaları maksadıyla önemli çalışmalara imza atıldığını ifade etti.

Geleneksel Artvinliler Pikniği Yapıldı

2016 yılı geleneksel Kemalpaşa Artvinliler Kültür ve Dayanışma Derneği pikniği 29 Mayıs 2016 Pazar günü Nif Botanik Piknik Alanı’nda yapıldı. Katılımın çok yoğun olduğu piknikte yöresel lezzetler ve yöresel oyunların dışında çeşitli yarışmalar da yapıldı. Artvin müzikleri eşliğinde halaylar çekildi, horonlar oynandı. Halaylar piste sığmadı ve pist dışına taştı. Etkinliğe Dernek yönetim kurulu üyeleri, gençlik kolları üyeleri, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, Kemalpaşa İlçesi kurum müdürleri ve üyeler katıldı.

Dernek Başkanı Sebahattin Öztürk; “ piknik, spor, müzik, gezi ve gece etkinlikleri birlik ve bütünlüğe dayanışma ve yardımlaşmaya ışık tutan etkinlikler olup yörelerimizin tanıtılmasına, kültürel bağların pekişmesine, geleneklerimizin ve göreneklerin yaşatılarak gençlerimize aktarılmasına, halkımızın kalplerine dostluk kardeşlik ve paylaşım duygularının yerleşmesine vesile olan, saygının, sevginin ve barışın temeli olan güvenin tesisini sağlayan en etkili kültürel faaliyetlerimizdir. Bu kültürel faaliyetlerin amacına ulaşması için maddi ve manevi destek vermek hepimizin görevi ve sorumluluğudur. Hemşerilerimizin bu inançla hareket ederek etkinliğimize yoğun katılım göstermeleri bunun en güzel örneğini teşkil etmektedir. Piknik etkinliğimize araç desteği veren Kemalpaşa Belediyesi’ne, Kızılateş Sürücü Kursu kurucusu Ersin Kızılateş’e, Kemalpaşa Birlik Kooperatifinden Nurettin Eser’e sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Kemalpaşa Artvinliler Derneği Bölge ve İl Müdürleri Buluşması

Kemalpaşa Artvinliler Kültür ve Dayanışma Derneği İzmir’de bulunan hemşeri ve fahri hemşeri il müdürleri ile bölge müdürlerini dernekte ağırladı.

Kredi ve Yurtlar Bölge Müdürü (Eski Kemalpaşa Belediyesi Başkanı) Yakup Karaca ve Sosyal Güvenlik Kurumu Bölge Müdürü Engin Bilgili’ in katkı ve destekleri ile etkinliğe İzmir Kredi Ve Yurtlar Bölge Müdürü Yakup Karaca, Sosyal Güvenlik Kurumu Bölge Müdürü Engin Bilgili,  İl Dernekler Müdürü Turgay Esen, Gümrük ve Ticaret Ege Bölge Müdürü Kaptan Kılıç, Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdülaziz Ediz, PTT Başmüdürü Hasan Ali Yazıcıoğlu,  İzmir Artvinliler Dernek Başkanı Barış Çelik, İzmir Yusufelililer Dernek Başkanı Recep Kafa, Dernek Başkanı Sebahattin Öztürk, kurucu yönetim kurulu ve geçmiş dönem dernek başkanı Hakan Yazar, dernek yönetim kurulu üyeleri ve gençlik kolları Başkanı İsrafil Emin İpek katıldı.

Yönetim kurulu üyeleri dernekte yapılan ve yapılması planlanan etkinlikler hakkında kurum ve bölge müdürlerine bilgi verdi. Yapılacak ve yapılabilecek etkinlikler konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. Yöresel lezzetlerin ikram edildiği buluşma 24 Ocak Pazar günü dernek yönetim ofisinde gerçekleşti. Yapılan ikramların ardından kurucuları dernek üyesi olan Karagöl Şarküteri ’de 7 karışımlı kahve ikramı yapıldı.

Dernek Başkanı Sebahattin Öztürk “İzmir’de görev yapan Artvinli ve fahri hemşerimiz olan il müdürü ve bölge müdürlerimize yaptığımız davet buluşmaya dönüştü. Tanışma, kaynaşma, dernekte yapılabilecek etkinlikler konusunda fikir alışverişinde bulunma maksadıyla bir araya gelindi. Yapılan etkinliğe destek veren ve onurlandıran; İzmir Kredi Ve Yurtlar Bölge Müdürü Yakup Karaca, Sosyal Güvenlik Bölge Müdürü Engin Bilgili,  İl Dernekler Müdürü Turgay Esen, Gümrük ve Ticaret Ege Bölge Müdürü Kaptan Kılıç, Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdülaziz Ediz, PTT Başmüdürü Hasan Ali Yazıcıoğlu,  İzmir Artvinliler Dernek Başkanı Barış Çelik, İzmir Yusufelililer Dernek Başkanı Recep Kafa’ya teşekkür ederiz” dedi.

Öztürk “Yöresel yemek konusunda bize destek veren Leyla Özen, Hasan Özçelik ve Adem Sarıçiçek’e teşekkür ederiz. Her zaman derneğimize yakın ilgi ve alakalarını esirgemeyen, her etkinliğimizde bizleri destekleyen yöresel ürünlerle masalarımızı süsleyen Karagöl Şarküteri yönetim kurulu Hasan ve Yusuf Karagöl’e teşekkürü borç biliriz” açıklaması yaptı.

