AnasayfaArtvin'den HaberlerİSARF’TAN APİTERPİ, ARICILIK VE ÇEVRE SORUNLARI KONULU KONFERANS

İSARF’TAN APİTERPİ, ARICILIK VE ÇEVRE SORUNLARI KONULU KONFERANS

İSARF’TAN APİTERPİ, ARICILIK VE ÇEVRE SORUNLARI KONULU KONFERANS

 

İSARF’ın Düzenlediği Apiterapi, Arıcılık Ve Çevre Sorunları Konferansı Yoğun Katılımla Gerçekleşti!

Hayati Akbaş

İSTANBUL-İstanbul Artvin Dernekleri Federasyonun Kültür, Sanat ve Doğa etkinlikleri” kapsamında Artvin’e, Artvinlilere yönelik ilk defa gerçekleşen “Apiterpi-arıcılık ve Çevre sorunları” konulu konferansa ilgi büyüktü.

Oturum başkanlığını “İSARF” Kurucu Genel Başkanı Sinan Temiz’in yaptığı konferansta konuşmacı olarak Ziraat Yüksek Müh. Dr. Bahri IŞIK ve Yrd. Dr. Timuçin Atayoğlu katıldılar.

Konferans öncesi katılımcılara yöresel kokteyl ikramı yapıldı. Çok sayıda Artvinli sanatçı, yazar ve şairinde katıldığı etkinlikte “Dünya emekçi kadınlar haftası” nedeniyle katılımcı kadınlara karanfil dağıtılması ve özel ilgi gösterilmesi dikkat çekiciydi. Üç yüz civarında kişinin katıldığı konferansta, çok sayıda Profesör, Doktor, Sağlıkçı, Akademisyen, STK başkanları, temsilcileri yanında Artvinli dışında çok sayıda konuklarda katılımcıların arasındaydı.

Konferansın açılış başlangıcını ve etkinlik sunumunu yapan İSARF Genel Sekreteri Hasibe Özkan, katılımcılara hoş geldiniz diyerek ilgi ve katılımlarından dolayı teşekkür ederek, konferans programı ve akışı hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Yrd. Doç. Dr. Timuçin Atayoğlu’nun Apiterpi ile ilgili videosunun gösteriminden sonra konferans açılış konuşmasını yapan “İSARF” Genel Başkanı Kenan Satır, katılımcılara teşekkür ederek; “İSARF” olarak amaçlarının Artvin’e, Artvinliye ve hizmet olduğunu söyledi. Federasyon olarak benzer konularda çalışmalarımız devam ediyor, Artvin’e, Artvinliye, topluma nasıl faydalı olabiliriz düşüncesi ile proje ve faaliyetlerimizi sürdüreceğiz” dedi.

Daha sonra konferans oturumuna geçildi. Oturum başkanı Sinan Temiz Atatürk ve şu ana kadar vatanı için hayatını kaybetmiş şehitlerimiz anısına katılımcıları bir dakikalık saygı duruşuna davet etti. Saygı duruşu ardından oturumu açan Temiz; Tıp bayramı Günü ve Dünya Emekçi Kadınlar haftasında bu organizasyonun yapılması konferansı daha da anlamlı kılmıştır diyerek kadınları ve sağlık çalışanları tebrik etti.

İlk sözü APİTERAPİ konusu ile ilgili Yrd. Doç. dr. Timuçin Atayoğlu aldı. Apiterapi – Arı zehri ve bal ürünlerinden tedavi konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

Atayoğlu; APİTERAPİ’nin tıp alanında araştırma konusu olduğunu ve birçok hastalığın tedavisinde dünyada bilimsel çalışmaların ortaya konulduğunu, on yıldır apiterapi ile ilgili çalışmalarının devam ettiğini, Apiterapi’nin sağlık bakanlığı tarafından onaylandığını söyledi.

Bütün hasta tedavilerinde olduğu gibi Apiterapi ile tedavide de kesinlikle uzman hekimler kontrolünde olması gerekliliğini anlattı. Atayoğlu; Artvin’in genelinin doğal yapısı gereği arıcılıkta önemli bir yere sahip olduğunu saf Kafkas arı ırkının Artvin Macahel’de yetiştiğini, sağlıklı Arı ürünlerinin önemli olduğunu bununda ancak doğal durumu bozulmamış, kirlenmemiş doğada olanaklı olduğunu söyledi.

Arıcılık ve Çevre Sorunları ile ilgili sunumu ise Ziraat Yüksek Müh. Dr. Bahri IŞIK yaptı.

Işık; Arı ve arıcılığın önemine değinerek, sağlıklı arı ürünlerinden faydalanmak için, sağlıklı ortam gerektiğini, Artvin’inde doğası gereği buna uygun olduğunu ve dünyada arıcılıkta önemli bir yere sahip olduğunu, ancak çevre kirliliğinin ve doğanın tahrip edilmesi en büyük sorun olduğunu dolayısıyla çevre ve doğa tahribatı yapacak projeler ve çalışmalarının olmaması gerektiğini halkın bu konuda bilinçli olması ve üretim yaparken kendilerinde bu kurallara uyması gerekliliğini vurguladı.

Işık, “Arıcılık yapılan bölgede maden, taş ocakları, HES projeleri ve yüksek gerilim hatlarının olmaması gerektiğini, ayrıca kimyasal maddelerden de korunması gerekir… Dr. Bahri ışık, tüketicilerin, diğer gıdalarda da olduğu gibi arı-bal ürünlerinde kesinlikle bilinçli olarak tüketmelidirler” dedi.

Oturumun ikinci bölümünde ise katılımcılardan toplu olarak görüş ve sorular alındı. Yirmiye yakın katılımcının görüş veya soruları konferansı daha da renklendirdi. Konferans konuşmacıları gelen soruları ayrıntılı olarak tek tek yanıtladılar.

Konferans konuşmacıların ardından Oturum yönetmeni Sinan Temiz; değerli konferans konuşmacıların anlatımına göre organik, sağlıklı arıcılık ürünlerinin üretilmesi için ancak sağlıklı ortam gerekliliğini anladıklarını, dolayısıyla Artvin’deki doğal yaşamı etkileyen, çevreyi ve doğayı kirleten projelerin olmaması gerektiğini, İSARF’ında duyarlı diğer STK’larla birlikte bu konularda mücadele yürüttüğünü vurguladı.

Konferans bitiminde yöresel müzik ve otantik oyunlarla eğlence programına geçildi. Akordeon eşliğinde Artvin yöresi oyunları oynandı. Kokteylli ve müzikli güzel bir konferans gerçekleştirilmiş oldu.