AnasayfaArtvin'den HaberlerHEMŞİNLİLER HİZMET VAKFI KONGRESİ’Nİ GERÇEKLEŞTİRDİ!

HEMŞİNLİLER HİZMET VAKFI KONGRESİ’Nİ GERÇEKLEŞTİRDİ!

HEMŞİNLİLER HİZMET VAKFI KONGRESİ’Nİ GERÇEKLEŞTİRDİ!

1-9

Eylül ayında resmen kurulan ve geçtiğimiz gün 1. Genel Kurulu’nu 250 kişinin katılımı ile gerçekleşen kongrede “Hemşinliler Hizmet Vakfı” başkanlığına Necmettin Aydın getirildi.

 İSTANBUL-Eylül ayında resmen kurulan ve geçtiğimiz gün 1. Genel Kurulu’nu 250 kişinin katılımı ile gerçekleşen kongrede “Hemşinliler Hizmet Vakfı” başkanlığına Necmettin Aydın getirildi. İstanbul’daki birçok Sivil Toplum Örgütü Temsilcisi kongreye katılarak “Artvin Birlikteliği”ni ortaya koydu. Kongreye Antalya, Artvin, Ankara, İzmir, Düzce, Akçakoca, Sakarya ve Bursa’dan çok sayıda Hemşinli katıldı.

Kongre saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Önce Divan Başkanlığı seçilerek, başkanlığa Gürbüz Akyüz getirildi. Yardımcılığını ise Asuman Aydın ve Gürkan Akbıyık yaptı. Gündem öncesi Ramazan Balcıoğlu ve Şerif Sarı’nın 1 yıllık “Hemşinliler” belgeseli çalışması sinevizyonda gösterildi. Hemşinliler Hizmet Vakfı’nın 4 yıllık “Gezi, ziyaret ve toplantılarının da olduğu 24 dakikalık belgesel beğeni topladı.

Hemşinliler Hizmet Vakfı Genel Kongresi, Geçici Yönetim Kurulu’nun bugüne kadar olan çalışmaları Av. Kemal Makaroğlu ve Vehbi Tunç katılımcılara bilgi amaçlı açıklamalar ile başlandı. Gündem maddeleri tek tek oylara sunuldu. Açık aylamada oyların yüzde yüzünü alan Necmettin Aydın başkan seçildi. Hemşinliler Hizmet Vakfı’nın tarihteki ilk başkanı sifati ile kürsüye çıkan Necmettin Aydın duygulu bir konuşma yaptı.

Başkan Necmettin Aydın, yaptığı teşekkür konuşmasında şunları ifade etti; “Kendine özgü yaşam biçimi ile, Karadeniz’in hırçın dalgalarına yakın, bir o kadar da uzak dağ eteklerinde yaşamlarını sürdüren güleç, yardımsever ve mizah dolu hayatları ile karşımıza çıkan mert yürekli insanlar…” Bu topraklarda derin izleri olan “Vakıfları”nı kucaklayıcı anlayışı “Hemşinliler Hizmet Vakfı adı altında yeniden hayat buluyor. Günümüzde insanların kent merkezlerinde hayatlarını sürdürürken, sosyal, ekonomik ve kültürel ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında önemli eksikliklerin olduğu bir gerçektir. Biz “Hemşinliler” de 1860’dan itibaren Türkiye’nin ve dünyanın değişik bölgelerine iş, aş için göç etmiş topluluğuz. Göçtüğümüz yörelerde yeni hayatlar kurarken, geçmişimizle de gerekli bağları çok istememize rağmen yeteri kadar kuramadığımız bir gerçek. İşte bu noktada dernek ve vakıfların önemi ortaya çıkmakta. Hemşinliler Hizmet Vakfı da geçmişten beri bu topraklarda güçlü olan “vakıf anlayışı” ile Hemşin toplumu ve tüm insanlara hizmet üretme yarışına girmiştir.

Bugün itibariyle hepimize Hayırlı Olsun! Sorumluluğumuzun farkındayız” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından gündemdeki seçimler maddesine geçildi. Tek liste ile girilen seçimlerde Necmettin Aydın başkanlığın da yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Necmettin Aydın (Başkan, Mali İşler Komisyonu)) Mustafa Akbıyık (Başkan Yard.), Mehmet Altunkaya (Sekreter, Kaynak Oluşturma Komisyonu), Metin Küçük (Sayman, Mali İşler Komisyonu) Kemal Makar (Hukuk İşleri), Leman Karaibrahimoğlu (Kaynak Oluşturma Komisyonu), Lütfü Kolçak (Mali İşleri Komisyonu), Nurettin Yalçın (Kaynak Oluşturma Komisyonu) Şerif Sarı (Dernek ve vakıf ilişkileri, Basın ve Halkla ilişkiler)

Denetleme kuruluna da Mine Üçüncü, Nurettin Koyuncu ve Vehbi Tunç seçildiler.

Kongre’ye, İstanbul Artvinliler Hizmet Vakfı Başkanı Mustafa Melek, Topaloğlu Vakfı temsilcisi, sanatçı Aydoğan Topal, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek,  Kemalpaşa Belediye Başkan’ı Ergul Akçiçek, Laz Kültür Derneği Başkanı Memet Ali Beşliler, Gürcü Kültürü Derneği’nden Hasibe Özkan, İstanbul Artvin Dernekler Federasyonu Başkanı Sinan Temiz, Borçka Derneği Başkanı Yılmaz Melek, Ardanuç Derneği temsilcisi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü Şube Müdürü Erdal Öztürk, HADİG Başkanı Şenol Kolçak, Sakarya Hemşinliler Derneği Temsilen Cengiz Tank katıldılar.

HAYATİ AKBAŞ

1-3 1-4 1-51-7 1-81-13 1-14 1-15