AnasayfaArtvin'den HaberlerHOPAPORT ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SUNMAYA DEVAM EDİYOR

HOPAPORT ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SUNMAYA DEVAM EDİYOR

HOPAPORT ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SUNMAYA DEVAM EDİYOR

HOPAPORT’TAN RUSYA’YA MADEN İHRACATI DEVAM EDİYOR

Hopa Limanından Rusya’ya 2.000 Ton Perlit madeni ihracatı gerçekleştirildi.

Hayati Akbaş

HOPA – Hopa Limanından 2017 yılının ilk maden ihracatı gerçekleştirildi. Erzurum’un Pasinler ilçesinden volkanik kayalıklardan çıkartılan ve KALEBLOKBİMS Fabrikalarında işlenen 2.000 Ton Perlit Madeni M/V Suadiye isimli gemiye yüklendikten sonra Rusya’ya ihraç edildi.

İzolasyondan, Gıda, Kimya, Deterjan sanayine kadar birçok alanda kullanılan Perlit madeninin Rusya’ya ihracatının önümüzdeki aylarda da HOPAPORT üzerinden gerçekleştirilecek.

HOPAPORT’un gerek depolama ve gerekse her türlü ürünün elleçlenmesine uygun makine parkı sayesinde kısa bir sürede M/V Suadiye gemisine yüklemesi tamamlanan Perlit madeni HOPAPORT’un ilk olarak ihracatı yapılan ürünler kategorisinde yerini almış oldu.

HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer, bilgi birikimi ile araştırmacı bir ruha sahip olan girişimleri ile yeni ürünlerin de limana gelmesinin yolunu açtığını ifade ederek “Ülkemizin tek kara ve deniz sınır kapısı olan HOPAPORT, 2017 ve daha sonraki yıllara bugünden hazırlık yapmaktadır. Liman sahamızda Aşkale Çimento tarafından mayıs ayı içinde hizmete alınacak olan 5 adet çimento silolarının ardından Cengiz Holding şirketlerinden Eti Bakır tarafından Murgul’da çıkartılan konsantre halinde HOPAPORT üzerinden taşınması sağlanan Bakır madenine ek olarak Perlit madenini de HOPAPORT üzerinde Rusya’ya ihracatını gerçekleştirdik.

Biz HOPAPORT’un 18.000 m2’lik kapalı depolama ve 102.000 m2’lik açık ambar sahamızla, 38.000 m3’luk tank terminalimizle, her biri 1.000 ton olan 10 tanktan oluşan toplam 10.000 ton’luk tahıl terminalimizle, 600 tona kadar olan her türlü proje kargo yük elleçlemeye uygun makine parkıyla ve tecrübeli personelimizle her türlü zor işin üstesinden gelecek tecrübeli personelimizle sektörümüze hizmet vermeye devam ediyoruz.”