AnasayfaArtvin'den HaberlerHOPA’DA TSO MECLİS TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR.

HOPA’DA TSO MECLİS TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR.

HOPA’DA TSO MECLİS TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR.

 

HOPA TSO 5. MESLEK GRUBU İLE İSTİŞARE KAHVALTISINDA BİR ARAY GELDİ

Hayati Akbaş

HOPA-Hopa Ticaret ve Sanayi Odası 5. Meslek gurubu üyeleriyle istişare kahvaltısında bir araya geldi. 101 Üyenin bulundu grupta inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaların ağırlıklı olarak yer almaktadır. Gerçekleştirilen kahvaltıda 5. Meslek Grubu temsilcisi Gökhan Bıyıklı ve Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek birer konuşma gerçekleştirirken konuşmaların ardından soru cevap bölümüne geçildi. Oda tarafından çalışmaları tamamlanan Hopa Tanıtım videosu da meslek grubu üyelerinin beğenisine sunularak görüş ve önerileri yapılan anket çalışması kapsamında değerlendirildi.

İlk konuşmayı gerçekleştiren 5 Meslek Grubu temsilcisi Gökhan Bıyıklı katılımcılara hoş geldiniz diyerek katılımlarından dolayı teşekkürlerini sundu. Bıyıklı gerçekleştirdiği konuşmasında ilçe hakkında birçok konuda değerlendirme yaparak ekonomik ve sosyal konularla ilgili bazı istatistiki bilgiler verdi. Turizm sektörü açısından Hopa’nın potansiyeline dikkat çekerek, Artvin’de nüfus açısından artış yaşayan tek ilçe olduğunu ifade ederek nüfus artışının inşaat sektörünün canlanmasına ve ciddi yatırımların yapılmasına vesile olduğunu söyledi.

Son konuşmayı gerçekleştiren Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek de hafta sonu vakit ayırarak kahvaltıya katılan üyelere teşekkür etti. Turizm ile ilgili paylaştığı bilgiler için Bıyıklı’ ya teşekkür eden Akyürek girişimcilik konusuna değinerek üyelerine iş yelpazelerini genişletmeleri önerisinde bulundu. ‘‘Eskilerin dediği gibi sadece bildiğimiz işi yaparak dedelerimizin olduğu yerde kalır ve asla değişimi yakalayamayız. Girişimci olmalı ve değişen gelişen ticaret kurallarına ayak uydurmalıyız’ dedi. Örnek olarak paylaştığı e-ticaret alanındaki gelişmeler hakkında günümüzün ve geleceğin kaçınılmaz yöntemi olduğunu buna ayak uydurmadan ayakta kalmanın neredeyse imkansız olacağını ifade etti.

Hopa TSO olarak çalışmaları devam eden projeler hakkında bilgi paylaşan Akyürek, Coğrafi İşaret konusunda atılan adımları anlattı. İki ürün hakkında başvuruların başlatıldığı ve sürecin hızla devam ettiğini aktararak yerel ürünlerin ulusal pazarla buluşması anlamına gelen coğrafi işaret ile ilgili yapılan çalışma ile ilçe ekonomisine uzun vadede önemli katkı sağlayacağına inandıklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından geçilen soru-cevap bölümünde söz alan İslam Durmuş geliştirdikleri ürün hakkında inşaat sektörü temsilcilerine bilgi verdi. Daha sonra söz alan Recep Demirci Sarp Sınır kapısındaki sorunlara değindi ve Kemalpaşa’da bulunan Makriali kilisesinin korunması ve turizme kazandırılması gerektiğini ifade etti. Artvin Çoruh Üniversitesi Akademisyenlerinden ve Artvin Ticaret Odalarına TOBB tarafından akademik danışman olarak atanan Barış Aydemir sektörel araştırmaların yapılarak istatistiği veri elde edilmesinin önemine dikkat çekti. Oda Meclis Üyesi Kemal Gazioğlu ise yaptığı değerlendirmede ilçenin potansiyeli olduğunu bunun iyi pazarlanması gerektiğini ifade etti.

Yaklaşık 2 saat süren istişare kahvaltısı Yönetim Kurulu Başkanının gelen sorulara cevap vermesinin ardından tüm katılımcılara teşekkür edilmesinin ardından sona erdi.