AnasayfaArtvin'den HaberlerHOPA TSM’DEN KEMALPAŞA’DA İLK YARDIM EĞİTİMİ

HOPA TSM’DEN KEMALPAŞA’DA İLK YARDIM EĞİTİMİ

HOPA TSM’DEN KEMALPAŞA’DA İLK YARDIM EĞİTİMİ

 

Artvin’in Kemalpaşa ilçesi Gençlik Merkezinde gerçekleşen İlkyardım eğitimi Hopa Toplum Sağlığı Merkezi doktorlarından Gamze Güleryüz tarafından gerçekleştirdi.

Hayati Akbaş

HOPA– Artvin’in Kemalpaşa ilçesi Gençlik Merkezinde gerçekleşen İlkyardım eğitimi Hopa Toplum Sağlığı Merkezi doktorlarından Gamze Güleryüz tarafından gerçekleştirdi.

Gamze Güleryüz ilk yardım eğitiminde şu açıklamalarda bulundu “Yaşadığımız sürece çeşitli nedenlerle yaralanmalar veya hastalıklarla karşılaşmamız kaçınılmazdır. Yaşamımızın çeşitli dönemlerinde, bulunduğumuz her ortamda kaza ve hastalanma riski taşımaktayız. Bu gibi durumlarla karşılaştığımızda, müdahalede bulunanların ilkyardım eğitimi almış olmaları, yaşamın sürdürülmesinde, sakatlanmaların önlenmesinde ve iyileşme sürecinin kısaltılmasında belirleyici rol oynayacaktır.

Ülkemizde ev, iş ya da trafik kazaları ve doğal afetler nedeni ile çok sayıda vatandaşımız yaşamını kaybetmekte ya da sakat kalmaktadır. Bu gibi durumlarda olay yerinde her zaman bir sağlık görevlisi olamayacağı için olaydan etkilenen ya da ortamda bulunan kişilerin kendilerine ya da başkalarına yapacakları ilkyardım uygulamaları son derece önemlidir. Toplumumuzda genel bir anlayış olarak, ilkyardım ile acil yardım ifadeleri birbirlerinin yerine kullanılmaktadır. Oysa acil yardım, sağlık çalışanları tarafından gerekli donanımla yapılan tıbbi müdahaleleri kapsamasına rağmen; ilkyardım, bu konuda eğitim almış kişilerce olay yerinde bulunan malzemelerle ilaçsız olarak yapılan, uygulamalardır”.