İzmir’de görev yapan bürokratlar ile belli periyotlarda bir araya gelerek hem fikir alışverişinde bulunacağız, hem de memleket hasretini yâd edeceğiz diyen Başkan Öztürk bundan sonraki buluşmanın 6 Mart 2016 tarihinde olacağını duyurdu. Öztürk biz de dernek yönetimi olarak davetimize icabet eden bürokratlarımıza iade-i ziyarette bulunacağız dedi.

Kemalpaşa Artvinliler Derneği Gençlik Kolları Kuruldu

Kemalpaşa Artvinliler Kültür ve Dayanışma Derneği gençlik kolları yapılanması oluşmaya başlamış olup, ilk toplantı Başkan Sebahattin Öztürk ve yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Yapılan toplantıda gençlik kolları başkanı İsrafil Emin İpek seçildi. Gençlik kolları yönetimi ise 15 kişiden oluşuyor. Dernek Başkanı Sebahattin Öztürk pırlanta gibi gençlerimiz var. Dernekte görev almakta idiler. Ancak biz daha aktif olarak yönetime katkı koymalarını ve geleceğin yönetim kurulunun alt yapısının oluşumu amacıyla gençlik kollarımızı oluşturduk. Dernek yönetimine genç beyin ve taze kan takviyesi yaptık. Gençlerimizle gurur duyuyoruz” dedi.

Gençlik Kolları Başkanı İsrafil Emin ipek ise Artvin ve Artvinli olmaya has özellikleri Kemalpaşa Artvinliler derneğinde yaşamak ve yaşatmaya çalışmak bizler için onur ve gurur kaynağıdır. Toplantılarımız 15 günlük periyotlarda üyelerimize ve yaşadığımız şehre katkılar sunarak devam edecektir. Artvinli olmayı gurur, çalışmayı onur sayarak dernekte etkinlikler yapacağız. Yönetime katkı sunmaya çalışacağız” dedi.

İpek “Artvinliler Derneği Gençlik Kolları olarak ilk toplantımızı salona sığmayan bir kalabalık İle gerçekleştirdik. Çok şükür ki sevdiklerimiz bizi yalnız bırakmadı.

Tanışma toplantımız gayet olumlu geçti ve bir olarak, birlikte olarak yapacağımız projelerden bahsettik” dedi.

İpek;  projeleri şu şekilde sıraladı:  Gençlik Kolları Ekibi Olarak;

İlk önce Kızılay kan bağış aracını dernek binamızın önüne getireceğiz.

7 Şubat pazar günü engelli kardeşlerimizin yatılı kaldığı engelli bakımevi ve huzurevi ziyareti yapılacak.

Derneğimizin tahsis etmiş olduğu Artvinliler Ormanına 1000 Adet fidan dikildi.

Bunlar gibi birçok fikrim, fikrimiz var. İnşallah zamanla her şey yerine getirilecek. Yanımda olan, olacak olan herkesten Allah razı olsun” dedi.

Dernek Hatıra Ormanı Oluşturuldu

Kemalpaşa Artvinliler Derneği Kemalpaşa İlçe sınırları içerisinde hatıra ormanı oluşturdu.

Kemalpaşa Artvinliler Derneği Kemalpaşa İlçe sınırları içerisinde hatıra ormanı oluşturulması ile ilgili açıklama yapan Başkan Sebahattin Öztürk bizler doğaya ve yeşile sevdalı “Yeşil Artvin’i yaşadığımız yörede de yaşatmak istiyoruz. “Yeşil Artvin” “Bir Ağaç da Sen Dik” temalı ağaç dikme töreni gerçekleştirdik. Derneğimize ait hatıra ormanı oluşturmak için girişimlerde bulunduk. Bahar etkinliği kapsamında hatıra ormanımız oluşturuldu. Piknik ortamında ağaç dikme ve hatıra ormanı oluşturma etkinliğimizi gerçekleştirdik ” dedi.

Arıcılık Kursları Devam Ediyor

Kemalpaşa Artvinliler Derneği’nin Kemalpaşa Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği içerisinde başlatılan arıcılık kursları çok büyük ilgi gördü.

Kurslara yoğun talep olması sebebiyle 4 dönem arıcılık kursu yapıldı. Bu yıl da talepler gelmektedir. Yeterli sayıda talep olması durumunda tekrar kurs açmayı planlıyoruz. Başkan Öztürk; “Katılmak isteyen üyelerimiz ile Kemalpaşalı hemşerilerimize buradan duyurusunu yapalım. Talep olduğu sürece de devam ettireceğiz. Hatta şu kadarını da söyleyeyim; kurslara olan ilgi ve alakamız Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı tarafından kırsal kalkınma projesine dönüştürüldü. Bayanlarımıza yönelik düzenlenen programla İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından katılımcı bayanlarımıza dolu ve boş arı kovanı ile arıcılık malzemeleri verildi. Bayanlara yönelik yapılan bu proje İzmir’de ilk defa Kemalpaşa Artvinliler Derneği’nde yapıldı. ” şeklinde anlatıldı.