AnasayfaArtvin'den HaberlerİL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİMLERİNE DEVAM EDİYOR

İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİMLERİNE DEVAM EDİYOR

İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİMLERİNE DEVAM EDİYOR

 

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce Veteriner Hekimlere Yönelik Nakledilebilir Süngerimsi Beyin Hastalıkları (TSE) konusunda eğitim düzenlendi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce Veteriner Hekimlere Yönelik Nakledilebilir Süngerimsi Beyin Hastalıkları (TSE) konusunda eğitim düzenlendi.

Toplantıya Erzurum Veteriner Kontrol Enstitü Müdür Yardımcısı Ediz Kağan Özgen, Viroloji Laboratuvar Şefi Ömer Faruk Küçükkalem, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Mikail Kaya, Şube Müdürlüğünde görevli veteriner hekimleri ile İlçelerden TSE numuneleri alımında görevli veteriner hekimleri katıldı.

Bakanlığın Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün 10 Şubat 2017 tarihli ve 55016929-325.01-E.334923 sayılı yazıları doğrultusunda, Erzurum Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü uzmanlarınca İlimiz ve İlçelerinde görev yapan veteriner hekimlere yönelik eğitim verildi.

Eğitimde, TSE (Transmissible Spongiform Ensefalopati)  ile mücadele kapsamında şüpheli vakalardan ve belirli bir yaşın üzerindeki kesime tabi tutulan sığırların tamamından numune alınarak analiz için laboratuvara gönderilmesi gerektiği belirtildi.

Ayrıca TSE yönünden alınan numunelerde standardizasyonu sağlamak ve teşhis sürecini olumsuz yönde etkileyebilecek faktörleri ortadan kaldırmak amacıyla, TSE yönünden incelenmek üzere laboratuvara gönderilecek numunelerin nasıl alınacağı, nasıl muhafaza edileceği ve hangi şartlarda laboratuvara gönderileceği anlatıldı.

Önce sunum üzerinde anlatılan numune alma ve numuneyi muhafaza etme ve laboratuvara gönderilmesi tekniği, daha sonra mezbahaneden getirilen bir sığır kafası üzerinde uygulamalı olarak gösterildi.