a
Artvinli'ler Hizmet Vakfı
AnasayfaArtvin'den HaberlerHOPA’DA KARAYA OTURAN GEMİ VATANDAŞLARIN İLGİ ODAĞI OLDU

HOPA’DA KARAYA OTURAN GEMİ VATANDAŞLARIN İLGİ ODAĞI OLDU

HOPA’DA KARAYA OTURAN GEMİ VATANDAŞLARIN İLGİ ODAĞI OLDU

Hopa’da Dalgaların etkisi ile sahile sürüklenen ve karaya oturan Palau bandralı Esenyalı denizciliğe ait FR Pearl isimli gemi kurtarılmayı bekliyor.

Hayati Akbaş

HOPA-Karadeniz’de etkili olan fırtına ve ardından denizde oluşan dev dalgalar Hopa açıklarında seyir halinde bulunan FE Pearl isimli Hopa sahillerine sürüklenerek karaya oturmuştu.

Gemide bulunan 13 kişilik mürettebat kurtarma ekiplerinin girişimleri sonrası gemiden tahliye edilmişti. Dalgaların etkisinin yavaş yavaş azalmaya başladığı ve geminin bulunduğu yerden 100 metre daha ileri sürüklenmesi geminin çekilerek kurtarılabileceği ihtimalini de doğurdu.

Artvin Valisi Cengiz Ünsal Hopa’ya gelerek Geminin karaya oturduğu yerde incelemelerde bulundu ve ardından gemiden kurtarılan mürettebatı da ziyaret ederek “geçmiş olsun” dedi.

Yetkililer Hopa açıklarında oluşan dalgaların etkisini kaybetmesi sonrası gemide yapılacak inceleme ardından geminin nasıl kurtarılabileceğini değerlendirecekler. Konuya vakıf uzmanlar geminin römorkörler eşliğinde çekilerek kurtarılabileceğini söylediler.

Hopa açıklarında karaya oturan gemi de vatandaşların ilgi odağı oldu. Her gün yüzlerce kişi meraklı gözlerle geminin bulunduğu yeri ziyaret ederek bol bol fotoğraf çekiyorlar.